Keliakia?

JenniPenni

Heippa!

Mulla ruisleipä, leivokset, pullat ja lakritsi laittavat pakin sekaisin. Tulee turvotusta ja ilmavaivoja, nyt viimeksi kävin oksentamassakin noiden am. ruokien syömisen jälkeen. Pari vuotta sitten kämmenissä oli pieniä kellertäviä rakkuloita, jotka itsestään kuivuivat pois ja kutisivat paljonkin. Tämän jälkeen lopetin ruisleivän syömisen ja ihottuma parani. Nyt sitten aloin taas syömään normaalisti ja oireet tulivat takaisin. Mitkä ovat tyypilliset oireet keliakiassa? Miten luotettavana olette kokeneet sen apteekista saatavan testin, jolla voi saada osviittaa mahdollisesta keliakiasta?

Kiitos paljon jo etukäteen!

3

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fafafsssf

      Keliakias vehnän, rukiin ja ohran sisältämä gluteeni aiheuttaa suolistos immunologisen reaktion..Gluteenin aikaansaama immunologinen reaktio aiheuttaa keliaakikoille ohutsuolivaurion, joka korjaantuu kuitenki gluteenittomalla ruokavaliolla

      Tyypillisiä oireita on laihtuminen, ripuli / löysät ulosteet, vatsakivut, pahoinvointi ja ruokahaluttomuus. Harvinaisempia oireita ovat suun haavaumat (aftat), hampaiden kiillevaurio, kipeä kieli, mahan turvotukset, luusto- / nivelkivut, vuototaipumus (johtuen K-vitamiinin puutoksesta), iho-oireet, ummetus ja häiriöt kuukautisissa.

      Lääkärillä olisi kuitenkin hyvä käydä ja siihen asti välttää niitä gluteenia sisältäviä ruokia. Onneksi nykyään on ihan hyvät valikoimat kaupoissa gluteenittomiakin tuotteita

      • tapauksessa

        Gluteenitonta ruokavaliota ei saa aloittaa ennen diagnoosia!!! Muuten et saa diagnoosia joten älä missään tapauksessa noudata tuon edellisen vastaajan neuvoa!!


    • faffssf

      Noi pullat, leivokset ym hiivamössöt on jo ihan omiaan aiheuttamaan ilmavaivoja ja turvotusta. Tuoreesta leivästä myös saattaa tulla..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5063
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1940
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1827
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1744
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1690
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      984
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      921
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      897
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      843
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe