minulla alkoi akne n. 13 vuotiaana, ja olen nyt reilu 17 ja syönyt diane novaa siihen kohta 2 vuotta. Kuulemma sitä ei kovin montaa vuotta kannata putkeen syödä ja tässä mietinkin että jossain vaiheessa paussi olisi pidettävä tai lopetettava kokonaan. Mutta olen kuullut myös niitä kauhutarinoita että novan jälkeen akne on puhjennut taas ja vielä kamalampana. Tämä pelottaa minua todella mutta en uskalla syödä pillereitäkään kovin montaa vuotta enään putkeen..
Hoidan ihoani pesemällä ja kosteuttamalla sen aamuin illoin ihotyypilleni tarkoitetuilla tuotteilla, yrittämällä syödä terveellisesti ja tietenkin juomalla runsaasti vettä. Mitä muuta voin tehdä että ihoni kunto pysyisi edes nykyisellään? (ei pahemmin finnejä ollenkaan, t-alue vain mustapäitä täynnä....) Minulla ei ole varaa kalliisiin hoitoihin, opiskelija kun olen.
sisaruksillanikin on ollut aknea mutta aikuisiksi päästyään se on loppunut, tosin joillekkin jälkiä jättäen. Ovat tainneet dianea itsekin syödä mutta pelottaa että itseni kohdalla vain pahenee...
toivottavasti joku osaa ja haluaa auttaa, en halua enään sitä mit jouduin ylä- asteella käymään läpi :(
Hoidan ihoani pesemällä ja kosteuttamalla sen aamuin illoin ihotyypilleni tarkoitetuilla tuotteilla, yrittämällä syödä terveellisesti ja tietenkin juomalla runsaasti vettä. Mitä muuta voin tehdä että ihoni kunto pysyisi edes nykyisellään? (ei pahemmin finnejä ollenkaan, t-alue vain mustapäitä täynnä....) Minulla ei ole varaa kalliisiin hoitoihin, opiskelija kun olen.
sisaruksillanikin on ollut aknea mutta aikuisiksi päästyään se on loppunut, tosin joillekkin jälkiä jättäen. Ovat tainneet dianea itsekin syödä mutta pelottaa että itseni kohdalla vain pahenee...
toivottavasti joku osaa ja haluaa auttaa, en halua enään sitä mit jouduin ylä- asteella käymään läpi :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi!
Mä olen yrittänyt jättää Dianet pois kaksi kertaa, molemmilla kerroilla olin vuoden syömättä pillereitä ja ensin n. 4kk päästä alkoi valtava hiustenlähtö ja siitä muutama kuukausi niin iho menee tosi pahaksi. Molemmilla kerroilla koitin päästä aknesta ja hiusongelmista eroon Roaccutan kuurin avulla, ekalla kertaa jouduin ottaan Dianet takaisin kun ihotautilääkäri ei olis määränny Roaccutania ilman luotettavaa ehkäisyä (pakollista). Toisella kertaa en syönyt enää pillereitä vaan elin "selibaatissa" Roaccutan kuurin ajan, mutta ilmenikin sitten uusi vielä pahempi ongelma. Mulla alkoi yllättäen vajaa vuosi pillereiden lopettamisen jälkeen karvankasvu etenkin kasvoissa kiihtyä. Nyt mulla kasvaa tossa ylähuulenpäällä ja poskissa näkyvämpää karvoitusta ja paniikissa painiskelen asian kanssa että täytyykö niitä alkaa poistaa vai ei. Kukaan ei vielä ole huomauttanut asiasta mutta itse nään karvat aina kun katson peiliin...Tää on ihan kauheeta.
Ennen pillereiden aloitusta 19vuotiaana mulla ei ollu mitään ylimäärästä karvoitusta mutta eiköhän tää tohon pillereiden lopettamiseen liity kun ne blokkaa mieshormoneja ja söin niitä 8 vuotta ja sit yhtäkkii ei enää palaudukaan oma hormonitoiminta kunnolla. Eli taas olen Dianella, en tiiä auttaako tää uudelleen aloitus enää tohon ilmaantuneeseen karvoitusongelmaan :( Mut näinkin voi käydä, toivottavasti sulle ei sentää näin pahasti käy.
Diane Novan kanssa.