rinkan koosta

apuva tarvitaan

Heei miten iso rinkka kannattaa varata mukaan n.kuukauden reilille? Siis tottakai mitä isompi, sen parempi koska rinkka on täydempi takastullessa mutta en ole ihan varma minkä kokoisen olen saamassa mukaan, minulla on kaksi vaihtoehtoa joista toinen oli jok 50-70l en muista tark. ja toinen taisi olla 70--> mutta se pitäisi erikseen hakea luxenburgista asti..
tietysti voisi ostaa mutta ne ovat niin kalliita, siis hyvät sellaiset ja budjettini on muutenkin aika tiukilla..

meitä on lähdössä 3 ihmistä eli osan tavaroista varmasti jaamme keskenämme (esim. teltta yhdellä, retki astiat toisella jne...)

Jollain sivustolla sanottiin että vähintään 60l

3

2565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koollaonväliä

      Olen tehnyt maailmanympärysmatkan ja lukuisan lyhyemmän retken ja kyllä se standardi kannattaa olla 80L, mikä on tuon ison rinkan yleisin koko. Nykyaikainen rinkka on niin hyvin muotoiltu, että sitä jaksaa kantaa huoletta.

      Pienemmillä rinkoilla pärjäät kyllä mutta siten roikotat kässäsi kankenlaisia nyssäköitä ja se ei ole kivaa. Jos sinulla ei ole rahaa sen ostamiseen, niin lainaa. Ainoastaan jos tiedät että olet vain 30 lämmössä koko ajan ja et ole tuliaisten rohmuajaja niin voit pärjätä jopa 60L rinkalla.

      Pesujauhetta vaan mukaan niin pärjää kolmella vaatekerralla ja hyvä idea on ostaa tuliaisiksi itselleen suoraan käyttöön vaatteita tai kenkiä ja heittää vanhat rähjäiset roskiin.

      hauskaa matkaa

    • hemo

      Itselläni oli kahden kuukauden reissulla 45 10L rinkka, ja se riitti mainiosti! Jos ostaa liian ison rinkan, vaarana on että sen sitten tunkee täyteen turhaa tavaraa. Itse onnistuin siinä jo tuon omani kanssa..Sitten kun se rinkka painaa tuhottomasti niin ei ole kovin mukavaa raahata sitä ympäri kaupunkia, varsinkin jos on kiire..Paitsi jos olet iso ja raavas mies.

      Ei siellä reissun päällä oikeasti tarvitse niin paljon kamaa että joku 80l rinkka olisi tarpeellinen, ellei sitten ole samalla reissulla menossa sekä antartikselle että trooppiseen sademetsään..

    • Strix Aluco

      On aika yksilöllistä, mitä tarvitset mukaan. Aika vähälläkin pärjää. Todennäkäisesti matkalta tulee ostettua vaatteita, joten montaa paitaa en ota mukaan. Eikä minulla lähtiessä esimerkiksi ei koskaan ole mukana kuin kahdet kengät: hyvät siistit peruskengät, joilla voi kävellä ja joilla pääsen ravintolaan sandaalit.
      En yövy interreilillä teltassa, vaan viihdyn kaupungeissa. Dormeissa nukkuminen on edullista. Silloin matkasta jäävät teltat, trangiat, makuualustat ja makuupussit (koska mukanani on vain sadan gramman painoinen silkkilakana).
      En miettisi niinkään rinkan litrakokoa kuin sen painoa. Itse viihdyn kevyen rinkan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe