Jos

Jos avioliitossa elävät vl parit määrättäisiin vuoden pituiseen selibaattiin, siis eivät saisi harrastaa seksiä ollenkaan, he ehkä sekoaisivat.

Kun vl perheetön elää selibaatissa koko elämänsä, hän ei saa seota, koskaan. Ja jos sekoaa, hänelle nauretaan pilkallisesti.

Sensijaan avioliitossa eläviä ymmärretään ja heidän päätänsä silitetään joka tilanteessa.
387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lisäksi on muistettava, että itsetyydytys ei kuulu uskovaiselle.

Äänestä

lähtevät porukalla elämään oikeaa elämää, ketäpä kiinnostaa "lohenpoikasten" vuosittaiset istuttamiset ja ruokkimiset vuosikymmeniä - eräskin sanoi siirryttyään "maailmaan", että "...johan noita tekis jos vaan joku elättäis!" Tarkoitti varmaan saara-äitiä eli srk:ta?

Sama joukkopako koittaa pian naisillekin, kun nuoret vl-naiskellokkaat antavat sanoin ja teoin esimerkkiä oikeasta elämäntavasta - ns. usko on vain sosiaalista lapsesta saakka opittua tapakäyttäytymistä.

Äänestä

kukin osansa valitsee. Turha siitä on kitistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyllä minä tiedän kirjoitti:

Jos avioliitossa elävät vl parit määrättäisiin vuoden pituiseen selibaattiin, siis eivät saisi harrastaa seksiä ollenkaan, he ehkä sekoaisivat.

Kun vl perheetön elää selibaatissa koko elämänsä, hän ei saa seota, koskaan. Ja jos sekoaa, hänelle nauretaan pilkallisesti.

Sensijaan avioliitossa eläviä ymmärretään ja heidän päätänsä silitetään joka tilanteessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu