Hei
osaako kukaan auttaa. Itä-Suomessa asuvana haluaisin saada terassiini lasituksen. olen saanut pari tarjousta ja toisen arvo oli reilu 10.000 ja toisen tuplasti enemmän. Toinen myös sanoo, että tekemäni runko kestää ja toinen että ei kestä. Kumpikaan ei tarjoa rungon tekemistä, vain katto- ja seinälaseja.
Terassi on ihan kohtuukokoinen: korkeus: n 2.4 m,
ympärys n. 13 m.
Osaako kukaan neuvoa, mikä olisi edes suurinpiirtein hintaluokka jossa liikutaan.
Paljonko terassilaseista kannattaa maksaa?
2
643
Vastaukset
- M.L.
Vaikka kokemusta terassien lasituksista onkin jo kertynyt, niin totean vain, että eipä noilla tiedoilla pysty vielä mitään sanomaan - varsinkaan siitä, kestääkö tekemäsi runko. Esim. "ympärys n. 13 m" voi tarkoittaa, että on kolme sivua kukin noin 4,3 metriä, tai vaikka kaksi sivua 2 11 m, tai jotain ihan muuta.
Herää mm. seuraavia kysymyksiä: aukkojen määrät ja leveydet, avattavaa vai kiinteää lasitusta, tarvitaanko lukituksia tai salpoja, kirkasta vai sävytettyä lasia vai ehkä osittain molempia, profiilit varasto- vai erikoisväriä, kattovasojen (ja - lasien) pituudet ja jako, tekemäsi rungon materiaali ja lujuus, onko paikka erityisen tuulinen, tuleeko lasitus asennettuna vai pelkät materiaalit..?
Meiltä kysytään puhelimessa usein terassilasituksen hintoja juuri antamasi kaltaisilla lähtötiedoilla. Kerrottuani, etten pysty antamaan edes kohtuullisen tarkkaa hintaa lonkalta pyydetään, että "sano nyt edes suurin piirtein". Hintahaitari voi oikeasti olla esim. 5 000 - 15 000 euroa.
En pysty antamaan hintaluokkaa terassisi lasitukselle täällä netissä, enkä varmaan muutenkaan, koska oleilen Pirkanmaalla, missä muuten lumikuorman laskennalliset arvot ovat jonkin verran pienempiä, kuin Itä-Suomessa. Välttämättä siihen ei täällä pysty kukaan muukaan.
Toisaalta hintahaitari on aika iso, jos nuo saamiesi tarjousten antajat ovat kaikki käyneet katsomassa terassiasi. Ovatko tarjoukset keskenään vertailukelpoisia? Ovatko lasit samanlaisia, onko avattavia luukkuja yhtä paljon, ovatko järjestelmien muut ominaisuudet keskenään samankaltaisia?
Olisiko muuten sekin yritys, joka sanoi ettei runko kestä, suostunut tekemään lasitukset, vai yrittivätkö he hinnoitella itsensä ulos?
Yritä saada lisää tarjouksia yrityksiltä, jotka toimivat alueellasi. Kallein ei välttämättä ole paras, toisaalta halvin ei välttämättä ole pidemmän päälle edullisin.
- Mika- antais mitään
... arvoita noilla tiedoilla.
Kun ei tiedä kohdetta niin hintahan voi olla mitä vaan.
Missä kohde on ja onko sinulla s-postia? Yritykseni on Itä-Suomessa ja voin ehkä auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038