karu meininki tää deltan alkanut lähtölaskenta,pahimassa tapauksessa minullakin on pian käsissä auto jolla ei ole virallista maahantuojaa,ei hyvältä näytä,onkohan kian tehtaankaan pullat hyvin uunissa kun sitä ceedin facelift malliakaan ei näy ei kuulu vai onko näitä nykyisiä malleja niin paljon myymättä että tehtaan täytyy päästä niistä ensiksi eroon.
karu meininki
a.ntero
11341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ja turha pelätä, että viimevuosien rekisteröintitilastojen kärjessä roikkuvaa merkkiä ottaisi kukaan siipiensä suojaan. enemmän pelottaisi saabilla ja opelillä, chryslerillä ajaminen, niissä kun tehdas on vaikeuksissa. Kiallahan ongelmissa on vain Suomalainen maahantuoja, jolle varmasti löytyy tarvittaessa korvaaja.
piti kirjoittaa....
enpähän olisi niin luottavainen nyky taloustilanteessa,ceedin ehkä joku voisi ottaakkin ohjelmaansa mutta kun siinä tulee kylkiäisinä liuta malleja jotka ovat lähinnä rasitteena,samoin uusi maahantuoja joutuisi alkamaan puhtaalta pöydältä ilman ladan tehtaan rahallista apua sillä sehän periaateessa omistaa deltan,näin ollen ceedin hinta tulisi nousemaan ja silloin sen myynti kyllä tippuisi entisestään.
muiden Kiojen etuna onkin se, että hinnassa on hieman nostovaraa ilman että autosta tulee ylikallis, kuten jostain Golfista. Eikä Kian kanssa yhteistyösopimuksen solmivan uuden maahantuojan tarvitse mitään ladoja ja Ivecoja Deltasta mukaan ottaa. Kia myyntiin Laakkoselle, Rinta-joupille tms. isolle monimerkki-ketjulle ja se on siinä. Tilat ja organisaatiot valmiina. Kian pääkonttoria tuskin kiinnostaa Koreassa kuka Deltan tilalle hyppää, kunhan myynti ja asiakastyytyväisyys pysyy kohdallaan. Tietysti nykymaailmassa voi joku imago-syy estää myymästä kahta erimerkkistä autoa samassa talossa, vrt. Audi vs. Skoda.
ettei mtv3 uutisoi asiasta ollenkaan, olisiko oma lehmä ojassa mainoseurojen muodossa?
KIA, Fiat, Lancia,tai sit Volvo Opel, Saab vai joku muu konkaan menneen valmistajan. Hei älkää unohtako et Deltan tapauksessa vain maahantuoja voi huonosti ei valmistaja niinkuin noissa muissa... Se on hippasen eri asia.
Kia huonompia autoja:
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Tutut merkit kärjessä saksalaisessa katsastustilastossa/1135230288086
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2009/01/23/naissa-autoissa-on-paljon-vikoja/20092068/139?rss=uusimmat-uutinen
Carnivalia on esim. Suomessa rekisterissä?? 50 kpl vai peräti 150 kpl. Kyllä cee´d ja nyt Soul ovat eri maata. Ceratokin oli jo erittäin kestävä ja hyvä auto.
jäädä Suolin lanseeraus aika valjuksi tapahtumaksi. Oli nyt sitten kuinka hyvä tahi huono tahansa.
Kyllä on elämä pirun vaikeeta ku pitää auto valita vain ja ainoastaan testien perusteella ym. Noh, me jotka ajamme Kialla tiedämme miten automme toimivat, hyvin!