Muutaman vuoden pituinen kiinteä asuntolainajaksoni päättyy parin viikon päästä. Kun sovin aikanaan kiinteän jakson, maailma oli toinen. Korkojen nousu oli ennakoitavissa, siksi asuntolainani sidottiin tuolloin pankin primekorkoon.
Nyt kiinteän jakson päättyessä minulla on oikeus muuttaa asuntolainan viitekorko haluamaani ja saan pitää nykyisen marginaalini 0,5.
Mihin viitekorkoon kannattaisi sitoa noin 100 000 € suuri asuntolaina, kun maksuaikaakin riittää liki parikymmentä vuotta.. Euribor 12 kk lienee asuntolainojen yleisin viitekorko, mutta täman taantuman perusteella hylkäisin sen ja valitsisin mieluummin euribor 3 kk tai euribor 6kk? Vai? Kumpiko noista ja millä perustella? Vai valitako joku aivan muu viitekorko? Ja millähän perusteella?
Asuntolainan
3
670
Vastaukset
Voiko tuosta lainasta osan tai kokonaan sitoa vielä tietyksi ajaksi kiinteään?
Nyt olisi niin matalat korot, että voisi saada edullisen koron pitkäksi aikaa...
Muutoin ehkä 3kk tai 6kk..- ja eittämättä
monen mielessä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8278661 - Finanssisäästäjä
Ota huomioon, että nyt taloudellisen taantuman väistyessä, on jopa suositeltavaa harkita pitkäkestoista euriboria. Primen heittely näkyy nyt talouden noustessa kohisten. Tämän takia en suosittele edes harkitsemaan pankin omaa korkoa, kun pankit pitävät omat primensä tarkoituksella alhaalla keinotekoisesti. En kyllä itse suosittele ainakaan 3 kuukauden euriboria, vähintään 6kk.
Jos et asiaan erityisemmin ole tutkinut, kannattaa käydä kuluttajaviraston sivuilla tai esim lukea viitekoron valinnan opas http://www.lainaa.ws/asuntolainan-viitekoron-valinta/ . Voiko pankissa muuttaa euriborin ajanjaksoa vielä myöhemmin, vai onko loppulainan sitominen valittava nyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu128986Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37897Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50741Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665