Mille oikein olen allerginen?

Olen maaliskuusta asti aivastellut tosi paljon. En tunne oloani nuhaiseksi, mutta nenä on öisin tukkoinen ja välillä saan rajuja aivastelu kohtauksia. Alkoi maaliskuussa ja sitten loppui yhtäkkiä joskus ennen toukokuuta, ja nyt heinäkuussa on taas ollut voimakkaita aivastelu kohtauksia. Minulla on kaksi kania, mutta oireet tulevat esiin muuallakin, ulkona,kaverin luona, koulussakin tuli. Voisiko olla joku heinäallergia tai vastaava? Kertokaa ihmeessä joku jos tiedätte tällaisesta jotain !:)
6572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos olisit esim. heinänuhainen, olisi kanienkin pito hankalaa, ainakaan niitä ei suositella heinänuhaisille, kanithan tarvitsevat heinää, eli oireilisit kotonakin. Oliskohan kuitenkin homeesta johtuvaa ? Keväällä ulkona on paljon homeitiöitä, kouluissakin voi olla, ja kulkeutuu vaatteiden mukana. Tai sitten vaan flunssaa, nythän kesäflunssaa liikkeellä, keväällä on myös flunssia liikkeellä.

Äänestä

Kannattaa varmaan käydä lääkärissä mikäli et itse keksi allergian aiheuttajaa, se kun voi olla joku ihan pienikin asia mitä et tule edes ajatelleeksi.. Jos olet jollekin kotona olevalle allerginen, niin vaatteissa, hiuksissa ym ym kuitenkin aina sitä allergian aiheuttajaa viet mukana kotoasi, sen vuoksi saat oireita muuallakin :)

Äänestä
  • Kiitoksia näistä. Yritämpä saada ajan lääkärille. Toivon vain hartaasti ettei asia johtuisi kaneistani, en millään raaskisi luopua niistä kun niin rakkaita ovat.

    Äänestä

  • sörmeli kirjoitti:

    Kiitoksia näistä. Yritämpä saada ajan lääkärille. Toivon vain hartaasti ettei asia johtuisi kaneistani, en millään raaskisi luopua niistä kun niin rakkaita ovat.

    Niistä en ikinä luopuisi, vaikka olen allerginen kissoille ja aiheuttavat jonkin verran astmaoireita. Mikäli sinulla todetaan allergia lemmikeistäsi etkä halua niistä luopua niin voit viimeisenä vaihtoehtona hommata ilmanpuhdistimen. Itselläni oireet lähes kokonaan hävisivät sellaisen hankinnan myötä. Bionaire BAP830 ainakin hyvä hinta-laatusuhteeltaan eikä n. 180 € kovin paha ollut hinnaksi, kun saan kuitenkin pitää rakkaat lemmikkini täällä.

    Äänestä

Veikkaan, että joillekin siitepölyile, ehkä jollekin muullekin.

Äänestä
  • Mieki veikkaan siitepölyallergiaa, alkukeväällä kukkivien puiden ja sitten nyt kesällä esim. heinät. Apteekista saa antihistamiinejä, jotka auttavat. Itsekkin olen koirille allerginen ja syön Heinixiä, koska minulla on koiria, enkä aio luopua niistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sörmeli kirjoitti:

Olen maaliskuusta asti aivastellut tosi paljon. En tunne oloani nuhaiseksi, mutta nenä on öisin tukkoinen ja välillä saan rajuja aivastelu kohtauksia. Alkoi maaliskuussa ja sitten loppui yhtäkkiä joskus ennen toukokuuta, ja nyt heinäkuussa on taas ollut voimakkaita aivastelu kohtauksia. Minulla on kaksi kania, mutta oireet tulevat esiin muuallakin, ulkona,kaverin luona, koulussakin tuli. Voisiko olla joku heinäallergia tai vastaava? Kertokaa ihmeessä joku jos tiedätte tällaisesta jotain !:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu