Osaisiko joku sanoa, että onko tuo laihtuminen/painon pysytteleminen alarajoilla mahdollista esim suolen muiden ongelmien kanssa vai onko se pelkästään keliakian tuoma ongelma eli tuo imeytymishäiriö? Koko ikäni olen ollut suht alipainoinen mutta nyt on joi vaikeuksia pitää painoa edes 50 kg:ssa. Pitänee varata lääkäriaika ja tutkituttaa asia:-)
Laihtuminen ja keliakia
3
849
Vastaukset
- keliukko..
syitä voi olla vaikka kuinka monta,keliakia yksi tekiä.Sekään ei kaikilla.Tottakai kannattaa tutkituttaa kaikki mahdolliset keliaikiaa myöten että voidaan pois sulkea ainakin tuo imeytymishäiriö.Keliakiassa on yleensä oireita joiden takia lääkärin pakeille jossain vaiheessa joudutaan menemään.Jos olet muuten oireeton ja hyvävointinen ns.normaaliolo elikkä ulosteesi esim ei ole mitenkään poikkeavaa löysää väriltään vaaleaa sulamattoman näköistä etkä joudu monta kertaa päivässä ulostamaan tai kärsit jatkuvasta ummetuksesta tms veikkaan että selvität keliakia testit.
- ymmälläänkökään
On tässä viimeisen vuoden aikana tuntunut että on vuorotellen joko ummetusta tai löysää vatsaa eli tuntuu että suoli ei kokonaan tyhjene. Tämä on kyllä välillä helpottanut mutta kuitenkin kärsin aika paljon vielä ilmavaivoista ja hyvinkin pahanhajuisista joten kyllä siellä varmaan jotain ongelmaa on. Mietin vain että voiko tuo imeytymishäiriö olla vaikkapa ärtyneessä suolessa?
- keliukko
ymmälläänkökään kirjoitti:
On tässä viimeisen vuoden aikana tuntunut että on vuorotellen joko ummetusta tai löysää vatsaa eli tuntuu että suoli ei kokonaan tyhjene. Tämä on kyllä välillä helpottanut mutta kuitenkin kärsin aika paljon vielä ilmavaivoista ja hyvinkin pahanhajuisista joten kyllä siellä varmaan jotain ongelmaa on. Mietin vain että voiko tuo imeytymishäiriö olla vaikkapa ärtyneessä suolessa?
paksusuoli sopii hyvin oireisiisi,se mullakin ollu ja aina ajoittain vaivaakin.Pitäis ekana jättää nuo pullat sun muut roskaruuat veks ärtynyt suoli ei kyllä niistä tykkää yhtään.Velli linjalle väh'äks aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1911367Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463934Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133110Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1322440Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin902130Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3051049Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18835Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143775- 53719