pokeri on puhdas

tuuripeli

Pokerissa suurin osa väittää olevansa voitollisia pelaajia. On jo matemaattisesti itsestään selvää, että ainoastaan vähemmistö voi olla voitollisia pelaajia.

Ihan sama juttu se on casinoarvoissakin, vähemmistö on ihan mukavasti voitolla niistäkin.

Ne keitä luulette ns. fisuiksi ja paisteiksi ("humalaiset amerikkailaiset") on tavallisesti erittäin taitavia löysän mutta aggressiivisen strategian pelaajia. He dominoivat pöytää löysällä pelillä katsovat idioottimaisilla korteilla luovat illuusion huonosta pelitaidosta. Lopuksi vievät muutaman valtavan potin ja se riittää. No nämäkin pelaajat menevät usein katki kun tulee vähän tavallista pidempi downswingi.

3

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pokeri on taitopeli kun pelataan tarpeeksi pitkään. Toki jos shakkiin vertaa on pokerissa tuurilla jonkinlainen osuus ja shakissa ei ollenkaan.

      Ammattilaisia ei toki paljoa ole ja suurin osa on häviäviä pelaajia se pitää kyllä paikkaansa, mutta tuuripelissä kuten ruletissa häviävät kaikki tuhansilla pelikierrkoksilla. Pokerissa sentään joku voittaa tuhannella jaolla.

      Ne keitä luulette ns. fisuiksi ja paisteiksi ("humalaiset amerikkailaiset") on tavallisesti erittäin taitavia löysän mutta aggressiivisen strategian pelaajia.

      Usa:laisia en lähtisi sanomaan fisuiksi. Toki osa on. Nämä fisut tulevat Ranskasta, Italiasta ja Turkista. Jos käyt joskus pariisissa niin suosiitelen avation club nimistä paikkaa. Paikka on täynnä ransakalaisia fisuja.

      Se on myös tosi juttu, että nettipelit ovat hieman koventuneet. Esimerkisi limmitti pelit ovat täysin kuolleet kun viisi vuotta sitten oli todella helppoa rahaa 5/10 10/20 limiteissä, mutta jos hold´em alkaa tympiä vaihda omahaan. Itse pelaan nykyään lähes pelkkää omahaa. Siitä pelistä löytyy kyllä fisuja.

      • kuolee aikanaan...

        Kaikki pokerimuodot ovat melko yksinkertaisia, ja kohtuulliset taidot oppii halutessaan nopeasti. Kun pöydistä ei enää löydy muita kuin hyviä tai kohtalaisia pelaajia, niin ainoastaan pelin järjestäjä voittaa - pelinjärjestäjän "rake" nimittäin syö pienen tasoeron tuomat voitot. Pokerilla tienaaminen on aina perustunut siihen, että suuri osa pelaajista ei osaa mitään. Kun netin myötä lähes kaikki alkavat osata peruspelaamisen jne., niin pokerista alkaa olla mahdoton jäädä voitolle.


      • kuolee aikanaan... kirjoitti:

        Kaikki pokerimuodot ovat melko yksinkertaisia, ja kohtuulliset taidot oppii halutessaan nopeasti. Kun pöydistä ei enää löydy muita kuin hyviä tai kohtalaisia pelaajia, niin ainoastaan pelin järjestäjä voittaa - pelinjärjestäjän "rake" nimittäin syö pienen tasoeron tuomat voitot. Pokerilla tienaaminen on aina perustunut siihen, että suuri osa pelaajista ei osaa mitään. Kun netin myötä lähes kaikki alkavat osata peruspelaamisen jne., niin pokerista alkaa olla mahdoton jäädä voitolle.

        En nyt sanoisi omahaa yksikertaiseksi enkä holdemiäkään. Sillä tyylejä on mota ja pelitylli pitää valita vastustajien mukaan. Fisujen pelissä ei bluffata ja kyylien pelissä bluffataan. Aina voit pelata paremmin kun vastustajasi, mutta jos esim. perus abc pokerin tiukka kyyläystyyli ei enää toimi silloin pitää vaihtaa pelityyliä ja tuoda bluffit slouvaukset ja muut kikat peliin mukaan.

        Niin ja jos rake syö voitot niin oletko kuullut rakebackista? Sellanen kannataa ottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2180
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1980
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      111
      1950
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1781
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      34
      1415
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1225
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1130
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1077
    Aihe