Kaneista ja marsuista

piddy

Hei! Haluaisin kovasti ottaa itselleni kanin tai marsun, mutta isäpuoleni ei tykkää eläimistä ollenkaan. Hänen mielestä eläimen tulisi elää mahdollisimman lyhyen ajan. Joten kummasta eläimestä on enemmän seuraa? Kumpi sopii paremmin perheeseen, jossa on lapsia? Minne voisin viedä lemmikkini, kun lähdemme lomalle? Kiitos jo etukäteen vastauksista!

6

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuikui

      No itsellä ei hirveesti oo kokemusta kaneista, mitä nyt sellanen on joskus ollu hoidossa. Ehkä kaneista on enemmän seuraa, mutta saattavat kyllä olla häijympiä kuin marsut, mitä mä oon nähny. Marsuja pitää kyllä olla vähintään 2, mutta oman kokemuksen mukaan sopii paremmin lapsiperheeseen. Ja lomien ajaksi voit kysellä hoitopaikkaa vaikka kavereilta tai eläinkaupoista. Eli itse kyllä olen vahvasti marsujen kannalla

    • -----

      Niin marsu kuin kani voi elää sen 10 vuottakin, että ei varmaan ihan sovi isäpuolesi "kriteereihin". Varmaan kannattaisi harkita ennemminkin vaikka hamsteria tms., joka tosin ei ole niin halittava, mutta on siitä seuraa ja mukava seurailtavakin. Ja vie paljon vähemmän tilaa asumukseltaan kuin kanit tai marsut. Plus jos olet aloittelija, niin aloittaisin pienemmistä ja 'helpommista' eläimistä.

      Lomahoitoa voit kysellä eläinkaupoista (kannattaa vähän tarkkailla ko. kaupan tasoa, joissain eläimiä pidetään huonosti), kavereilta, tuttavilta, sukulaisilta tai vaikka ilmoituksella nettipalstoilla. Tosin voi olla, että vie vähän aikaa löytää luotettava hoitaja netin kautta, mutta noinkin voi löytää erittäin hyviä hoitajia.

    • brunski

      Lähtisin jotenkin suosittelemaan tähän tapaukseen sitä marsua, koska jos haluat huomaamattoman lemmikin tän isäpuolen vuoksi. Kani ei ole häkkieläin, vaan sen pitäisi mieluummin saada olla aina vapaana ja kanit kun ei aina sit ole sisäsiistejä ja joskus tuhoavat johtoja ja sellaista kaikkee pientä - vaikka enemmän seuraa niistä kyllä on kun marsuista. Esimerkiks kaniagility kiinnostaa mua itseeni kovasti.

      Marsut on enemmän sellasia sylimöllykkärapsuteltavia,ja helpompia, että se voi ehkä liittyä siihen lapsiperheellisyyteen, vaikka hyvin koulutettu kani tai siis ihmisiin tottunut on varmasti myös sopiva lapsien seuraksi. Kovin on yksilökohtaista se. Ja kanit kun marsutkin kin kun porskuttaa yli kymmeneen vuoteen vaikka kirjan mukaan kanien elinikäarvio on 5-8v. Marsuilla 4-6v ja jotain pörröstä pitkäkarvasta marsua on kiva harjailla ja letitellä - vaikka se marsu voikin olla asiasta eri mieltä.

      Ja poikamarsuja voi myös pitää yksin - vaikka marsu onkin laumaeläin, mutta näin tehdään mielestäni ihan yleisesti ilman että sitä eläinrääkkäykseksi luokitellaan.

      • - - - - -

        En kyllä suosittelisi marsua, mikäli haluaa "huomaamattoman lemmikin". Marsut ääntelevät KOVAA vaatiessaan ruokaa tai huomiota. Lisäksi tarvitsevat myös koko huoneen käyttöönsä päivittäiseen jaloitteluunsa, eivät ole siis mitään häkissä 24/7 pidettäviä nössyköitä. Tuhoavat myös johdot yms. eivätkä yleensä opi sisäsiisteiksi. Ja vastuuntuntoinen omistaja hankkii myös urosmarsulle lajitoverin!


    • lemmikkeinä...

      Kysymyksesi luettuani en suosittelisi kumpaakaan, kania tai marsua.

      "Joten kummasta eläimestä on enemmän seuraa?"
      Kummastakin, mutta marsut "kiljuvat/uikuttavat" kun haluavat jotain ja se on todella kova ääni. Kanit ei sinänsä pidä ääntä, mutta jos kohtelet kaltoin sitä, saat kanista "vihamiehen". Kanilla on pitkä muisti ja se käy päälle potkien ja purien. Joten kani ei ole pienten lasten lemmikki.
      Kuten aikaisemmin vastattiin, olisitko valmis pitämään kania/marsua vapaana koko ajan? Ne tarvitsevat tilaa ja paljon.

      Oletko ajatellut hiiriä? Sanoisin että niistä voi jopa olla enemmän seuraa ja niille on mukava opettaa uusia temppuja. Hiiret tarvitsevat virikkeitä ja paljon. Ne oppivat nopeasti käsikesyiksi ja pitävät kiipeilystä olkapäilläsi :)

    • Marsuhullu

      Itse menisin suosittelemaan marsuja. Marsuja JA kaneja tulisi olla molempia vähintään kaksi. Itselläni on kaksi marsua. Yleensä marsut eivät elä yli 10v, se on harvinaista. Tosin tiedän minä niitäkin tapauksia. Jos et halua kahta marsua, niin kerrompa mitä käy: Marsu masentuu, on yksinäinen ja elää vähemmän (sitähän isäpuolesi halusi, mutta haluatko lemmikin kärsivän)?. Kahdella kaverillani oli kummallakin yksi marsu. Molemmat elivät vajaa 2 vuotiaiksi. Kun taas nyt ystävälläni, jolla oli ennen yksi marsu, nyt on kaksi ja molemmat yli 6v. Toinen kamuni, jolla oli kaksi marsua, ne elivät yli 7v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3303
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1869
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1520
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1142
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1125
    Aihe