pyhä henki

Jesus heals today, amen

Olen ihmetellyt onko islamin uskossa samanlaista voimatekoja tekevää voimaa ku meillä kristityillä on pyhä henki...pyhästä hengestä ihminen puhuu kielillä, profetoi, parantaa, ajaa ulos pahoja henkiä, olen yrittänyt etsiä youtubesta, mutta ainoita "ihmeitä" jota siellä näkyy on tämä allah nimi on kirjoitettu esim kuuhun tai jotain vastaavaa...

Mitä te islamin uskoset vastaatte tähän...

Tää on kummastuttanut mua jo tosi kauan...

4

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monoteistinen

      Islam ei ole kristinuskon tavoin monijumalainen uskonta. Islamissa uskotaan vain yhteen ainoaan Jumalaan, ei muihin. Moniin jumaliin uskominen on epäjumalanpalvontaa.

      • uskis

        mutta tapahtuuko islamin uskossa ihmeitä, siis ihmeparantumisisa, kysyin youtubessa ja sieltä vastattiin että islamuskossa ei enää pitäisi tapahtu tämmöistä, ja että jos ihme tapahtuu niin allah on antanut ihmiselle voiman...jos nyt ymmärsin oikein... minusta tuntuu että pyhä henki todistaa jeesuksen jumaluuden, minulla on kielet ja viisauden sanoja... ja tätä en ole huomannu islamin uskossa. tiesittekö että katollilainen kirkko loi islamin http://www.davidicke.com/content/view/744/48/


      • Tomppak

        Ongelmahan ei ole kristinuskossa usko Jumaliin vaan Jumalaan jolla on pyhä kolminaisuus!
        Siis kaikki 3 ovat yhtä Jumalaa, ei siis näin ollen epäjumalan palvontaa, kuten itse uskon Islamilaisesta uskosta.
        Koraanin kirjoitti juutalainen painostuksen alla ja tapettiin heti kirjoittamisen jälkeen, islam ei näin ollen ole Jumalan Sanaa, vaan ihmisen!


      • Jamiila
        Tomppak kirjoitti:

        Ongelmahan ei ole kristinuskossa usko Jumaliin vaan Jumalaan jolla on pyhä kolminaisuus!
        Siis kaikki 3 ovat yhtä Jumalaa, ei siis näin ollen epäjumalan palvontaa, kuten itse uskon Islamilaisesta uskosta.
        Koraanin kirjoitti juutalainen painostuksen alla ja tapettiin heti kirjoittamisen jälkeen, islam ei näin ollen ole Jumalan Sanaa, vaan ihmisen!

        Voin kumota väitteesi hyvin yksinkertaisella ja loogisella kysymyksellä!: Jos Koraani on sanojesi mukaan ihmisen kirjoittama, miksi siihen ei ole pystynyt kukaan muu ihminen?? Koraani on selkeä ja ihmisen logiikaan sopiva uskonto, toisin kuin esim. Kristinuskon kolminaisuus, jossa ihmisjärkeen sopimaton ajattelu tuputetaan meille sillä selityksellä, että siihen pitää vain uskoa! Kaikkein oudointa vielä koko asiassa on se että Jeesus joka tuntuu näyttelevän suurempaa roolia kuin itse jumala(hmm vai oliko hän siis itse jumala vai jumalan poika) Kristinuskossa ei edes itse opettanut sitä! HAH Subxaanallah!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe