Lauantaina alkava Kaustinen Folk Music -festivaali hengästyttää yli 300 tapahtumasta koostuvalla ohjelmallaan. Aamulehti pyysi esiintyjiä valitsemaan ohjelmasta mieluisimmat.
Susan Aho ja Johanna Virtanen:
1. Olemme molemmat fado-musiikin ystäviä, joten meitä kiinnostaa nähdä Portugalin vieras Mafalda Arnauth. (Lauantaina 11.7.)
2. Kimmo Pohjonen oli Susanin haitariopettaja Sibelius-Akatemian aikoihin. Hän on loistava ja karismaattinen artisti ja hänen projektinsa ovat ainutlaatuisia. Hän esiintyy Moottorisinfonia-projektillaan. (Torstaina.)
3. Rakastamme mustalaismusiikkia. Monessa suosikkimustalaisyhtyeessämme torvet raikaavat ja silloin on pakko päästä tanssimaan. Samaa meininkiä tiedämme saavamme Bordurka-yhtyeen keikalla. (Sunnuntaina 12.7.)
Duo Kuunkuiskaajat esiintyy tiistaina, keskiviikkona ja torstaina.
Kukka Lehto:
1. Jouhiorkesteria kuunnellessa vaipuu ajattomaan tilaan. (Perjantaina ja lauantaina 18.7.)
2. Trepaanit on suomalaisen kansanmusiikin kiinnostavimpia nimiä. (Perjantaina ja lauantaina 18.7.)
3. Mikko Perkoilan tarinointi on hauskaa ja toimii sekä lapsille että aikuisille. (Tiistaina, ITE-uusiosoitintyöpajoja maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona.)
Vuoden yhtye Polka Chicks esiintyy lauantaina 11.7., sunnuntaina 12.7., maanantaina ja tiistaina.
Tapio Kivelä:
1. Pelimannitalon konserteissa on intiimiä festivaalitunnelmaa, sillä soittajat ovat vain parin metrin päässä yleisöstä.
2. Pelimanniyhdistyksen 40-vuotiskavalkadi Ja sitte me soitethin on hyvä läpileikkaus Kaustisen festivaaliin tapahtuman alkuajoista lähtien. (Sunnuntaina 12.7.)
3. Harmonimestari Eero Hautsaloa kuunnellessa todella tuntuu, että hän hallitsee harmonin soiton. (Keskiviikkona, torstaina ja perjantaina.
Vuoden 2008 mestaripelimanni esiintyy ainakin sunnuntaina 12.7.
Fakta: Kaustinen Folk Music Festival
Järjestetään 11.-19.7.
Juhlapiha on palautettu akustiseksi alueeksi.
Pääareena on äänentoistoton aamusta kello 15 asti.
Festivaaliklubi Kaustisen Urheilutalossa tulee takaisin.
Elina Laurila
Aamulehti
Festivaalien mieluisimmat ohjelmat
Näätingin Aino
3
621
Vastaukset
- Karitapion
konsertti meni OK .
Mutta perkele ne kaiuttimet , kun siitä kovasti on ollut aikaisemmin puhetta toimikunnan kanssa ettei niitä laiteta esiintyjien viereen . Nytkin näkyi sivulle vain miehestä vyötäröstä alaspäin. - Karitapion
konsertti meni OK .
Mutta perkele ne kaiuttimet , kun siitä kovasti on ollut aikaisemmin puhetta toimikunnan kanssa ettei niitä laiteta esiintyjien viereen . Nytkin näkyi sivulle vain miehestä vyötäröstä alaspäin.- valloi
Kaiuttimet olivat vialliset.Ei ääntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708