tuli PIENI MOKA! mitä teen??

otin eilen illalla läkkeet: apydan 500, kepra600. dosetissani näky etten olisi ottanu aamulääkkeitäni, no otin siitä alta noi iltalääkkeet.
mutta nyt huomasin tänä aamuna että olin ottanut eilen tämänpäivän ilta lääkkeet. olin syöny kahteen kertaan samana eilisiltana ton satsin..
ja on ollu tähän asti hirvee väsy ja päänsärkyä. nukkunu melkei koko aamupäivän, ja nyt vasta idiootti rupesin miettimään mitä olin naamaani vetäny.. VAKAVAA?
4651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saatko jostain neurologin (omasi tai ei) tai edes hoitajan kiinni? Hoitajakin osaa varmasti sanoa jotakin tuohon. Tietysti tavalliseltakin lääkäriltä kannattaa kysyä, kyllähän heillä kokemusta on "lääkkeiden tahattomista yliannostus"-tapauksista.

Äänestä

Edellisen kanssa samaa mieltä. Heti yhteys neurologian polille tai, jos se on mahdotonta, niin vaikka päivystykseen. Tuo on aika hurja määrä lääkkeitä kerralla, joten he neuvovat miten toimia. Ja ainakaan en suosittele nyt yksin olemista, jos vaan voit mennä jonkun kaverin tai sukulaisen luo tai pyytää jonkun luoksesi.

Äänestä

tai sitten vaan soitat myrkytys keskuskseen..

Äänestä

vastaava "mäihä". Soitin väittömästi hätäkeskukseen, jonka kautta sain yhteyden neurologiin; neuvo oli juoda paljon vettä ja pitää tuuletus täysillä (mieheni joutui siinä palelemaan, muttei valittanut keskellä talveakaan). Väsynyt olin minäkin, mutta minua neuro kehotti seuraavaana aamuna jatkamaan lääkitystä normaalisti. Säikähdyksellä selvisin.

Minulla lääkitys oli tuolloin Keppra 1000 mg aamuin illoin ja Topimax 75 mg aamuin illoin. Nyttemmin Keppra 500 mg aamuin illoin, Topimax 100 mg aamuin illoin.

Olen tässä matkan varrella oppinut, etteivät satunnaiset unohdukset tai ylitykset kovin vaarillisia ole, kunhan muutoin itsestään pitää huolta. Olen tästä asiasta myös oman neuroni kanssa jutellut; turha panikoitua, ellei sitten tule jotain aivan ylitsepääsemättömättömiä oireita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


liikapala kirjoitti:

otin eilen illalla läkkeet: apydan 500, kepra600. dosetissani näky etten olisi ottanu aamulääkkeitäni, no otin siitä alta noi iltalääkkeet.
mutta nyt huomasin tänä aamuna että olin ottanut eilen tämänpäivän ilta lääkkeet. olin syöny kahteen kertaan samana eilisiltana ton satsin..
ja on ollu tähän asti hirvee väsy ja päänsärkyä. nukkunu melkei koko aamupäivän, ja nyt vasta idiootti rupesin miettimään mitä olin naamaani vetäny.. VAKAVAA?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu