hiljaisuuden eheyttävää voimaa mm. seuraavilla tavoilla:
- Vietät muutaman hiljaisen tunnin yksin luonnossa
- Vietät päivän ilman sähköpostia, puhelinta, radiota,
televisiota
- Pyhität päiväsi tekemällä vaikkapa koti- tai puutarhatöitä
hiljaisuudessa, puhumatta
- Vietät kokonaisen päivän puhumatta
Jos olette, mitä se hiljaisuuden keskellä oleminen on teille opettanut?
- Vietät muutaman hiljaisen tunnin yksin luonnossa
- Vietät päivän ilman sähköpostia, puhelinta, radiota,
televisiota
- Pyhität päiväsi tekemällä vaikkapa koti- tai puutarhatöitä
hiljaisuudessa, puhumatta
- Vietät kokonaisen päivän puhumatta
Jos olette, mitä se hiljaisuuden keskellä oleminen on teille opettanut?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei se mulle oikeen ole mitään opettanut kun tuo hiljaisuus on vähän arkipäivää...
Yksin on kiva olla.
Oletko käynyt samoilemassa metsässä ja ihastellut naavan tuoksua samalla voileipää mutustellen? Me olemme niin luonnosta vieraantuneita, että ihan hirvittää.
joskus porukoitten mukana kesämökillä.Ei puhelinta,ei tietokonetta.
Mutta harvoin nykyään.
Hiljaisuus on hyve. Yleensä muistan sen, mutta silloin kun unohtuu niin saan turpaani (onneksi kantapäänkautta oppiminen on nopeaa). Enkä nyt tarkoita että mikään tuppisuu pitäisi olla, mutta ne toisia selkeästi ärsyttävät kommentit on syytä jättää pois. Taisin itse päästä sellaisesta ilkeilystä eroon kun tulin suomikaksneljään asiasta vinkumaan.
Ei nyt ehkä täysin aiheeseen liittynyt, mutta sainpahan itselleni hyvän mielen. Hyi, miten itsekästä. No mutta sellainen on ihmisluonto. Ja nautin kun saan kirjoittaa, vaikka kukaan ei lukisi. Hyi miten itsekästä.
Viesti sisältää pätkiä jotka joittenkin mielestä koostuvat "sairaasta" (itse miellän tuon sanan erilailla kuin valtaosa, mutta käytän sitä nyt kuin se useimmiten ymmärretään) huumorista, mikä tuo iloa ja huvitusta allekirjoittaneelle.
tulin pari tuntia sitten suvun mökiltä, olin kaksi yötä. Sähköt siellä sentään on mutta ei juoksevaa vettä. kävin eilen siellä ollessani 6h kävely retken metsään, ruoat tein trangialla. siellä mieli lepää ja sinne halajaa aina uudelleen, pääsee hetkeksi irti arjen murheista. ettätuota siinä mietteitä näin aluksi.
Luulenpa, että enemmän nykynuoret tarvitsee sitä ääntä kuin sitä hiljaisuutta.
Meinaan liian moni on nykyään yksin hiljaisuudessa.
Entä minä? Joskus hiljaisuus on pelottavaa ja joskus ihan tervetullutta.
mitä helvettiä