on yksi kaikkein alkuperäisimmistä kristillisyyden mudoista, ja luultavasti siinä kunnioitetaan lähimmäisenrakkauden periaatteita. Siksi kysynkin, miten vanhoillislestadiolaisissa seurakunnissa on suhtauduttu avoimesti homoihin Jumalan palvelijoihin, jotka elävät sellaisina kristittyinä kuin Jumala on heidät luonut?
Käsittääkseni
vanhoillislestadiolaisuu
39430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Homoihin suhtaudutaan aivan samalla tavoin kuin muihinkin ihmisiin. Homoseksuaalisten taipumusten toteuttamista sen sijaan pidetään Raamatunvastaisena.
antaa homoseksualistisia taipumuksia, jos niitä ei saa käyttää? Vai onkohan Raamattua tulkittu jotenkin väärin tai mahdollisesti puutteellisen tiedon mukaan, esim. kielitaidon tai kulttuurin tuntemuksen vähyyden takia?
Kyllähän ihmisellä on paljon muitakin taipumuksia joita hän joutuu hillitsemään ja tukahduttamaan jos haluaa elää Raamatun opetuksen ja Jumalan tahdon mukaisesti. En nyt ala luettelemaan, mutta niitä löytyy kyllä ihan kaikista ihmisistä.
eikö Jumalan luomistyö ole sikälikin suurenmoista, että lesboja ja homoja voi olla tavallisessa vanhoillislestadiolaisessa monilapsisessa perheessa useampiakin, ehkä jopa kaksi kolme kappaletta. Ei kai sellaista luomistyötä voi kukaan maallinen ihminen mitenkään kieltää?
Miksi muuten Jumala olisi Raamatussa halunnut sortaa luomiaan homoja ja lesboja, eikä vain olekin pelkkää väärinkäsitystä sellainen vanhakantainen Raamatun tulkinta, pelkkää ihmisuskontoa?
Raamattu mm. kieltää avioliiton ulkopuoliset suhteet. Jo tuo sulkee pois mahdollisuuden homoseksuaalisiin suhteisiin, koska homopareja ei ainakaan toistaiseksi (onneksi) vihitä. Sama koskee tietysti myös naimattomia heteroita.
ettei naimattomia heteroitakaan vihitä, mitä siitäkään nyt seuraisi
Heh :D Tulipa pieni viittausvirhe tuohon miun tekstiin. Tarkoitus oli tietenkin sanoa että Raamatun kielto avioliiton ulkopuolisista suhteista koskee sekä homoja että heteroja.
eikö aviopareillakin satu olemaan syrjähyppyjä, naimattomilla heteroilla omia suhteitaan ja lesboilla ja homoilla - joita vanhoillislestadiololaisissa suurperheissä on paljon - on taas omia ihastuksiaan ja jopa seksisuhteitaan. Olen huomannut, että erityisesti homopiireissä on tunnettu käsitteenä lestahomot, jotka etsivät seuraa toistista vanhoillislestadioloaista homoista, jotka voivat ymmärtää heidän erikoislaatuista elämäänsä. Niin ja kuulemma suviseuroissakin homot tapaavat aina toisiaan, mutta valtaosa lestadiolaista ei ole siitä edes mitenkään tietoinen.
Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. Heterous ja homous ovat synnynnäisiä ominaisuuksia joita yksilö ei itse voi päättää. Sama asia kuin silmien väri tai ihonväri.
Homoille kuuluu sama oikeus rakkauteen ja parisuhteeseen kuin heteroillekin, sillä "ihmisen ei ole hyvä olla yksin", kuten Jumala sanoi luomastaan ihmisestä. Parisuhteeseen on sivistysmaissa luotu homoille sama oikeus kuin heteroille, sillä rakkaus on ihmisoikeus kaikille.
On syvästi epäkristillistä että on niin paljon homovihaa. Haluan uskoa että se johtuu puhtaasti tietämättömyydestä, ja katoaa kun ihmiset saavat oikeaa tietoa asioista. Miten lienee.
On eri asia mitä ihmiset tekevät ja mitä Raamattu sanoo asioista. Jokainen pitää huolta omasta kilvoituksestaan, jos pitää...
lähes kaikki vanhoillislestadiolaiset homot ovat olleet perheidensä ja sukujensa hylkäämiä siitä lähtien, kun he eivät ole enää halunneet valehdella ja näytellä heteroseksuaalista perheenisää tai -äitiä.
Missä on sitten kristillinen lähimmäisenrakkaus vanhoillislestadiolaisuudessa?
"Heterous ja homous ovat synnynnäisiä ominaisuuksia joita yksilö ei itse voi päättää. Sama asia kuin silmien väri tai ihonväri."
Niin, ja edelleen sama asia kuin pedofilia, murhanhimo, vihamielisyys, ahneus, kateus jne. Kaikki ne on ihmisessä olevia ominaisuuksia, - ehkä ymmärrettäviä mutta ei välttämättä hyväksyttäviä.
Homoille kuuluu samat ihmisoikeudet kuin heteroille, mutta jos homot haluavat elää Raamatun mukaista elämää, niin heidän on tyydyttävä rakkauden suhteen samaan kohtaloon kuin naimattomien heteroidenkin. Näin se vain on eikä se puhumalla muuksi muutu.
Minä ihmettelen sitä, että vapaiden homosuhteiden puolustajat puhuvat hyvin mielellään syyttävään sävyyn "homofobiasta" tai "homovihasta". Ei se sitä ole monestikaan.
Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. Heterous ja homous ovat synnynnäisiä ominaisuuksia joita yksilö ei itse voi päättää. ** Puppua. Jumala loin ihmisien kyllä kuvakseen, mutta mieheksi ja naiseksi, ei homoksi eikä lesboksi. Silmien väri on aivan eri asiaa kun ruskeat reijät.
Homoille kuuluu sama oikeus rakkauteen ja parisuhteeseen kuin heteroillekin, sillä "ihmisen ei ole hyvä olla yksin", kuten Jumala sanoi luomastaan ihmisestä. ** Eikö??? Missähän Jumalasi samaa sukupuolta oikein suosi, kun kerran Hävitti asian vuoksi koko planeetan, yhtä perhettä lukuun ottamatta.
Parisuhteeseen on sivistysmaissa luotu homoille sama oikeus kuin heteroille, sillä rakkaus on ihmisoikeus kaikille.** Niin ”sivistysmaissa”, jopa homojen adoptiot, varma pelastus tuolla meiningillä.
On syvästi epäkristillistä että on niin paljon homovihaa. ** Älä puhu homovihasta. Ei kristitty vihaa homoja, vaan rakastaa ja rukoilee heidän puolestaan, etteivät homo olisi, koska Sana sen kieltää ja Totuuden tuominen on meidän tärkein asia. Emme tuomitse teitä ihmisenä, mutta homous on tuomittavaa. Vie vain helvettiin, jatkettuna syntinä, tietoisena syntinä.
Haluan uskoa että se johtuu puhtaasti tietämättömyydestä, ja katoaa kun ihmiset saavat oikeaa tietoa asioista. Miten lienee. ** Nyt tiedät.
lähimmässä ja luotettavimmassa ystäväpiirissä on useita homoja ja lesboja
Järkyttävää, sinä rinnastat homot murhaajiin ja pedofiileihin! Tänmä on jo linvastainen herjaus.
Mitä perusteluja sinulla on esittää räikeille väitteillesi? Löytyykö rikostilastoja?
99% pedofiileistä on saman perheen jäseniä, yleensä isä joka raiskaa tyttäriään.
Valtaosa murhan uhreista on samoin tuntenut murhaajan, eli on saman perheen jäsen tai muuten tuttu. Murhiin ei tilastollisesti liity erityisen merkitsevästi homoseksuaalisuutta, syyt ovat Suomen rikostilastojen mukaan yleensä tavallisimmin viina, huumeet jne. ja niihin liittyvä riitely.
Vanhoillislestadiolaisuudessa harjoitetaan hylkäämistä sallittuna käytäntönä.
Heidän oma jumalakäsityksensä on aknara, hylkäävä jumala.
Kaikkein julmimpia vanhoillislestadiolaiset ovat lähimmilleen. Niitä haavoja tässä oon terapioitu vuosikymmenet mitä lapsuudessa ja nuoruudessa on saatu.
väärän todiskuksen antamista, kenenkään kristittynä itseään pitävän ei pidä alentua yhtä alas ja rinnastaa homoja ja lesboja pedofiileihin, murhaajiin jne. Samaan on tosin syyllistynyt myös ns. kristillisen liiton Räisänen, mutta hänkin joutuu siitä aikanaan itse vastuuseen, kuten myös tämä hyvin alhainen nimimerkki .ausss.
En rinnasta homoja murhaajiin ja pedofiileihin ja valehtelijoihin ja ahneisiin ja väkivaltaisiin sillä tavalla että ne tekoina tai ilmiöinä jotenkin liittyisivät toisiinsa. Tarkoitin vain ja ainoastaan sitä, että kaikki ne ovat ihmisistä löytyviä ominaisuuksia. Joskus tuntuu, että täällä halutaan tahalleen ymmärtää väärin.
Kempeläinen, väitätkö sinä sitten että Jumala on HETERO?
ei mies eikä nainen. Sielu/henki meissä on Jumalan kuvaa, ei mikään ulkoinen.
Ulkoinen on ajallista ja maatuu maaksi ajallaan, sieltä se on tullutkin.
Maasta sinä olet tullut..............
Jumala puhalsi ihmiseen elämän hengen ja siitä tuli elävä sielu, kun ihminen kuolee, henki palaa antajalleen.
Perusteletko asiaa Raamatulla. Mistä se luku löytyy??
Mutta sieltä löytyy kyllä useasta paikasta varoituksoa ja kertomuksia siitä, kuinka homojen ja lesbojen vuoksi koko maailman liha tapettiin ja tuhottiin, yhtä anthomoa perhettä lukuunottamatta.
Homouden ja Lesbouden harrastaminen on tuomittu Raamatussa täysin ei mitään puolusteltavaa.
eikö siellä Raamatun teksteissä vielä useammin tuomita nimenomaan heteroseksuaalisuuden harjoittaminen?
siellä.
Raamattuasi
Et vissiin tiedä, että homoseksuaalisuuden tai heteroseksuaalisuuden käsitteitä ei tunnettu Raamatussa eikä antiikin maailmassa ylipäätään.
Katsos, siihen aikaan puuttui tieteellinen tieto ihmisen seksuaalisuudesta. Yli 2000 vuotta sitten ei lääketieteellistä ja biologista tietoa ihmisestä ollut, mutta nyt sitä on.
Tämä merkitsee sitä, että Raamatussa ei lainkaan puhuta varsinaisesti homoseksuaalisuudesta parisuhteena.
Siellä puhutaan miesten makaamisesta, jota käytettiin toisen heimon tai muun vihollisen häpäisemiseksi. Se oli yksi heimosodan keino.
Häpäisykeinona miesjoukon tekemä joukkoraiskaus on yhä Lähi-idässä käytössä kaikkein suurimpana miehen edustaman suvun ja perheen alistamisen ja häpäisyn tekona.
Raamatussa Jumala kielsi tällaisen häpäisykeinon käytön. Jumalan mileestä raiskaus on väärin.
Nykyisen tiedon pohjalta tiedämme, että ihmisen seksuaalisuus ei ole vain hereoutta, vaan se voi olla homoutta, tai muutakin, ja suurin merkitys on ihmisen mielellä, minkä hän omassa tajunnassaan kokee. Ulkoise sukupuolielimet eivät suinkaan ain akerro sukupuoli-identiteetistä kaikkea. Joka vuosi syntyy vauvoja joilla on molemmat sukupuolielimet.
Lukekaa teologi Kari Kuulan kirjoitus: Raamattu ja homoseksuaalisuus:
http://www.evl.fi/kkh/ktk/parisuhde/Kirkotjahomoseksuaalisuus/Suomi/KuulaRaamattujahomoseksuaalisuus.pdf?openElement
Ja tämä:
Synti vai siunaus? Homoseksuaalit, kirkko ja yhteiskunta. Toim. Martti Nissinen ja Liisa Tuovinen. Helsinki: Kirjapaja 2003.
Valistusta kansalle.
1. Kor. 6:9
Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet,
1. Tim. 1:10
siveettömien, miesten kanssa makaavien miesten, ihmisten sieppaajien, valehtelijoiden, valapattojen ja ylipäänsä kaikkien sellaisten takia, jotka toimivat vastoin tervettä oppia.
Väitätkö, että Raamattu on kirjoitettu vain sille ajalle, milloin se kirjoitettiin. Ei, siinä on myös ennustuksia, siinä on kaikki, siitä löytyy jopa se, mihin koko maailma päättyy, iankaikkisuuteen Jerusalemissa.
Raamattu on uskovan ylin auktoriteetti ja sitä ei homous kumoa, jos kumoaa, ollaan suoranpäätä helvetissä. Homous on ollut tunnettu jo enne Jumalan liittoa Abrahamiin kanssa, lue se Raamatusta 1 Moos kirjasta, alkaen 3 luvusta, ja kerrotaan se tarkemmin Abrahamin veljenpojan Lootin kohdalla, kun Hänellä oli enkelimiehiä kylässä ja NÄMÄ HOMOT HALUISIVTA MAATA HEIDÄN KANSSAAN 1 Moos 19;5 He huusivat Lootia ja sanoivat hänelle: "Missä ovat ne miehet, jotka tulivat tänä iltana luoksesi? Tuo heidät tänne, ME HALUAMME MAATA HEIDÄT!
Vai ei ollut homoja? Oli niitä ja sikisi Sodoma hävitettiin, Homojen vuoksi.
””Et vissiin tiedä, että homoseksuaalisuuden tai heteroseksuaalisuuden käsitteitä ei tunnettu Raamatussa eikä antiikin maailmassa ylipäätään.*** Tiesin ja tiedän, tuossa yllä kertomus, miksi en seurustele ihmisen kanssa joka homostele, mutta ihmisen kanssa, jolla on ominaisuuksia seurustelen, mutta en homostele. Ei Lootkaan tykännyt heistä.
Katsos, siihen aikaan puuttui tieteellinen tieto ihmisen seksuaalisuudesta. Yli 2000 vuotta sitten ei lääketieteellistä ja biologista tietoa ihmisestä ollut, mutta nyt sitä on. ** Voi poika parkaa, papinpoika parkaa. Lue tämä Raamatusta.
Tämä merkitsee sitä, että Raamatussa ei lainkaan puhuta varsinaisesti homoseksuaalisuudesta parisuhteena. ** Mikä parisuhde se on?
Häpäisykeinona miesjoukon tekemä joukkoraiskaus on yhä Lähi-idässä käytössä kaikkein suurimpana miehen edustaman suvun ja perheen alistamisen ja häpäisyn tekona. ** Mutta ovatko He Jeesuksen seuraajia, ei vaan ruskean reiän perverssejä.
Raamatussa Jumala kielsi tällaisen häpäisykeinon käytön. Jumalan mileestä raiskaus on väärin.** Missä kohti??? Kielsi, kun tuhosi homot.
Nykyisen tiedon pohjalta tiedämme, että ihmisen seksuaalisuus ei ole vain hereoutta, vaan se voi olla homoutta, tai muutakin, ja suurin merkitys on ihmisen mielellä, minkä hän omassa tajunnassaan kokee. Ulkoise sukupuolielimet eivät suinkaan ain akerro sukupuoli-identiteetistä kaikkea. Joka vuosi syntyy vauvoja joilla on molemmat sukupuolielimet. ** Tiedätkö, missä olet oppinut.
Tiedätkö, minulle riittää Raamattu.
Amen.
puutkin homoja, koska Jumala tuhosi nekin, vai oliko Jumala vaan niin suurpiirteinen?
sinulla ei sitä ole ollenkaan, kun ei kohtia löydy.
mutta ymmärryksesi on anteeksiannettavaa, koska et ole uskomassa.
Kun pääset "uskostamme" osalliseksi, niin sinulla konkreettisella tavalla suomut putoaa silmistäsi.
Nyt kun olet vielä siellä aidan toisella puolella, niin voin valaista että "lähimmäisenrakkautta" täältä sinun on turha tulla hakemaan, sillä täällä oikeasti lyödään "lähimmäistä" aivan niin kuin vierasta sikaa. Revi tästä lisää.
ajatuksella "ausss"in vastaukset!! Älkääkä inkuttako !!Tyytykää joskus vastauksiin!!
Lestadiolaisuushan on hyvin nuori uskonlahko, sillä se on muodostettu vasta 1800-luvun puolivälissä. Kaiken lisäksi lahko-oppi on erinäisten erimielisyyksien takia jakautunut peräti 19 eri lahkoon, joista muutama on ehtinyt jo hävitä kokonaan. Kirjoitin aivan tarkoituksella virheellisesti, että
"vanhoillislestadiolaisuus on yksi kaikkein alkuperäisimmistä kristillisyyden mudoista". Tarkoitukseni oli saada vanhoillislestadiolaiset lukemaan aloitus ja myös vastaamaan siihen torjumatta asiaa heti alkuunsa.
Ettäkö "siinä kunnioitetaan lähimmäisenrakkauden periaatteita", tämäkin on täyttä pöytyä, sillä hyvin yleisti on tiedossa, kuinka suuri osa Uskontojen uhrien puoleen kääntyneistä on vanhoillislestadiolaisen lahkon jäseniä, jotka pyrkivät pois uskonnostaan ja ovat hyvin ahdistuneita ja henkisesti pahoinpideltyjä. Henkilökohtaisesti olen tavannut useita vanhoillislestadiolaisten sukujen jäseniä, jotka ovat käyneet pitkää henkistä prosessia toipuessaan tämän lahkon vaikutuksista, jotkut heistä ovat joutuneet kokonaan oman sukunsa hylkäämiksi.
Toivon jokaiselle heistä voimia omassa taistelussaan paremman huomisen puolesta.
Kiitos ajatuksistasi ja rohkaisevista sanoista.
On joitakin uskovaisia homoja jotka ovat yrittäneet viritellä keskustelua meikäläisten tuomitsevasta asennoitumisesta ja ihmisoikeuksien vastaisesta opetuksesta.
Lue "Kimmon" tarina:
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/21/homoseksuaali-ja-vanhoillislestadiolainen/
asioista pitäisi keskustella paljon ja asiallisesti, yksisilmäinen tyrmääminen ei ole oikeutettua, ei myöskään homouden rinnastaminen pedofiliaan. Niitä pedofiilejäkin on muuten tavattu pohjoisen vanhoillislestadiolaisissa piireissä, kun uskovat perheenisät tai sedät ovat käyttäneet vuosikausia hyväkseen omia tai sukulaisperheen lapsia.
Lähes kaikki pedofiilit ovat raiskaamiensa lasten lähisukulaisia, HETERO-miehiä.
Eivät homoseksuaaleja.
Muistakaas nyt mistä homoudessa on kysymys. Kyse on niinkin sairaasta asiasta että miestä kiinnostaa toisten miesten paska-aukot. Raamatun mukaan kiistatta kuvottava ja sairas taipumus. Lukekaa Roomalaiskirje.
on todellinen mielen sairaus - onneksi ei tarttuva - homoseksuaalisuus taas ei ole sairaus - aivan sama mitä paavilliset roomalaiset tai v-lestat kirjoittavat