Tunnetteko "Aukkea"

Kolleega

yli 50v kuulolaite,seppä..missähänpäin mahtaa kollega olla mestoilla? kertokaa jos tunnette

11

5537

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettajako?

      Tunnen tai siis tiedän kokemuksesta "Aukkeksi" nimitetyn opettajan Rauman yhteislyseon lukiosta. Aulis Tuuna on legendaarinen hirviöopettja, jota kaikki ykköset jostain syystä pelkäävät. Aulis osottautuu kuitenkin todella päteväksi ja vaativaksi opettajaksi, jonka monet oppilaat tänäkin vuonna kirjoittivat laudaturin aineet.
      Kiitos ihanalle opettjalle!!!

    • Vihaaja666

      Täys rikollinen tuo "ihana opettaja" oli oikeasti. Moni vihaa sitä niljaketta.

    • RaumanUkko

      Enpä tunne miestä.

      • Tuta-DI

        Tunnen. Yli 35 vuoden takaa, jolloin opetteli hommiaan Etelä-Pohjanmaalla. Pitää kirjoittaa lyhyesti, ettei tee virheitä, tähän.


    • Anonyymi

      Tunnen hyvinkin Aulis Tuunan. Ihminen on hirviö siitä syvimmästä päästä. Ajauduin lukiolaisena aina hänen kursseilleen vähän tahtomattakin. Vihasi avoimesti minua, koska vanhempami ovat ns. duunareita ja kehtasin kasvattaa pitkät hiukset ja käytin mustia bändit-paitoja lukiossa!

      Luin lukio ikäisenä kirjallisuutta laajasti ja olin kiinnostunut kirjallisuudesta ihan ammatillisessa mielessä. Olin 16-vuotiaana lukenut jo niin sanotut pakolliset klassikot ja luin jatkuvasti. Lukion muut tunnit menivät päntäten nobel-kirjailijoita ja muita kaunotaiteen mestareita. Otin kursseja myös muilta äidinkielen opettajilta ja näiden kurssien arvosana oli aina 10.

      Tuuna päästi hilkulla läpi esseistä ja kursseista. Keskiarvosanaani häiritsi Tuunan antamat "armo vitoset". YO kirjoituksista sain selvän Laudaturin ilman mukisemisia ilman, että olisin koskaan studeerannut näitä varten.

      Lähdin myöhemmin muulle kulttuurialalle, mutta suurin osa tuloistani tulee lehtiin ja muihin julkaisuihin kirjoittamistani jutuista ja teksteistä. Käytännössä kirjoitan elääkseni, mutta minusta ei koskaan tullut ammattikirjoittajaa, koska Aulis Tuuna vihasi minua duunaritaustan takia!

    • Anonyymi

      Tännehän tämä johti. Mistä pulpahtikaan nimi mieleen vuosien takaa?...varmaankin löydettyäni vanhoja kouluaineitani.
      Rakastin aikoinaan kirjoittamista, mutta Tuunan tultua opettajakseni menetin täysin uskoni itseeni ja koko mielenkiintoni katosi.
      En sittenkään ollut ainoa, se mukava huomata.

      • Anonyymi

        Juu muistan hänen kastelleen pesusienellä eturivin oppilaita, jos takarivin oppilaat vastasivat kysymyksiin väärin. Tunnille pääsi myöhässä sisään, jos livautti 20e setelin oven alta, ja jos poissaolot olivat tapissa, se oli pakko tehdä. Hänen mielestään tämä oli suurta hupia, vaikka nykyään tätä sanottaisiin virkamiehen lahjonnaksi. Ehkä tulisi nykyään korruptiotutkinta tuollaisesta. Kuten monet muutkin hänen metodit olivat hyvin kyseenalaisia. Klassinen valta-aseman väärinkäyttäjä, kiusaaja toisin sanoen.


      • Anonyymi

        Sama kokemus. Eikä se mielenkiinto, jota Aukke osoitti lukiolaistyttöjä kohtaan, todellakaan kestäisi nykyisin päivänvaloa.


      • Anonyymi

        Opettiko sua aiemmin Räsänen? Hän kehui kirjoittajanlahjojani, mikä innosti entisestään. Sitten tuli Tuuna, joka tyrmäsi minut täysin ja rajasi aiheet, joista saisin kirjoittaa. Meillä oli eriäviä mielipiteitä monissa asioissa, mm. uskonto.


    • Anonyymi

      Kiinnostukseni kirjoittamiseen lopahti tuohon hirviöön. Lyttäsi minut täysin ja tuhosi itsetuntoni.

    • Anonyymi

      Pätevä opettaja, laittoi itsensä likoon toisin kuin moni muu. Hänen tunneillaan jopa oppi jotain. Jotkut pelkäsivät hysteerisesti, mutta taisivat olla tottuneita päänsilittelyyn ja siihen, että hyviä arvosanoja saa tuosta noin vain. Aine ei ole hyvä, vaikka siinä käsitellyt asiat olisivatkin faktisesti oikein. Yksi luokkatoveri valitti vanhempiensa kanssa oikein rehtorille, kun ei saanut aineesta hyvää arvosanaa, oli tottunut olemaan ns. kympin oppilas. Me kaveritkin tajuttiin, ettei aine ollut hyvä, vaikka siinä käsitelty teoria olisikin ollut oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      390
      1515
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      981
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      945
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      77
      944
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      930
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      629
    9. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      116
      624
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      614
    Aihe