Eli miten on tuon kiinnioton kanssa vääräraha tapauksissa.
jos asiakkaalla esim kaupassa väärä raha jolla yrittää maksaa. voidaanko ottaa kiinni jokamiehen oikeuksin? vartijan ollessa kyseessä kiinniotto-oikeus lienee sama?
täsmennän vielä, että kyseessä voi olla asiakas joka ei itse ole tietoinen väärästä rahasta.
sitten toinen juttu, eli väärät paperit. Voiko vartija ottaa väärät paperit pois jos paperit a) väärennetyt b) jonkun toisen paperit?? voiko väärillä papereilla olevan ottaa kiinni jokamiehen/vartijan oikeuksin?
sitten vielä luottokortit. eli jos todetaan, että kortti väärällä henkilölle, se voidaan ottaa pois, mutta entäs kiinniotto? Menisi petokseen tai lievään petokseen kyllä muuten mutta jos ostaminen jää vasta aikeeksi myyjän huomatessa, voidaanko suorittaa kiinniotto jokamiehen tai vartijan oikeuksin?
Väärennetty maksuväline tai henkilötodistus
7
1449
Vastaukset
- The Punisher
Rikoslaki Luku 37 maksuvälinerikokset
5 § (24.8.1990/769)
Väärän rahan käyttö
Joka, vastaanotettuaan väärää tai väärennettyä rahaa käypänä, luovuttaa sen toiselle saattaakseen sen uudelleen sellaisena liikkeeseen, vaikka hän tietää rahan vääräksi tai väärennetyksi, on tuomittava väärän rahan käytöstä sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava.
8 § (24.8.1990/769)
Maksuvälinepetos
Joka, hankkiakseen itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä,
1) käyttää maksuvälinettä ilman sen laillisen haltijan lupaa, lupaan perustuvan oikeutensa ylittäen tai muuten ilman laillista oikeutta tai
2) luovuttaa maksuvälineen tai maksuvälinelomakkeen toiselle saattaakseen sen ilman laillista oikeutta käytettäväksi,
on tuomittava maksuvälinepetoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
(19.6.1997/602)
Maksuvälinepetoksesta tuomitaan myös se, joka tilin katteen tai sovitun enimmäisluottorajan ylittäen väärinkäyttää 1 momentissa tarkoitettua maksuvälinettä ja siten aiheuttaa toiselle taloudellista vahinkoa, jollei hänellä maksuvälinettä käyttäessään ollut aikomus viipymättä korvata vahinko.
9 § (24.8.1990/769)
Törkeä maksuvälinepetos
Jos maksuvälinepetoksessa
1) aiheutetaan huomattavaa tai erityisen tuntuvaa vahinkoa tai
2) rikoksentekijä on rikoksen tekemistä varten tehnyt tai teettänyt maksuvälinelomakkeita, joista rikoksessa käytetty maksuväline on valmistettu, taikka rikos muuten tehdään erityisen suunnitelmallisesti
ja maksuvälinepetos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä maksuvälinepetoksesta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.
10 § (24.8.1990/769)
Lievä maksuvälinepetos
Jos maksuvälinepetos, huomioon ottaen tavoitellun hyödyn tai aiheutetun vahingon määrä taikka muut rikokseen liittyvät seikat, on kokonaisuutena arvostellen vähäinen, rikoksentekijä on tuomittava lievästä maksuvälinepetoksesta sakkoon.
Kiinniotto-oikeus sekä jokamiehen kiinniotto-oikeudella ja vartijan oikeuksilla
Väärillä henkilöpapereilla esiintyminen on petos eli kyllä kiinniotto-oikeus on kuten edellä.
Vartija voi turvallisuustarkastuksessa ottaa väärän henkilöllisyystodistuksen haltuunsa ja luovuttaa poliisille.
Luottokortti menee maksuvälinepetoksen puolelle, jolloin taas kiinniotto-oikeus sekä jokamiehellä että vartijalla.
Kiinniotto-oikeuden määrittelevät pykälät:
Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista
Vartijan oikeudet ja velvollisuudet
28 §
Vartijan oikeudet
Vartijalla on vartioimistehtävää suorittaessaan oikeus ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavattu rikoksentekijä, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai jos rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos. Vartija saa ottaa kiinni myös sen, joka on viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan pidätettävä tai vangittava. Kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisille. (12.7.2002/616)
Pakkokeinolaki
1 LUKU
Kiinniottaminen, pidättäminen ja vangitseminen
Kiinniottaminen
1 §
Jokamiehen kiinniotto-oikeus
Jokainen saa ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavatun rikoksentekijän, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä «petos». (12.7.2002/615)
Jokainen saa ottaa kiinni myös sen, joka viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan on pidätettävä tai vangittava.
Kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisimiehelle.
Jos kiinniotettava tekee vastarintaa tai pakenee, kiinniottaja saa käyttää sellaisia kiinniottamisen toimittamiseksi tarpeellisia voimakeinoja, joita voidaan pitää kokonaisuutena arvioiden puolustettavina, kun otetaan huomioon rikoksen laatu, kiinniotettavan käyttäytyminen ja tilanne muutenkin. (13.6.2003/516)
Voimakeinojen käytön liioittelusta säädetään rikoslain (39/1889) 4 luvun 6 §:n 3 momentissa ja 7 §:ssä. (13.6.2003/516) - ongelmallisia
"sitten vielä luottokortit. eli jos todetaan, että kortti väärällä henkilölle, se voidaan ottaa pois, mutta entäs kiinniotto?"
Pankit kieltävät luotto- ja pankkikorttien luovuttamisen toidsen henkilön käyttöön. Laki ei sitä kiellä.
Käytännössä onkin niin, että esimerkiksi pariskunnan ollessa kyseessä käytetään välillä toisen sirukorttia kun se on paremmassa hapessa. Sirukorteillahan tässä ei sinänsä ole ongelmaa, tarvitsee vain tietää tunnusluku joka vastaa allekirjoitusta.
Ongelma on siinä, että mikäli huomataan, että sirukortti ei ole henkilön joka sitä käyttää henkilö pitäisi ehkä ottaa kiinni mutta mistäs tiedät, onko hän luvallisilla vai luvattomilla asioilla.
Vaikka pankki kieltääkin käyttämästä toisen korttia laki sen taas sallii ilmoittamalla, että maksuvälinepetos tulee kyseeseen vain jos toisen korttia käytetään luvatta tai ylitetään sovittu käyttö.- The Punisher
Kyllä se kiinniotto on mahdollinen lain mukaan niin kauan kuin maksuvälinepetoksen tunnusmerkistö täyttyy. Esim mainitsemasi pariskunta, jossa kortin haltija on heikossa hapessa. Kokonaistilannetta arvioiden.
Järjen käyttö tilanteessa sallittua. "Pankit kieltävät luotto- ja pankkikorttien luovuttamisen toidsen henkilön käyttöön. Laki ei sitä kiellä.
Käytännössä onkin niin, että esimerkiksi pariskunnan ollessa kyseessä käytetään välillä toisen sirukorttia kun se on paremmassa hapessa. Sirukorteillahan tässä ei sinänsä ole ongelmaa, tarvitsee vain tietää tunnusluku joka vastaa allekirjoitusta."
Ei allekirjoitusta saa väärentää vaikka olisi kuinka oikeus käyttää tiliä. Sama koskee korttia ja pin-koodia. Se kortti on pankin omaisuutta, joten pankki saa päättää. kuka sitä käyttää. Jos joku käyttää ilman pankin lupaa, se on luvatonta käyttöä.
Ymmärrän, että tuo kortin jakaminen on yleistä. se kuitenkaan ei missään tapauksessa ole hyväksyttävää. Pankilla on jo täysin luvallinen keino samaan: rinnakkaiskortti. Näin pankin rekistereihin jää kuka sen noston todella on tehnyt.
Näissä on ihan sama onko kyse puolisoista, vanhemmista ja lapsista, edunvalvojasta ja valvottavasta. Se kortti on henkilökohtainen. piste.- henkilökohtainen...
okaro kirjoitti:
"Pankit kieltävät luotto- ja pankkikorttien luovuttamisen toidsen henkilön käyttöön. Laki ei sitä kiellä.
Käytännössä onkin niin, että esimerkiksi pariskunnan ollessa kyseessä käytetään välillä toisen sirukorttia kun se on paremmassa hapessa. Sirukorteillahan tässä ei sinänsä ole ongelmaa, tarvitsee vain tietää tunnusluku joka vastaa allekirjoitusta."
Ei allekirjoitusta saa väärentää vaikka olisi kuinka oikeus käyttää tiliä. Sama koskee korttia ja pin-koodia. Se kortti on pankin omaisuutta, joten pankki saa päättää. kuka sitä käyttää. Jos joku käyttää ilman pankin lupaa, se on luvatonta käyttöä.
Ymmärrän, että tuo kortin jakaminen on yleistä. se kuitenkaan ei missään tapauksessa ole hyväksyttävää. Pankilla on jo täysin luvallinen keino samaan: rinnakkaiskortti. Näin pankin rekistereihin jää kuka sen noston todella on tehnyt.
Näissä on ihan sama onko kyse puolisoista, vanhemmista ja lapsista, edunvalvojasta ja valvottavasta. Se kortti on henkilökohtainen. piste.Nyt täytyy erottaa toisistaan kuitenkin pankki ja lainsäätäjä. Vaikka pankki asettaakin maksuvälineilleen käyttöehtoja ei sillä ole mitään lainsäädäntö valtaa.
Se, että pankin asettamia sääntöjä rikotaan ei vielä tee tapahtumasta rikosta. Sen milloin kyseessä on rikos määrittelee lainsäädäntö.
Lainsäätäjä itseasiassa sallii sulkemalla maksuvalinepetoksen ulkopuolelle tapaukset jossa kortin käyttäjällä on kortin omistajan lupa korttia käyttää.
Luvallista moinen ei ole pankin sääntöjen mukaan mutta rikollista kortin käyttö ei tällaisessa tapauksessa olisi. Tässä on melkoinen ero.
On varmaa, että mikäli tuomioistuimeen menisi tapaus, jossa syytettäisiin avopuolison kortin käytöstä avopuolison luvalla mitään tuomiota ei tulisi vaikka olisikin allekirjoittanut maksutapahtuman avopuolisonsa pin-koodilla. henkilökohtainen... kirjoitti:
Nyt täytyy erottaa toisistaan kuitenkin pankki ja lainsäätäjä. Vaikka pankki asettaakin maksuvälineilleen käyttöehtoja ei sillä ole mitään lainsäädäntö valtaa.
Se, että pankin asettamia sääntöjä rikotaan ei vielä tee tapahtumasta rikosta. Sen milloin kyseessä on rikos määrittelee lainsäädäntö.
Lainsäätäjä itseasiassa sallii sulkemalla maksuvalinepetoksen ulkopuolelle tapaukset jossa kortin käyttäjällä on kortin omistajan lupa korttia käyttää.
Luvallista moinen ei ole pankin sääntöjen mukaan mutta rikollista kortin käyttö ei tällaisessa tapauksessa olisi. Tässä on melkoinen ero.
On varmaa, että mikäli tuomioistuimeen menisi tapaus, jossa syytettäisiin avopuolison kortin käytöstä avopuolison luvalla mitään tuomiota ei tulisi vaikka olisikin allekirjoittanut maksutapahtuman avopuolisonsa pin-koodilla."Lainsäätäjä itseasiassa sallii sulkemalla maksuvalinepetoksen ulkopuolelle tapaukset jossa kortin käyttäjällä on kortin omistajan lupa korttia käyttää." Et taida tajuta, että se kortin omistaja on pankki.
Ymmärrätkö, mitä omaisuus tarkoittaa? Se kortti on pankin omaisuutta. Pankki päättää, kuka sitä käyttää. Tietenkään pankki ei ala nostamaan rikosjuttuja asiasta, ei sillä ole intressejä tehdä sitä.
- OK
Vartijalla on vartioimistehtävää suorittaessaan oikeus ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavattu rikoksentekijä, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai jos rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä vahingonteko tai lievä petos. Vartija saa ottaa kiinni myös sen, joka on viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan pidätettävä tai vangittava. Kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1182661Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811462- 481189
- 781107
- 45976
- 59973
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En171941