Saigon+PhanThiet kertomus 1-osa

mikah2

Alla on matkakertomus Vietnam omatoimi lomastamme. Reitti oli BKK kautta Saigoniin jossa kolme pvää ja sitten bussilla Phan Thiet/Mui Ne hotelli-alue. Takaisin Suomeen tulimme samaa reittä. Ajankohta: kesäkuu/2009. Valuuttakurssi 1.6.2009; 1€=25000vnd (viet nam dong).

Bangkokin kentältä siis paikallislento Saigonin kentälle; Airasia.com 90€/hnklö, lento varattiin niitten nettisivulta. AirAsia lennot olivat muuten mennen tullen myöhässä 1-2 tuntia. Kannattaa vaihtaa Saigonin kentällä dongeja taksi-matkaa ja syömistä/juomista varten. Kurssi kentällä heikompi kuin kaupungin kultasepän liikkeissä jotka vaihtavat parhaimmalla kursilla (kysy aina kurssi ennen vaihtoa). Luotettavia mittaritakseja ovat mm. Vinataxi, Vinasun tai Mailinh. Muista sopia "meter" aina päälle, ettet tule huijatuksi. Taksin km-hinta on ~10000vnd/km. Keskustaan matkaa ~10-12 km. Matka kestaa ~45 min, riippuen ruuhkista. Taksikuskit eivät puhu englantia joten kohteen osoite ja nimi olisi hyvä olla printattuna jo etukäteen. Taksit on ilmastoituja, osa Corolla-kokoa ja toiset tila-autoja.

http://www.airasia.com/

Tippiä ei tarvitse välttämättä antaa kuten ei muutenkaan vaikka välillä jätimmekin hyvästä palvelusta. Saigon on hyvin meluisa ja ruuhkaisa, voisi sanoa että jopa kävelyä vastustava. Jalkakäytävistä ei voi aina puhua paitsi ns. turistipaikoissa tms. Ilma on pölyä ja moottoriajoneuvo saastetta tulvillaan. Monet käyttävät suojamaskeja. Kyllähän siellä hengittää, ei sinänsä. Lähes kaikki liikkuvat mopoilla ja takseilla/autoilla.

Saigon on jaettu Distric-alueisiin. 1-alue on ydinkeskusta. Kannattaa printata maps.google.com'sta kartat joissa on kadun nimet alueista missä ajattelee liikkuvansa. Meillä oli siisti hotelli 1-alueella, ihan Ben Thanh läheisyydessä - Sanouva Hotel jonka ensimmäisen yön varasimme etukäteen Agoda.fi sivustolta; Deluxe-room 60$. Saimme hinnan tingattua paikanpäällä 57$, tosin maksoimme dongeina jotka oli vaihdettu euroista joten hinta jäi alemmas. Kävimme paikallisten Co.opMarktissa joka oli kuin KKK-Citymarket sekä Tarjoustalo tyyppinen vaate/käyttötavara-osasto, ei siis mitenkään ihmeellinen. Parkson tavaratalo oli sitten luksusta, alakerrassa kulta-tavaraa myynnissä eli kallis. Samanlaisia kalliita tavarataloja oli muitakin ympäri kaupunkia joihin törmäsimme kävellessämme ympäri 1-aluetta. Poikkesimme jokaiseen tällaiseen, sai hetken ilmastoitua viilennystä ja löytyi puhtaat vessat. Muuten nämä kaupat olivat kalliita. Tosin kun olimme "low-season" eli kesäkuussa matkalla, niin jonkin verran oli alennushintoja mutta tavara osaksi ostokelvotonta. Miesten kengissä isoimmat koot olivat 43-41, mutta ne olivatkin hyvän näköisiä ja laadukkaita; kävelynahkakengät ~1.200.000vnd (~50€). Katukauppoja on sitten pilvin pimein, joissa tinkiminen on pakollista ja välillä uuvuttavaa. Hintalappu-hinnoista eivät kyllä hirveästi/ollenkaan tingi edes low-season aikana. Pakko siis sanoa että Saigonin ostosparatiisi ei oikein meidän mielestä iskenyt. Tavallista hierontaa oli jonkin verran tarjolla, hinnat 7-9$/45 min Foot massage ja Body massage with oil 15-16$/90min. Tosin me pyydettiin hinnat dongeina. Turisteja oli melko vähän ja varsinkin keskustan ulkopuolella meitä tuijotettiin kovasti. Ostin pienestä katukaupasta kuljetettavan ministereo kaiuttimen jonka ääni oli ihmeen hyvä. Kotelo on mdf/mustalla lakka pinnalla ja sisäinen ladattava li-ion akku, hinta 200.000vnd. Kaiuttimet ovat toimineet loistavasti iPod'in kanssa, ja akkukin kestänyt hyvin.

Ben Thanh market-area/District 1
http://maps.google.fi/maps?f=q&source=s_q&hl=fi&geocode=&q=saigon, Vietnam&sll=22.020408,104.774723&sspn=0.060473,0.087461&ie=UTF8&ll=10.773156,106.696901&spn=0.004005,0.00751&t=h&z=18

http://www.sanouvahotel.com/en-US/default.cco

www.agoda.fi

...jatkuu osa-2'ssa...

1

2695

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taa..

      kiinnos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1576
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1062
    3. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      378
      977
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      975
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      924
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      851
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      633
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      622
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      169
      602
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      598
    Aihe