Primera farkkuna?

Olen katsellut tuossa vuoden 98/99 Primeran farkkuversioita. Olen ollut tosi tyytyväinen omaan -94 primeraan ja siksi tuollainen kiinnostaisi. Olen kuitenkin kuullut, että joissakin autoissa tapahtuu suuri muutos kun malli muuttuu sedanista farkuksi ja ei usein parempaan suuntaan.
Mitä kokemuksia teillä on noista Primeran farkuista. Kertokaa.

Pas
4672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jousitus on sopivasti jäykempi, ja siten passeli huonoille teille. Sisätilan lämmitys sähköllä on luonnollisesti huonompaa, mutta se on pieni haitta.
Farkusta joudut kyllä maksamaan sedania enemmän. Ne ovat nykään suosittuja.

Äänestä
  • Kiitos kommentista. Olen huomannut farkkujen hintavuuden, mutta olen siihen varautunut. Aika nirsosti näyttää vain olevan tuon ikäisiä farkkuja tarjolla siedettävillä kilometreillä. Mutta sen verran on luottoa primeraan, että tommonen 150tmk ei haittaa.

    P

    Äänestä

  • Pasbo kirjoitti:

    Kiitos kommentista. Olen huomannut farkkujen hintavuuden, mutta olen siihen varautunut. Aika nirsosti näyttää vain olevan tuon ikäisiä farkkuja tarjolla siedettävillä kilometreillä. Mutta sen verran on luottoa primeraan, että tommonen 150tmk ei haittaa.

    P

    Niin tarkoitus oli sanoa, että 150tkm ei haittaa mittään. 150tmk alkaa jo haittaamaan, jos se on pyynti.. :)

    P

    Äänestä

  • PasBo kirjoitti:

    Niin tarkoitus oli sanoa, että 150tkm ei haittaa mittään. 150tmk alkaa jo haittaamaan, jos se on pyynti.. :)

    P

    Jätä samaten suosista pienikoneiset ostamatta ja osta 2,0. Oikean kokoinen kone ko. autoon.

    Käytettynä 2,0 eivät maksa edes paljon enempää.
    Ajomukavuutta ja entisestään kestävyyttä pienellä sijoituksella.

    Onko muuten P11 farkku jo multilinkillä ja erillisjousitettu kuten henkilömallit?

    Niinhän se on, että primerat alkavat olla harvoja merkkejä joita tohtii vielä ostaa takuun umpeuduttua ja/tai suurilla km lukemilla.

    Muutenkin vaikutelma P11 on se, että P10 aikaiset ongelmakohdat korjattu P11:ssä ja muuten auto pidetty lähes samana P10 verrattuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PasBo kirjoitti:

Olen katsellut tuossa vuoden 98/99 Primeran farkkuversioita. Olen ollut tosi tyytyväinen omaan -94 primeraan ja siksi tuollainen kiinnostaisi. Olen kuitenkin kuullut, että joissakin autoissa tapahtuu suuri muutos kun malli muuttuu sedanista farkuksi ja ei usein parempaan suuntaan.
Mitä kokemuksia teillä on noista Primeran farkuista. Kertokaa.

Pas

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu