Osaisiko joku sanoa, että onko tuo laihtuminen/painon pysytteleminen alarajoilla mahdollista esim suolen muiden ongelmien kanssa vai onko se pelkästään keliakian tuoma ongelma eli tuo imeytymishäiriö? Koko ikäni olen ollut suht alipainoinen mutta nyt on joi vaikeuksia pitää painoa edes 50 kg:ssa. Pitänee varata lääkäriaika ja tutkituttaa asia:-)
Laihtuminen ja keliakia
3
809
Vastaukset
- keliukko..
syitä voi olla vaikka kuinka monta,keliakia yksi tekiä.Sekään ei kaikilla.Tottakai kannattaa tutkituttaa kaikki mahdolliset keliaikiaa myöten että voidaan pois sulkea ainakin tuo imeytymishäiriö.Keliakiassa on yleensä oireita joiden takia lääkärin pakeille jossain vaiheessa joudutaan menemään.Jos olet muuten oireeton ja hyvävointinen ns.normaaliolo elikkä ulosteesi esim ei ole mitenkään poikkeavaa löysää väriltään vaaleaa sulamattoman näköistä etkä joudu monta kertaa päivässä ulostamaan tai kärsit jatkuvasta ummetuksesta tms veikkaan että selvität keliakia testit.
- ymmälläänkökään
On tässä viimeisen vuoden aikana tuntunut että on vuorotellen joko ummetusta tai löysää vatsaa eli tuntuu että suoli ei kokonaan tyhjene. Tämä on kyllä välillä helpottanut mutta kuitenkin kärsin aika paljon vielä ilmavaivoista ja hyvinkin pahanhajuisista joten kyllä siellä varmaan jotain ongelmaa on. Mietin vain että voiko tuo imeytymishäiriö olla vaikkapa ärtyneessä suolessa?
- keliukko
ymmälläänkökään kirjoitti:
On tässä viimeisen vuoden aikana tuntunut että on vuorotellen joko ummetusta tai löysää vatsaa eli tuntuu että suoli ei kokonaan tyhjene. Tämä on kyllä välillä helpottanut mutta kuitenkin kärsin aika paljon vielä ilmavaivoista ja hyvinkin pahanhajuisista joten kyllä siellä varmaan jotain ongelmaa on. Mietin vain että voiko tuo imeytymishäiriö olla vaikkapa ärtyneessä suolessa?
paksusuoli sopii hyvin oireisiisi,se mullakin ollu ja aina ajoittain vaivaakin.Pitäis ekana jättää nuo pullat sun muut roskaruuat veks ärtynyt suoli ei kyllä niistä tykkää yhtään.Velli linjalle väh'äks aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349198"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273676Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi452230Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1042061Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on171870Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121475Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241308- 711197
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168896- 67825