Toinen pvä Mui Ne hotellialueella jolla myös oma nimi (en nyt muista mikä). Aamupala Sunny Beach Resortissa oli ekaa krtaa työnalla. Aamupalalla oli seisovapöytä; aasialaista ruokaa alta lämmitetyissä tarjoilualtaissa. Osa oli ihan kylmää kun tulet sammuneet ja osa taas kelvollisen makuista. Kokki teki halutunlaiset munasörsselit pannulla, otettiin 2-munan omeletit jossa kinkkua, tomaattipaloja ja sipulipaloja - täyttävä ja hyvänmakuinen. Jälkiruoaksi tuoreita hedelmiä ja erilaisia pikkukakunpaloja. Tuoremehut olivat aidoista hedelmistä, kahvi super vahvaa ja tee Liptonia.
Ostimme uikkarit yhdestä läheisestä kaupasta; KimShop, jossa vaihtoivat myös rahaa melko hyvällä kurssilla; 25000vnd=1€.
Iltapvästä lähdimme mopolla Mui Ne'een varsinaiseen kalastajakylään. Ajoimme "keskustan" läpi tajuamatta että se oli kylän keskus, kertoo myös kylän suuruudesta turistin silmään. Kävimme kääntymässä Mui Ne'n niemen kärjessä, johon oli tuotu busseilla Aasialaisia turisteja. Rannalla myytiin mm. isoja mustekaloja, jotka sai mm. grillattuna mutta kun "kokkien/rantaravintolan" hygieniataso oli heikko – emme ostaneet näitä herkkuja (nämä mustekalat olivat isoimmat koko matkalla). Paikallinen kaveri osoitti iloisesti meille suunnan takaisin päin, kun kyselimme keskustaa. Mui Ne'n tori oli kiinni kun kello oli jo 19:00 tienoilla.
Kotimatkalla menimme seafood-ravintolaan, jossa söimme isopäisen tuoreen/elävän kalan (240.000vnd/kg). Kala n. 700gr. grillattiin muttei ollut paljoa syömistä kun sillä oli iso pää, nimeä ei muista mutta valkoista lihaa. Onneksi otimme riisin ja water spinach with garlic annokset, jotka veivät nälän. Kaljaksi valittiin kolme pikku pulloa Tiger kaljaa, tuopissa isot jääkimpaleet jotta kalja kylmenisi.
Suurimmassa osassa ravintoloissa on kalja viileän lämmintä joten jääpalat on tarpeen. Parasta hinta/laatua on muuten Saigon green kalja, 0,45cl pullon hinta vaihtelee 10000-18000vnd ravintoloissa. Ihmeellistä että 10000vnd myös ns. pikkukaupoissa. Heineken on täälläkin olevinaan parempaa kaljaa ja muutaman tuhat vnd'tä kalliimpaa. Vinkkinä mainittakoon ettei täällä/kuten Aasiassa välttämättä tilata omia annoksia vaan yhteisiä annoksia. Yksi iso kala, paistettu vesipinaattiannos ja riisiannos riittää kahdelle. Kannattaa syödä yhdellä kerralla vähemmän ja sitten vaikka useammin. Ei tule ähky ja väsy kuumuudessa. Samoin pitäisi juoda koko ajan myös vettä ja sokeripojaisia juomia sekä napostella suolapähkinöitä. Myös bakteerikannan ylläpitäminen (ei tule ripulia, jne maha/suolistovaivoja) pitää aloittaa 1-2 vkoa ennen matkaa maitohappobakteeri-pillereillä. Niitä sitten napsii aamulla tyhjään mahaan ja tarpeen mukaan niin pysyy suolistot kunnossa.
Lopulta tuli hetki kun piti aloittaa kotiinpäin tuleminen. Ostimme bick-up bussikuljetuksen 75.000vnd/henkilö hintaan, jossa hakivat hiace-bussilla hotellilta ja sitten kohta siirryimme normaaliin isoon bussiin. Bussi ajoi Saigon’in keskustaan Tässä bussissa ei huudatettu televisiota, mutta toisaalta penkit olivat muoviset ja pers’puoli hikosi matkan varrella. Mutta-mutta tämä vaihto-ehto oli paljon halvempi ja suora reitti, eli ei kannata lähteä Saigonista pohjoisen bussi-aseman kautta vaan ottaa matkatoimistosta suora reitti Saigon-MuiNe hotelli.
Saigon+PhanThiet kertomus 3-osa
6
2219
Vastaukset
Lähetimme n 15 postikorttia Sunny Beach Resortin respan välityksellä Suomeen päin n. kuukausi sitten. Laitoimme "by Airmail" viitteenkin kortin yläreunaan. Kortteja ei vain näy.
Pistin viestin hotellille ja kehuivat laittaneensa postin eteenpäin kuten kuuluu sekä että vain postitoimisto tietää enemmän.
=> ompa vastaus turistille, mitenkä lähden postitoimistoon ottamaan yhteyttä !- kusti polkevainen
Moi me olimme Hanoissa ja lähetimme jätimme hotellin respaan läjän postikortteja Suomeen lähetettäväksi 31.8.08. Kortit tulivat perille tammikuun puolessavälissä 2009 eli reilu neljä kuukautta meni. Olivat kirjattu lähetetyiksi Hanoista joulukuun 12. eli oli respan jamppa sössinyt ja unohtanut kuitenkin kortit johonkin pöytälaatikkoon, mutta tulivatpahan perille lopulta. Olipahan saajat vähän ihmeissään vaan kun tuli tammikuussa korttia =D
- satunnainen matkailija
Olimme Phan Thietissä helmikuussa ja päätettiin kerrankin lähettää kavereille kortit.
Olimme jo tosin tulleet kotia kun kortit tuli. Korttien tulo tänne kesti viikon verran.
- Mui Nessa kävin minäkin
Mekin aloitimme maitohappojen nappailun jo viikkoa ennen matkaa, mutta yhteistuumin lopetimme ne heti perillä, koska meillä molemmilla ikävänä sivuvaikutuksena oli vatsan turpoaminen, kipeytyminen ja ilmavaivat. Oli muuten tuskainen 14 tunnin lento, kun housujen nappia ja vetskaria piti avata paisuvan vatsan tieltä, ja piereskellä puolisalaa kun koneessa suurin osa porukasta nukkui. Lopetin tosiaan heti perillä pillereiden ottamisen ja maha rauhottui samantien. Eikä kyllä vatsavaivojakaan onneksi tullut, vaikka söin estottomasti kaikkea mahdollista. Yhden kerran tuli normaalia löysempi tuotos, mutta Imodium korjasi senkin.
- operaatiovietman
Olipa hauskaa lukea kertomustasi! Hienoa, että jaksoit sen tänne kirjata, on varmasti hyödyksi monelle Vietnamiin suuntaajalle. Me itse olimme Vietnamissa helmikuussa, tarina löytyy täältä http://operaatiovietman.blogspot.com/
- Namviet
Hauska juttu tuokin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857