Rion Rocinha

ihan järkevä

Onks kukaan käyny Riossa Rocinhan favelaan järjestettävillä retkillä? Onko järkevää lähteä sellaselle, kuka niitä järjestää ja onks ne turvallisia?

3

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emerson

      Olen käynyt ja en kyllä katunut lähtöäni. Käynti siellä aukaisi silmiäni, ei se ollut ihan niin hirveä paikka mitä mielessäni kuvittelin. Minä ainakin tunsin oloni siellä turvalliseksi ja otin muiden retkeläisten tapaan myöskin kuvia. Avoinna olevista ovista ei saanut kuvata asukkaiden kämppiä.

      Varasin retkeni hotellin tiskiltä. Viimeksi yövyin Che Lagarto hostellissa ja siellä näytti olevan myöskin samaa retkeä tarjolla. Marcelo Armstrong on järjestänyt näitä retkiä vuodesta 1992 alkaen, joten kokemusta löytyy.
      http://www.favelatour.com.br/indexing.html

      • ihan järkevä

        No kiitos vaan, pistetäänpä nimi mieleen.


      • Carioca

        Itse en voi käsittää miten jotain voi kiinnostaa ylipäätänsä kyseiset tourit. Riossa riittää kun menet Copacabanalta yhden kadun ns. sisämaahan niin siinä sulle jo kurjuutta ja favelaa tarpeeksi. En ymmärrä että joku haluaa sitä mennä vielä äimistelemään lähempää, kuin korkeasaareen menisi apinoita katselemaan....Opashan ei muuten ole mikään vakuutus kyseiselle tourille. Reilu viikko sitten meidän hotellin takana alkavassa favelassa paukuteltiin pyssyjä ja poliisihelikopterit pörräsi hökkeleiden yläpuolella aamulla klo.10.00. Jos siellä joku haluaa ammuskella tai muuten sekoilla liimapäissään niin sitä tuskin kiinnostaa onko turrella opas mukana vai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7555
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3675
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2456
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2378
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      44
      2302
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe