Onko härkäjuoksussa järkeä?

pamplona

19

1522

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaa..

      Kaikkea sitä tehdään 'perinteen' nimissä! Törkeää eläinrääkkäystä koko juttu härkätaisteluineen. En ymmärrä että 'sivistyneessä' valtiossa voidaan moista edelleen hyväksyä. Ei mielestäni kaikkea sontaa ja perversioita perinteen varjolla pitäisi voida harjoittaa. No, ihminen on kekseliäs olento. Valitettavasti.

      • viitsi

        JEESUSTELLA.


      • Olen kanssasi täysin samaa mieltä.


    • aika järjetöntä

      Hienoa, että on perinteitä! Mutta eipä tuossa härkäjuoksussa ole kovin paljoa tolkkua, kun kerran lähes joka kerralla loukkaantuu ihmisiä. Ei niiden sarvien väliin ole jäämistä, ainakaan jäkevien ihmisten mielestä. (Tämä nyt tosin on vaan oma mielipiteeni..) =)

    • para das bestas

      Toinen järjetön "perinne" on festivaali johon kuuluu painiminen hevosten kanssa, joka näyttää todella julmalta touhulta ja halveksuttavalla käytöksellä ihmiset alentavat vain itsensä.

    • Hullua touhua, missä ei ole mitään järkeä. Ei pitäisi härnätä eläimiä tuolla tavalla henki tuossa voi mennä pahimmassa tapauksessa.

      • ..perinteet..

        ..ovat melko raakoja (ainakin muutama). Esim metsästys kauden päätteeksi metsästys koirat tapetaan mahdollisimmaan raa'alla tavalla. Koiria sidotaan pölkkyihin ja upotetaan veteen, piestään ja vaikka mitä raakaa mitä voitte edes kuvitella. Kyseistä koirarotua jotenkin paheksutaan siellä päin.


      • En edes käy Espanjassa..
        ..perinteet.. kirjoitti:

        ..ovat melko raakoja (ainakin muutama). Esim metsästys kauden päätteeksi metsästys koirat tapetaan mahdollisimmaan raa'alla tavalla. Koiria sidotaan pölkkyihin ja upotetaan veteen, piestään ja vaikka mitä raakaa mitä voitte edes kuvitella. Kyseistä koirarotua jotenkin paheksutaan siellä päin.

        Toivottavati jää sarviin mahollisimman moni, sairasta touhua. Espanja on eläirääkkäysten luvattu maa.


      • syödään.
        ..perinteet.. kirjoitti:

        ..ovat melko raakoja (ainakin muutama). Esim metsästys kauden päätteeksi metsästys koirat tapetaan mahdollisimmaan raa'alla tavalla. Koiria sidotaan pölkkyihin ja upotetaan veteen, piestään ja vaikka mitä raakaa mitä voitte edes kuvitella. Kyseistä koirarotua jotenkin paheksutaan siellä päin.

        Miks leivo lennät Suomehen niin varhain kevähällä? Nyt sen tiedämme!

        Raaka perinne yltää Välimeren alueelle. Espanjalaiset muuten tappavat härän näyttävästi arenalla eli hiekalla. Portugueesit esittävät muun laista rohkeutta ottamalla hyökkäävän härän kiinni elävänä. Yksi jättäytyy sarvien väliin. Vautsi! Sitten härkä tapetaan vähän piilommassa. En tiedä syötetäänkö se sitten turistille turistiravintolassa.


    • sekopäitä

      sikiää, jotka ehdon tahdoin haluaa jäädä härkien tappamaksi.
      Eränlainen kujanjuoksu, joka intiaaneilla oli käytössä, pitäisiköhän meille Suomalaisillekkin kehittää joku tollanen?

    • Tuomas -81

      ... paskan vertaa perinteistä ja ihmisten kuolemisesta saati loukkaantumisista. Kauheaa eläinrääkkäystä sanon minä. Laittakaas youtubeen hakusanaks bull run.

      • suomalaiset äänessä

        on se vaan niin kauhiaa kun ulkomailla vähän juostaan härkien kanssa. minusta se on aivan kauheaa kun te mässytätte sitä lenkkimakkaraa koko kesän. hirveä perinne. possuparka ei saanut juosta koko elämäänsä aikana. edelleen: helvetin jeesustelijat!


      • Tracy Crazy

        Samaa mieltä. Ajatelkaapa, jos härkätaistelu tai tällainen juoksu olisi suomalaisten vanha perinne. Kyllä olisi EU kieltänyt koko touhun aika päiviä sitten ja suomalaisia olisi pidetty julmina raakalaisina, mutta tällaisen "sivistysvaltion" perinteisiin ei kai kukaan uskalla puuttua, ettei tuhoa vanhaa "kulttuuria". Miksi eläinaktivistit eivät tartu toimeen? Matkailuboikotti olisi myös kova juttu. Kyllä ihmetyttää turistit, jotka vielä maksavat siitä, että pääsevät näkemään eläinrääkkäystä.


    • takia

      eläimiä kidutetaan ja kiusataan monin puolin maailmaa. Jos puhutaan Espanjasta, niin mitä härkätaistelukin on kuin eläinrääkkäystä, ja siinä rääkätään niin härkiä kuin hevosiakin! Pamplonan härkäjuoksu on ihan perseestä sekin, ja on vain oikein jos joku idiootti ihminen siinä loukkaantuu. Sitä saa mitä tilaa. Onhan sellainenkin hauska perinne olemassa että elävä lammas tiputetaan kirkontornista! Eläköön perinteet! Tosin, voisihan sieltä pudottaa myös ihmisenkin niin olisi vähän oikeudenmukaista vaihtelua.

    • - - - >
    • micasa

      Hola, kun kävelin muutama kesä sitten Santiagoon, majoituin Pamplonassa päivänä, jolloin koko San Fermin -hulina alkoi. Majapaikan nunnat selittivät, ettei avajaispäivänä kannata mennä keskustaan. Tottahan se oli, kun juhla alkoi kello kaksitoista, ihmiset alkoivat paiskoa toisiaan munilla, heitellä jauhopusseja ja kaataa punaviiniä toistensa päälle. Lähibaari, johon menin suojaan, oli suojannut lattiansa sahajauholla.
      Lähdin viettämään siestaa. Illalla meno oli rauhoittunut ja kävin etsimässä valmiiksi paikan, jossa näkisin aamulla härkäjuoksun. Heräsin ajoissa, jätin vielä rinkkani nunnille ja menin juoksun aloituskohtaan olikohan noin viideltä.
      Katsoin juoksun. Eläimet olivat ahdistuneita ja koko touhu typerää. Humalaisten onneksi viranomaiset poistivat juoksijoista pahimmat känniläiset, mutta silti moni loukkaantui. Eläimille näissä juoksuissa käy aina huonosti.
      Kun lähdin kaupungista, mieleeni jäi jalkansa pahasti loukannut amerikkalainen tyttö, jota ensiapumiehet hoisivat. Tytön ystävä pyöri ymprillä ja kuvasi tapahtumaa. Vaikka kaveri makasi itkien maassa, toiselle tärkeintä näytti olevan tapahtuman dokumentointi, ei auttaminen tai edes lohdutus.
      Viime kesänä näin Estellan härkäjuoksun eläinparat, jotka odottivat aitauksessa juoksua. Laumaeläimenä naudat seisoivat aivan tiivisti yhdessä ja koettivat saada vavisten turvaa toisistaan. Juoksemaan ne pakottiin ampumalla ilmaan. Meteliä ja ihmiset säikähtäneet eläimet syöksyivät paniikissa kadulle. Juoksut ovat eläinrääkkäystä.

    • ripeät kintut

      Siinä juoksemisessa on kyllä järkeä. Minä ainakin juoksisin - ja lujaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1120
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      42
      816
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      782
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      74
      738
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    7. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      683
    8. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      78
      673
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      576
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      116
      573
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      550
    12. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    13. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      10
      537
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      505
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      498
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      455
    18. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    19. Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .

      Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi
      Kajaani
      159
      441
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      436
    Aihe