Linux "buumi" lopahti

Enää ei linuxia ole edes eksoottisena kummajaisena mukana valikoimissa. Linuxeilla se lähti ja matkanvarrella ne katosivat tyystin. Minikanettavien piti nostaa linuxjakelut suosioon arvaamattomaan vaan toisin kävi, linux on kirosana niin minikanettavan sillä ostaneille kuin yhtiöille jotka kokivat tappiot niiden vuoksi.

Sony viimeisenä mukaan, ilman linuxversiota halutulla XP:llä. Viisas veto Sonylta, muuta kärsivät linuxtappiot:
http://www.digitoday.fi/vimpaimet/2009/07/07/sonyltakin-oma-netbook-minikannettava/200915844/66
9154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

>...halutulla XP:llä.

Microsoftilla ei olla ollenkaan innostuneita XP:n "haluttavuudesta" vaan se tullaan tappamaan tavalla tai toisella ihan lähiaikoina. Kannattaa siis miettiä pitkään ja hartaasti kannattaako konetta ostaa tuhoon tuomitulla käyttiksellä.

Linux-koneita kun saa edelleen esim. Dell:ltä. Ne sentäs toimii. ;)

Äänestä

...linuxkoneita vaan riittää: hallinnoimillani sivustoilla statistiikan mukaan 24% koneista on linuxilla varustettuja, ei varsin buumin hiipumisesta kerro. Sivusto ei liity tietotekniikkaan millään tavoin joten sekään ei voi vääristää tulosta...

-Rr

Äänestä
  • ...vielä: kyse on vierailijastatistiikoista...

    -Rr

    Äänestä

  • Mitäs nörttikerhoja hallinnoit?

    Äänestä

  • tiedät kyllä kirjoitti:

    Mitäs nörttikerhoja hallinnoit?

    sisälukukurssille? Vai onko äidinkielesi esim. somali ja suomen kanssa on vielä vaikeuksia?

    "Sivusto ei liity tietotekniikkaan millään tavoin."

    Äänestä

myös suurtietokoneiston resursseja. Liekö kyseessä metafora tuosta mainoksesta taloutensa pelastusmielessä klikkaavasta, jonka tulevasta taloudellisesta resurssista aimoannos menee sinne. Häh?

Äänestä
  • aterioi paljon maltillisemmin, vaikka ahmien sekin kaikenmaailman resursseja. Onko tässä enään mitään järkeä?

    Äänestä

Vaikka (Mikkiksen painostuksesta ja osittain myös Asuksen sabotoinnista omia linuxminejään kohtaan) linux-minit onkin vedetty pois, niin ei se ole mikään merkki että linux-into laantuisi. Päinvastoin, linux jyrää hitaasti mutta varmasti. Myös Mac tulee jyräämään Windowsin. Windows tulee jäämään vähemmistökäyttikseksi tulevaisuudessa. Sitä en tiedä enkä edes veikkaa kumpi on ykkönen ja kumpi kakkonen, linuxit vai Mac, mutta jompi kumpi saa ykkössijan ja toinen sitten kakkospaikan mutta winkku jää kauas taa.

Niin ja kertoohan sekin jotain Mikkiksen pelosta, että nuo Pentin sivupersoonat, ns. Mikkispuudelit on peloissaan ja puntit tutisee!!

Äänestä
  • Nuo mikkiksen golden fingerit alkavat aina surisemaan ihan saamaristi kun tapahtuu jotain linux-myönteistä tai mikkis-negatiivista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


WindTiedottaja kirjoitti:

Enää ei linuxia ole edes eksoottisena kummajaisena mukana valikoimissa. Linuxeilla se lähti ja matkanvarrella ne katosivat tyystin. Minikanettavien piti nostaa linuxjakelut suosioon arvaamattomaan vaan toisin kävi, linux on kirosana niin minikanettavan sillä ostaneille kuin yhtiöille jotka kokivat tappiot niiden vuoksi.

Sony viimeisenä mukaan, ilman linuxversiota halutulla XP:llä. Viisas veto Sonylta, muuta kärsivät linuxtappiot:
http://www.digitoday.fi/vimpaimet/2009/07/07/sonyltakin-oma-netbook-minikannettava/200915844/66

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu