Auschwitz lasten kanssa?

pöhkö

Onko ketään käynyt lasten kanssa Auschwitzissä? olen yksin reissaamassa alle kouluikäisten kanssa Krakovaan. haluan käydä Auschwitzissä, mutta en tiedä voiko sinne viedä lapsia. toinen on alle 2v, joten ei paikasta mitään ymmärtäisi.

onko kukaan käynyt ja nähnyt lapsia siellä?

9

3660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OKSE

      Itse kävin paikalla viime viikolla. Minulla ei ollut lapsia mukana enkä muista siellä lapsia nähneeni ainakaan vierailuni aikana.

      Ulkoalueilla on karuja rakennelmia; tiilirakennuksia piikkilanka-aitoja ym. niissä ei sinänsä ole mitään erikoista. Sisätiloissa on erilaisia näyttelyitä, joissa on hyvinkin julmia näkymiä, jotka saavat monet aikuisetkin ahdistumaan, joten en suosittele kaikkien sisätilojen näyttämistä lapsille.

      Tältä sivulta voit tutustua ko. leiriin:
      http://en.auschwitz.org.pl/m/index.php?option=com_content&task=view&id=570&Itemid=29

    • sitten Auschwitzissä

      ja luin jostain, olisko ollut paikan esite, että ko. paikkaa ei suositella alle 14 vuotiaille, enkä myöskään minä nähnyt paikalla lapsia.
      Kyseessä oli siis suositus, jota minä kyllä noudattaisin.
      Kannattaa muuten käydä samalla kertaa myös Birkenaussa, jonne matkaa noin kolme kilometriä, paikalle pääsee ilmaisbussilla.
      Siellä ei ole säilynyt niin paljon rakennuksia mutta saa hyvän kuvan siitä, kuinka valtava paikka on aikanaan ollut.
      Kumpaankaan ei peritä pääsymaksua.

    • sielläpäin

      no ei siellä tuon ikäisiä lapsia tainnut paljoa näkyä siis muutaman tunnin aikana mutta miksipä et voisi heitä ottaa mukaasi? eri asia ehkä 7-12 v kanssa...Mitään kieltoja/pääsymaksuja ei ole ja tosiaan kannattaa käydä myös Birkenaun puoli niin näkee homman laajuuden...

    • Palasin juuri parin viikon Puolan reissulta, kävimme myös Auschwitzissa ja Birkenaussa. Suositttelen käyntiä molemmissa, mutta ilman lapsia. Auschwitzissa oli myös lapsivieraita, vaikka suositus onkin, että alle 14-vuotiaita ei otettaisi mukaan. Mihin heidät voi jättää yksin, jos aikuinen haluaa katsoa myös sisätilojen näyttelyt? Jos aikuinenkin järkyttyy valokuvasuurennuksista, joissa luurangoiksi laihtuneet pikkulapset ovat juuri ja juuri hengissä tai jo ruumiita, niin mitä miettii lapsi? Tai miten selität lasin takana olevat röykkiöt lasten kenkiä, tutteja ja rikkinäisiä leluja.

      Birkenau on suuri alue, jossa kuljetaan piikkilanka-aitojen välissä pitkin peltoja. Jäljelle jääneet rakennukset ovat entisiä majoitustiloja. Alue on niin suuri, että pieni lapsi ei siellä kauan jaksa kävellä.

      Jokainen päättää asian omalta kohdaltaan, mutta minä en ikinä veisi lasta noihin paikkoihin.

    • Tumpernakkeli

      Minua on lapsena raahattu kaiken maailman holocaust -museoissa yms. n. 9-vuotiaana ja jätti elinikäiset traumat. En suosittele lapsille, jotka jo alkavat ymmärtää jotain...

      • Käynyt

        Kasvattaa tynnyrissäkin mut tulee se maailman karuus silti joskus vastaan.


      • asian vierestä
        Käynyt kirjoitti:

        Kasvattaa tynnyrissäkin mut tulee se maailman karuus silti joskus vastaan.

        mutta ajatttelin kuitenkin laittaa vinkin, niin Auschwitsista kuin Birkenausta saan ostaa 4 zlotya maksavan oppaan ja se on peräti suomeksi!
        Olet sitten yksin tai järjestetyllä retkellä niin oppaan osto kannattaa, siinä on hyvin selostettu reiteillä olevat kohteet.
        Oppaita myydään museoiden päärakennuksissa olevista kaupoista ja hinta ei tosiaan päätä huimaa


    • kävin

      Näin monenikäisiä lapsia siellä. En tiedä miten siellä lapsi jaksaa olla mukana. Siellä menee helposti monta tuntia ja mitään virikkeitä tai puuhaa siellä ei lapsille tietenkään ole. Karmeita kuvia vaan. Pelkistä rakennuksista ja piikkilangoista lapset tuskin osaavat itse mitään päätellä. Jos lapsesi jaksaa olla niin ei niin pienille nyt luulisi sen koommin mitään traumoja tulevan. Ilmeisesti ovat kilttejäkin kun yksin heidän kanssaan olet reissuun lähdössä:)

      • Pääsee14v

        SAKSAN kuolemanleiri
        SAKSAN tuhoamisleiri
        SAKSAN keskitysleirit
        Auschwitzissa voit mennä katsomaan !
        inhimillisiä tragedioita
        Menkää katsomaan !
        historiasta toisen maailmansodan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      264
      4249
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      118
      2316
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2267
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2207
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      130
      2178
    6. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      235
      1975
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1832
    8. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      92
      1626
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      398
      1322
    10. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      147
      1252
    Aihe