liian lyhyt mekko?

hääkakun maistelija

Hei! Voinko laittaa häihin, joihin olen menossa vieraaksi, kotelomekon, joka ulottuu polvien yläpuolelle? Vai onko liian lyhyt? Kun yleensähän on niin, että polvet ei saisi häissä näkyä, mutta kotelomekot yleensäkin ovat mallia puoleenreiteen? Vai onko liian lyhyt? Siinä on lyhyet hihatkin eikä edes avara kaula-aukko, joten siinä mielessä ei liian porno, mutta helman pituus mietityttää....

10

5199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko

      liian lyhyt.... :D Tuli vähän toistoa, mutta tuleepahan selväksi onko liian lyhyt, vai vai?

    • polvet

      Jos mekko on sellainen, että polvet näkyvät, niin se on ihan käyttökelpoinen.
      Jos suurin osa reittä näkyy, niin sitten ikäsi päitäisi olla jossain 15-20 vuoden välillä.

      • Uteliaana kysyn, miksi nuorille sallitaan porno mekko, mutta vanhemmille ei?


    • Henni78

      Jonkin verran polven yläpuolelle jäävä helma on ok, kunhan asu on muuten siisti ja asiallinen. Sitten jos on vaarana, että pikkuhousut vilkkuu, niin laittaisin mekon vaihtoon. Kuvailemasi kotelomekko kuulostaa asialliselta, eikä nykyetiketissä sanota helman pituudesta juuri mitään, pääasia, ettei ihan vesirajaa hipoile...se olisi jo moukkamaista ja mautonta. Plussaa tällaiselle kotelomekolle on nätit sääret siellä sisällä :)

    • lady vm 61

      ihmettelee kovasti mistä näitä etikettisääntöjä oikein tempaistaan nykyään...kaaso ei saisi olla eronnut...häissä ei saa polvet näkyä....olisipa muukin käytös saman tasoista.

    • häihin sopiva

      puku ole. Juhlavampaa pitää olla, liian arkinen. Pistä pidempi.

      • Henni78

        Mikään ei ole perinteisempi hääjuhla-asu kuin kotelomekko. Ei-niin-nuoret naiset lisäävät siihen usein vielä jakun päälle. Nuoremmat käyttävät huivia.

        Kotelomekko on aina tyylikäs ja käy tilaisuuteen kuin tilaisuuteen. Juhlavamman(jos muka vielä tarvitsee) siitä saa asusteilla, koruilla, meikillä ja nätillä kampauksella.


    • Anonyymi

      Kanna Laura Ruohonen Kurvinen lyhyt mekko k
      Häät Pihtipudas itse väkivalta polvi poliisi. Linjasto puhelin liittymä ilman vaihtoa

    • Anonyymi

      En suosittele. Ei tyylikästä tuohon tilaisuuteen.

    • Anonyymi

      Häihin käy, hautajaisiin ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2908
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      2022
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      57
      1879
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      68
      1802
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1758
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1694
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1523
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1252
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1208
    Aihe