rinkan koosta

apuva tarvitaan

Heei miten iso rinkka kannattaa varata mukaan n.kuukauden reilille? Siis tottakai mitä isompi, sen parempi koska rinkka on täydempi takastullessa mutta en ole ihan varma minkä kokoisen olen saamassa mukaan, minulla on kaksi vaihtoehtoa joista toinen oli jok 50-70l en muista tark. ja toinen taisi olla 70--> mutta se pitäisi erikseen hakea luxenburgista asti..
tietysti voisi ostaa mutta ne ovat niin kalliita, siis hyvät sellaiset ja budjettini on muutenkin aika tiukilla..

meitä on lähdössä 3 ihmistä eli osan tavaroista varmasti jaamme keskenämme (esim. teltta yhdellä, retki astiat toisella jne...)

Jollain sivustolla sanottiin että vähintään 60l

3

2548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koollaonväliä

      Olen tehnyt maailmanympärysmatkan ja lukuisan lyhyemmän retken ja kyllä se standardi kannattaa olla 80L, mikä on tuon ison rinkan yleisin koko. Nykyaikainen rinkka on niin hyvin muotoiltu, että sitä jaksaa kantaa huoletta.

      Pienemmillä rinkoilla pärjäät kyllä mutta siten roikotat kässäsi kankenlaisia nyssäköitä ja se ei ole kivaa. Jos sinulla ei ole rahaa sen ostamiseen, niin lainaa. Ainoastaan jos tiedät että olet vain 30 lämmössä koko ajan ja et ole tuliaisten rohmuajaja niin voit pärjätä jopa 60L rinkalla.

      Pesujauhetta vaan mukaan niin pärjää kolmella vaatekerralla ja hyvä idea on ostaa tuliaisiksi itselleen suoraan käyttöön vaatteita tai kenkiä ja heittää vanhat rähjäiset roskiin.

      hauskaa matkaa

    • hemo

      Itselläni oli kahden kuukauden reissulla 45 10L rinkka, ja se riitti mainiosti! Jos ostaa liian ison rinkan, vaarana on että sen sitten tunkee täyteen turhaa tavaraa. Itse onnistuin siinä jo tuon omani kanssa..Sitten kun se rinkka painaa tuhottomasti niin ei ole kovin mukavaa raahata sitä ympäri kaupunkia, varsinkin jos on kiire..Paitsi jos olet iso ja raavas mies.

      Ei siellä reissun päällä oikeasti tarvitse niin paljon kamaa että joku 80l rinkka olisi tarpeellinen, ellei sitten ole samalla reissulla menossa sekä antartikselle että trooppiseen sademetsään..

    • Strix Aluco

      On aika yksilöllistä, mitä tarvitset mukaan. Aika vähälläkin pärjää. Todennäkäisesti matkalta tulee ostettua vaatteita, joten montaa paitaa en ota mukaan. Eikä minulla lähtiessä esimerkiksi ei koskaan ole mukana kuin kahdet kengät: hyvät siistit peruskengät, joilla voi kävellä ja joilla pääsen ravintolaan sandaalit.
      En yövy interreilillä teltassa, vaan viihdyn kaupungeissa. Dormeissa nukkuminen on edullista. Silloin matkasta jäävät teltat, trangiat, makuualustat ja makuupussit (koska mukanani on vain sadan gramman painoinen silkkilakana).
      En miettisi niinkään rinkan litrakokoa kuin sen painoa. Itse viihdyn kevyen rinkan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3813
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      78
      3258
    3. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      0
      3070
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3045
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2801
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2647
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2319
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      1950
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1748
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1677
    Aihe