Vaikuttaako diagnoosin saaminen työhön tai opiskeluihin? Pääsin opiskelemaan sosiaali- ja terveysalalle valitsemaani amk:hon ja nyt minua huolettaa oma terveydentilani. Suoritetaanko koulussa jokin psykologinen testi jolla testataan ihmisen henkistä terveyttä ja jos testataan niin miten löytyvät ongelmat vaikuttavat opiskeluun? Olen jo jonkun aikaa epäillyt itselläni kaksisuuntaista, mutta en ainakaan vielä ole lääkärille mennyt. Jos nyt menen lääkärille ja minulla todetaan kaksisuuntainen tai jokin muu mielisairaus, voidaanko minut "erottaa" koulusta, jossa kuitenkin tarvitaan hyvä terveys? Tämän kysymyksen olisin tietenkin voinut esittää myös tuolla opiskelu-osiossa, mutta katsotaan nyt onko kenelläkään täällä tietoa. Olisi myös mielenkiintoista kuulla erilaisten alojen ihmisten omia kokemuksia opiskelusta sairauden kanssa.
Ongelma
...
3184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun sain oman diagnoosin, tuli sellainen olo, että rehellisenä siitä on kerrottava, että jos tulee töissä huonoja jaksoja niin silloinhan totuus paljastuu... Monesti otin lopputilin kun voin niin huonosti... ei hyvä.
Vain kerran on eräässä työharjoittelupaikassa huomattu, että olin hieman maaninen. Noh, kyseessä oli ihan asiantuntija eli työskentelen itsekin sosiaali- ja terveysalalla.
En kertonut heti edes nykyiselle työpaikkalääkärilleni sairastavani kyseistä tautia. Sitä hän ei lopulta edes merkannut mihinkään paperiin. Se on meidän välinen juttu nyt... On ihan turha luottaa ammatti-ihmisten vaitiolovelvollisuuteen. Papereitasi lukee ja kirjaa ylös joku muu. Ei missään nimessä kannata olla niin hyväuskoinen. Jutut liikkuu käytävillä, kahvihuoneissa, lenkkipoluilla jne... Jos tulee ongelmia työpaikalla, sairaus kuiskitaan heti esiin. Ei tämä koske kaikkia työpaikkoja, mutta olen maksanut omasta hölmöydestäni itsekin. Pidä sairaus vain omana tietonasi. Sinun ei tarvitse kertoa siitä kenellekään ellet halua. Tämän ohjeen sain mielenterveystoimistostakin ja tottahan se oli.
Lääkärintodistukseen ei ole pakko merkata sairastumisdiagnoosiasi muuta kuin palkanlaskijaa varten ei esim. pomoa varten. Sanot vain lääkärille, että haluat kaksi lääkärintodistusta. Toki se saattaa herättää epäluuloa pomossa ja olla ongelma. Monesti kun väsymysmasennus ei näy päälle päin. Laiskaksi luullaan.
Ahdistaa itseäkin jos joutuu sairautta varten lomaa ottamaan. Kyselijöitä riittää kyllä: mikä minua vaivaa? Olin 4 päivää sairaana ja jo oli käyty kyselemässä muilta syytä siihen.
Kannattaa olla puheissa varovainen. Maailma ei ole koskaan niin avoin mielensairauksille. Valitettavasti.
Kaikilla sosiaalialojen työntekijöillä on joku mielisairaus joten tervetuloa joukkoon.
Kiitti vastauksista, tuli heti parempi olo ja kiva kuulla etten oo ainoo jolla hieman päästä vippaa. :)