Pikakäännös: "Linux ydin jonka päälle tulee uusi ikkunointijärjestelmä".
Ts. uusi Google ei ole mitään muuta kuin uusi Linux-distro. Se on salettivarmaa, että Linuxin "markkinaosuus" tulee nousemaan. Mutta Microsoftin pussiin pelaavat haluavat varmaan että Google OS lokeroidaan omaan erilliseen sarakkeeseensa.
Ts. uusi Google ei ole mitään muuta kuin uusi Linux-distro. Se on salettivarmaa, että Linuxin "markkinaosuus" tulee nousemaan. Mutta Microsoftin pussiin pelaavat haluavat varmaan että Google OS lokeroidaan omaan erilliseen sarakkeeseensa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Käytän Ubuntua.
"Käytän Ubuntua."
Otsikointia myöten viestistäsi paistaa läpi miksi sitä käytät. ;)
Käytän siksi koska Ubuntu on fiksusti mietitty kokonaisuus. älä pelkää, en ole "hypen" uhri, tunnen kyllä Debianin, Mandrivat ja fedorat jne.
Miksi hyvää pitäisi muuhun vaihtaa? Kuka tietää millanen susi Googlelta on tulossa, jos se on sen selaimen ideologian mukaan mietitty juttu niin EI KIITOS JA HYI SAATANA!
Ubuntussa kyllä on selkeästi jotain asioista mietitty, mutta lähinnä tässä on mietitty sitä kuinka saisi masinoitua käyttäjät itse kehittämään Ubuntua. Esimerkiksi:
1) Työkalut lokalisointiin, laitetestaukseen yms.
2) Paskanruskea teema: Saadaan motivoitua porukkaa tekemään omia teemoja Ubuntulle
3) Kiinteä julkaisuaikataulu: Tästä hyötyy ylläpitäjät kun tietävät pitkälle etukäteen milloin päivitykset tulee, mutta tärkein syy tälle on saada käyttäjäyhteisö tekemään ajoissa korjaukset sinne minne haluaa, sillä kun deadline menee umpeen niin sitten on myöhäistä. Canonical saa sitten pienemmillä resursseilla kehiteltyä Ubuntua kun käyttäjäyhteisö tekee mieleisiä asioitaan eikä vetkuttele.
Teknisestihän tämä on muuten perseestä kun monien tärkeiden komponenttien julkaisut ei natsaa yhtään Ubuntun julkaisujen kanssa.
Loppujen lopuksi Canonical on tehnyt melko vähän itse Ubuntua. Se vain ylläpitää sitä kriittisiltä osilta ja tarjoaa infran siihen, että käyttäjät voivat itse kehittää Ubuntua vaivattomammin. Selvästikin suuntaus on kehittää Ubuntusta jotain käyttöjärjestelmien "Wikipediaa" ja tekevät siinä sitten sivussa rahaa.
Toistaiseksi Canonical on ollut tappiollinen koko ajan ja ensimmäinen tavoite nyt on saada Ubuntu pyörimään edes omillaan.
"2) Paskanruskea teema: Saadaan motivoitua porukkaa tekemään omia teemoja Ubuntulle"
Niitähän piisaa enemän kuin kukaan kerkee asentelemaan:
Järjestelmä > Asetukset > Ulkoasu
http://gnome-look.org/
http://art.gnome.org/
Kuvia on netti täynnä jos ei taustakuva miellytä (itse haluan latex asuisia dominanaisia siihen). Oletusulkonäöllä ei nyt ole hevonvitun merkitystä. Debianissa se vasta saatana karu onkin!
"Debianissa se vasta saatana karu onkin!"
Kieltämättä. Saattaa olla hyvinkin tarkoituksellista. Vapaaehtoisuuteen kun nojautuu tuon käyttöjärjestelmän kehitys niin saattaa olla koukkuna että joku kiinnostuisi tutkimaan käyttiksen sielunelämää tarkemmin ja "kasvatettua" osaksi kehittäjäyhteisöä.
openSuse, openSolaris ja Fedora sitten ovat perhanan tyylikkään näköisiä mutta nämä nyt onkin maksullisten käyttöjärjestelmien ilmaisversioita/kehitysversioita joissa tuodaan uutta ominaisuutta ja käyttäjätestataan bugeja pois maksullisiin yritysversioihin. Vähän sama idea kuin F-securen ilmainen online scannerissa joka tajuaa paljon enemmän haittaohjelmia kun se maksullinen ohjelma mutta sitä käytetäänkin käyttäjätestauksessa apuna, ettei maksullinen softa sitten luule mitään officepakettia haittaohjelmaksi... Pitäähän ne virustunnisteet testata ennen kuin lähetetään maksaville asiakkaille..
Ei mitään muuta kuin uusi Linux-distro? Epäilen että lisäävät omia mausteitaan mukavasti kun on vuosi aikaa kehittää ennen kuin tulee myyntiin. Mitä sen pitäisi olla että se on enemmän kuin "uusi Linux-distro?"
Väittävät että tuo ikkunointijärjestelmä tarkoittaa X:n syrjäyttämistä eikä vain vaihtoehtoa Gnomelle/KDE:lle. Onko siinä tarpeeksi?
Oli miten oli, tilanne on varsin mehukas. Käytännössä kaikki Linux-miniläppärikilpailijat on pyyhitty pöydältä. Olen saanut sen käsityksen että ainakaan kaikkia kohuttuja ARM-Linux-miniläppäreitäkään ei tulekaan ollenkaan. Googlen kilpailijana miniläppäreissä on siis Wanha XP ja Windows 7:n halvimmat ja karsituimmat versiot.
En jaksa enää välittää lokeroidaanko sitä samaan laatikkoon muiden Linux-järjestelmien kanssa. Ihmiset eivät nytkään tiedä ollenkaan mitä he käyttävät, se ei tule muuttumaan. Me kaikki vähänkään nörtimmät tiedämme asian laidan kuitenkin. Pääasia on nyt se että saadaan markkinoihin vähän liikettä ja mielellään Microsoftia ahtaammalle.
Tilanne on täsmälleen sama kuin Free Software Foundationin GNU/Linux kiista. Tuleeko Google markkinoimaan käyttistä Linuxina vaiko ei? Jos ei, kuumapäisin Linuxväki kimpaantuu.
Toisaalta, sitten voidaan markkinoida kilpailevia jakeluita sillä, että ne käyttävät "samaa turvallista ja luotettavaa teknologiaa" kuin Googlen Chrome OS.
"En jaksa enää välittää lokeroidaanko sitä samaan laatikkoon muiden Linux-järjestelmien kanssa. Ihmiset eivät nytkään tiedä ollenkaan mitä he käyttävät"
Kaveri oli antanut mun numeron tutulleen koska tunnen "niitä" käyttiksiä. No tää joka soitti alkoi sepustaa ongelmaansa.. siitä ei käyttistä päätelly voinut. Kysyin onko sulla Windows vai kenties joku linux tai mac. Se vastas että ei mulla on Ubuntu hahahahaha! Mut noinhan se menee, Ubuntu ona Ubuntu ja sitten on jotain linuxeja. Joillekin Ubuntu on yhtä kuin linux...onko muitakin. Google on Google ja sitten on jotain linuxeja tms.
Linuxporukoissa on totuttu siihen, että ihmiset tietävät aika tavalla. Osaltaan Ubuntu on tuonut mukaan niitä joiden tietämys on vähäisempää. Saati jos Google toteuttaa haaveensa, moniko käyttää vuosiakin tajuamatta sen olevan linux. Eihän moni osaa edes sanoa käyttääkö ne XP:tä vai Vistaa.... ja jumalauta pitäishän sen jo koneen käynnistyessä selvitä.
Google saa aikaan sen, että linuxporukoiden kissanpäivät ovat ohi ja palstat täytyy "idiooteista" jotka eivät tiedä mistään mitään. Mulle ois sopinut ihan hyvin linuxin 5-10% käyttäjäkunta.
"Google saa aikaan sen, että linuxporukoiden kissanpäivät ovat ohi ja palstat täytyy "idiooteista" jotka eivät tiedä mistään mitään. Mulle ois sopinut ihan hyvin linuxin 5-10% käyttäjäkunta."
Ei. Chrome OS tulee ilmeisesti olemaan pitkälle webbipohjainen ja ilmeisesti käyttämään ohjelmia jotka toimivat myös muilla käyttiksillä/selaimilla. Ongelmat siis eivät tule yleisesti ottaen olemaan Linux-spesifisiä.
On jo kauheasti ihmisiä, ja tulee lisää, jotka eivät ymmärrä oikein mistään mitään ja ihmettelevät Ubuntu-foorumeilla. En minä ole heidän huoltajansa. En koe tuota ongelmaksi. Joka tapauksessa, ainahan voi eristäytyä johonkin vähän gurumpaan yhteisöön (Gentoo, Source Mage, Slackware, ...).
On väistämätöntä, että tavikset tulevat. Samoin on väistämätöntä, että laitetuki ja ohjelmistotuki paranee. On myös väistämätöntä, että keskimäärin tietotekniikkatietämys tulee parantumaan, koska Linux ei piilota ominaisuuksiaan ja vaihtoehtoja ja sellaista ja tarjoaa loistavan oppimisympäristön. Kaikki eivät tule käyttämään sitä hyödykseen, mutta en minä edes halua saada kaikkia ymmärtämään tietotekniikkaa, haluan parempaa tietotekniikkaa...
PS. Nyt saamme nauraa rauhassa itsellemme jos/kun olemme olleet hieman myrtsejä Googlelle siitä etteivät ole julkaisseet selaintaan Linuxille. Tähän verrattuna se on pipanoita.
"On myös väistämätöntä, että keskimäärin tietotekniikkatietämys tulee parantumaan,"
Kyllä, kun sukupolvi vaihtuu, tuossa on kuitenkin iso määrä ihmisiä windows jumittuneena kykenemättä muuttamaan mitään oppimaansa. En minäkään mikään linuxosaaja ole, mutta varmasti keskivertokäyttäjää valveutuneempi ja olihan se mukava elää tämä linuxin marginaaliaika, olla tavallaan pioneerina :) Ehkä tässä tosiaan tullaan itsekin vihaamakseni "rokkipoliisiksi" ja paetaan jonnekin Gentoo, Slackware yhteisöön pätemään :D !!!!!! Ollaan sitten niitä oldschool linuxhippejä joiden maailmankuva on saanut kolauksen hahahahahahaa.
"Ubuntu ona Ubuntu ja sitten on jotain linuxeja."
Google tekee kyllä juurikin oikein. Parempi kun ei mölise mistään Linuxista sanallakaan. Ihmiset on todellakin yleisesti defacto idiootteja, että jos Nokian kännykkä on paska niin sitten epäillään onko ne kumisaappaatkin myös. Linux on epäonnistunein brändäys mitä tiedän kun mitä tahansa paskakäyttistä saa sanoa, ja sanotaankin "Linuxiksi" kun tämä Linux Foundationin mielestä Linux tavaramerkin oikeaa käyttöä.
Todellisuudessa tämä pilaa Linuxin tavaramerkkiä. Linux taas on tunnetusti erinomainen käyttöjärjestelmäydin.
Eilen tuoreeltaan analyysin, jonka mukaan Googlen ilmoitus on jo nyt vetämässä mattoa nimenomaan Windowsin alta. Googlen tuleva uusi käyttöjärjestelmä tullee olemaan ilmainen ja kaikkien ladattavissa. ComputerWorldin kirjoituksessa mainitaan mm. seuraavaa:
"Miksi Google Chrome OS tulee olemaan todellinen uhka Windowsille? Kaikenkaikkiaan teknisesti Linuxin desktopit kuten Fedora, openSUSE ja Ubuntu ovat jo kauan sitten jättäneet Windowsin tomuun. MacOS X Panther on myös erittäin hyvä ja sen seuraaja Snow Leopard on helppokäyttöisin siltä suunnalta. Niinpä, mikä tekee Google Chrome OS:stä erikoisen?
Ensimmäinen asia mikä sinun tulee tietää on se että kaikki tuntevat Googlen - ja luottavat siihen. Miljoonat PC-käyttäjät tuntevat Linuxin kuten Mintin ja Mepisin mutta sadat miljoonat tuntevat Windowsin."
---------------------
"Why is Google Chrome OS going to be real trouble for Windows? After all, technically, desktop Linuxes like Fedora, openSUSE, and Ubuntu, long ago left Windows in the dust. Mac OS X Panther is also darn good and it and its upcoming successor, Snow Leopard, are easier to use than anything else out there. So, what's so special about Google Chrome OS? I'll tell you.
The most important single fact you need to keep in mind is that everyone who uses a computer already knows Google, and most of them trust it. Only PC power users know about Linux, and the ones who know what's what about such top-Linux desktop distributions as MEPIS 8 and Mint 7 are numbered in millions compared to the hundreds of millions who know Windows."
ja Windows on se suurin häviäjä.
Tässä peruslähtökohdat:
1. Perustuu Linuxiin
2.Koko paketti on Open Source
3.Google Chrome OS ei siis ole perinteinen käyttöjärjestelmä vaan eräälainen välimuoto desktopin ja selaimeen pohjautuvan käyttöjärjestelmän välillä.
4. Ei Android
5. Laitevalmistajat työskentelevät JO yhteistyössä järjestelmän kanssa
6.Paljonko se maksaa? EI MITÄÄN!
...laitetuen kautta. Ja siksi Googlen tulo markkinoille myös heikentää Microsoftin asemaa. Kannattaa aina muistaa ettei Microsoft kanna huolta piratismista, Macistä, Googlesta - vaan Linuxista ja avoimesta lähdekoodista.
"uusi Google ei ole mitään muuta kuin uusi Linux-distro."
Ihmisiä voidaan huijata ostamaan kone tuolla viritelmällä, mutta vaikka linux -kirosanasta nyt visusti ollaan hiljaa niin selviäähän se käyttäjille käyttöjärjestelmän kummallisuutena, vaikeakäyttöisyytenä, komentorivihelvettinä.
Googlen käyttis ummehtuu marginaaliin muiden vihattujen linuxdistrojen kanssa. Voihan olla, että Google tuo siihen samanlaisen nerokkaan ohjelmien asennuksen kuin Windowsissa sillä onhan pakettienhallinta linuxien vihatuin ja hämmenystä herättävin järjettömyys. Hankala ja käyttäjää rajoittava. Luultavasti Google on tehnyt siitä mahdollisiman paljon ei-linuxmaisen ja käyttänyt Windowsin ideoita jotka tekivät windowsista menestyneimmän ja rakastetuimman käyttöjärjestelmän. Mutta linux mikä linux, monoliitti kaatuu rytinällä.
"komentorivihelvettinä. "
Pentti-parka. Kuinka pahasti sinä oletkaan ulkona. Komentoriviä tarvitaan silloin kun halutaan esim. piilottaa hot-babe valikoista ja panna se käyntiin silloin kuin oma eukko tai lapset eivät ole näkösällä.
Esim näin:
sudo hot-babe --geometry 600 500 -i 300
Tajusitko?
Googlella on varaa satsata uuteen käyttikseen, jolloin M$ menettää lisää käyttäjiä. Uutena toimijana on mahdollisuutta aloittaa alusta, jolloin ei tarvitse vetää perässään 20 vuotta sitten kehitettyjä tarpeettomia ominaisuuksia. Windows paisuu kuin pullataikina, paikka paikan päälle. Vista oli floppi, seuraavaa käyttistä kehitetään, mutta onko mitään takeita, että se onnistuisi???.
M$ on käymässä kuten vanhoille firmoille yleensä, ei ole uusiutumiskykyä. Firma on keskittynyt tekemään pelkkää tulosta lyhyellä tähtäimellä. Tuotekehitys on käytännössä unohdettu.
"vaikka linux -kirosanasta nyt visusti ollaan hiljaa niin selviäähän se käyttäjille käyttöjärjestelmän kummallisuutena, vaikeakäyttöisyytenä, komentorivihelvettinä."
'Vaikka Toyota -kirosanasta nyt visusti ollaan hiljaa niin selviäähän se käyttäjille käytön kummallisuutena, vaikeakäyttöisyytenä, helvettinä'
Toyotalla ei ollut lippulaivaa ja sellainen piti saada ilman että edullisen kansanauton maine rasittaisi. Lexus oli 100% Toyota, mutta sitä ei saanut missään yksittäisessäkään osassa lukea. Strategia toimi ja Lexus löi läpi.
Google OS tulee olemaan kaiketi melko yksinkertainen, muistelen jossakin sanotun. Linux puolestaan on sitä, tai sitten täysverinen ja monipuolinen raskaan sarjan jämerä käyttöjärjestelmä. Se kun taipuu mihin vain. Sikäli Linux on kuin Lexus, harvojen herkkua, josta Google OS pyritään saamaan kansanmalliksi, Toyotaksi.
Olihan Toyotalla lippulaivamalli.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Toyota_Century