Pitkät lomamatkat

mara9000

Moro!

Olen astumassa palvelukseen nyt seuraavana maanantaina. Minua on alkanut mietityttämään nuo lomamatkat, sillä ne tulevat olemaan melko pitkät. Hain ns. erikoisjoukkoihin, joihin myös pääsin. Tiedostin tämän matka-asian, mutta nyt se on alkanut tietyllä tapaa ahdistamaan kun olen katsellut matkahuollon ja vr:n aikatauluja.

Matka on siis n. 300km ja siihen menee todennäköisesti n. 5-6h julkisilla. Aikataulut tuntuvat välillä olevan hyvinkin hankalia. Esimerkiksi perjantaina ei käytännössä ole muita mahdollisuuksia kuin lähteä klo 07.55 varuskunnasta, mikäli nykyiset aikataulut pitävät paikkansa. Lomathan (viikonloppuvapaat) taitavat alkaa virallisesti vasta klo 16.00. Miten tällaisissa tilanteissa menetellään? Saako jotain matka-ajan pidennystä? Onko muilla kokemuksia pitkistä lomamatkoista?

4

1702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • II/08 362 OHI ON!!!

      Mikä on palveluspaikkasi? Porin prikaatissa Säkylässä oli myös vähän hankalaa tuo julkisten käyttäminen. Puolustusvoimat järjestikin meille lomakyydin ihan minne vain, jos samaan paikkaan oli vähintään 25 henkilöä. Itsekin matkustin ensin lomakyydillä Turkuun, josta oli sitten paremmat yhteydet kaikkialle suomeen.

      • mara9000

        Kauankos kesti lomamatkat? Mihinaikaan pääsitte lähtemään?


      • II/08 362 OHI ON!!!
        mara9000 kirjoitti:

        Kauankos kesti lomamatkat? Mihinaikaan pääsitte lähtemään?

        Lomamatkat kestivät meikäläisellä tuommoiset 5 tuntia ja lomabussit pääsivät lähtemään porteista klo 16:30.


    • Anonyymi

      Moro. Itsellä olisi sama homma ensi vuonna miten sujui matkat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1643
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe