pokeri on puhdas

tuuripeli

Pokerissa suurin osa väittää olevansa voitollisia pelaajia. On jo matemaattisesti itsestään selvää, että ainoastaan vähemmistö voi olla voitollisia pelaajia.

Ihan sama juttu se on casinoarvoissakin, vähemmistö on ihan mukavasti voitolla niistäkin.

Ne keitä luulette ns. fisuiksi ja paisteiksi ("humalaiset amerikkailaiset") on tavallisesti erittäin taitavia löysän mutta aggressiivisen strategian pelaajia. He dominoivat pöytää löysällä pelillä katsovat idioottimaisilla korteilla luovat illuusion huonosta pelitaidosta. Lopuksi vievät muutaman valtavan potin ja se riittää. No nämäkin pelaajat menevät usein katki kun tulee vähän tavallista pidempi downswingi.

3

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pokeri on taitopeli kun pelataan tarpeeksi pitkään. Toki jos shakkiin vertaa on pokerissa tuurilla jonkinlainen osuus ja shakissa ei ollenkaan.

      Ammattilaisia ei toki paljoa ole ja suurin osa on häviäviä pelaajia se pitää kyllä paikkaansa, mutta tuuripelissä kuten ruletissa häviävät kaikki tuhansilla pelikierrkoksilla. Pokerissa sentään joku voittaa tuhannella jaolla.

      Ne keitä luulette ns. fisuiksi ja paisteiksi ("humalaiset amerikkailaiset") on tavallisesti erittäin taitavia löysän mutta aggressiivisen strategian pelaajia.

      Usa:laisia en lähtisi sanomaan fisuiksi. Toki osa on. Nämä fisut tulevat Ranskasta, Italiasta ja Turkista. Jos käyt joskus pariisissa niin suosiitelen avation club nimistä paikkaa. Paikka on täynnä ransakalaisia fisuja.

      Se on myös tosi juttu, että nettipelit ovat hieman koventuneet. Esimerkisi limmitti pelit ovat täysin kuolleet kun viisi vuotta sitten oli todella helppoa rahaa 5/10 10/20 limiteissä, mutta jos hold´em alkaa tympiä vaihda omahaan. Itse pelaan nykyään lähes pelkkää omahaa. Siitä pelistä löytyy kyllä fisuja.

      • kuolee aikanaan...

        Kaikki pokerimuodot ovat melko yksinkertaisia, ja kohtuulliset taidot oppii halutessaan nopeasti. Kun pöydistä ei enää löydy muita kuin hyviä tai kohtalaisia pelaajia, niin ainoastaan pelin järjestäjä voittaa - pelinjärjestäjän "rake" nimittäin syö pienen tasoeron tuomat voitot. Pokerilla tienaaminen on aina perustunut siihen, että suuri osa pelaajista ei osaa mitään. Kun netin myötä lähes kaikki alkavat osata peruspelaamisen jne., niin pokerista alkaa olla mahdoton jäädä voitolle.


      • kuolee aikanaan... kirjoitti:

        Kaikki pokerimuodot ovat melko yksinkertaisia, ja kohtuulliset taidot oppii halutessaan nopeasti. Kun pöydistä ei enää löydy muita kuin hyviä tai kohtalaisia pelaajia, niin ainoastaan pelin järjestäjä voittaa - pelinjärjestäjän "rake" nimittäin syö pienen tasoeron tuomat voitot. Pokerilla tienaaminen on aina perustunut siihen, että suuri osa pelaajista ei osaa mitään. Kun netin myötä lähes kaikki alkavat osata peruspelaamisen jne., niin pokerista alkaa olla mahdoton jäädä voitolle.

        En nyt sanoisi omahaa yksikertaiseksi enkä holdemiäkään. Sillä tyylejä on mota ja pelitylli pitää valita vastustajien mukaan. Fisujen pelissä ei bluffata ja kyylien pelissä bluffataan. Aina voit pelata paremmin kun vastustajasi, mutta jos esim. perus abc pokerin tiukka kyyläystyyli ei enää toimi silloin pitää vaihtaa pelityyliä ja tuoda bluffit slouvaukset ja muut kikat peliin mukaan.

        Niin ja jos rake syö voitot niin oletko kuullut rakebackista? Sellanen kannataa ottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3051
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2139
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1978
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1843
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1573
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      39
      1336
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      112
      1083
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1066
    Aihe