Maine coon pieni?

Kasvykäyrä

Minun Maine coon kolli on nyt 8:kk:n ikäisenä viitisen kiloa ja kovin "lyhyt" mutta roteva. Omasta mielestäni se on kasvanut hyvin, mutta samasta pentueesta on toinen kolli kasvanut jo suuremmaksi silminnähden.

Onko normaalia, että kasvu tapahtuu eriaikaan samasta pentueestakin. Minun mainella on vasta alkanut kasvattaa kaulusta ja se voi tapahtua kuulemma vasta vuodenkin ikäisenä.

Mutta kun olen netistä seurannut, niin jo nartutkin ovat olleet 8kk:n ikäisinä 5 kiloisia ja kollit puolentoistavuoden ikäisinä 8-9kiloisia!?

Onko tämä minun kollini nyt sitten vain surkean pieni vaikka sukujuuret ennustaisivat jopa 10 kiloista täysikasvuisena.

Oli miten oli. Kaveri se nyt on, mutta tuntuu turhalta maksaa 1000€ jos ei sitten kasvakkaan.

2

761

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antero..

      On mahdollista, että saman pentueenkin kissat kehittyvät eri aikaan, mutta voivat olla myös eri kokoisia. Kissasi kehittyminen on normaaleissa rajoissa. Maine Coonit ovat suuria ja voimakkaita kissoja. Hitaasti kehittyvän suuren kissan ravinto tulisi myöskin olla täysipainoista ja kalkkilisät kohdallaan. Keskimäärin urokset painavat 6 – 8 kg, naaraat yleensä 4 – 5,5 kg. Maine Coon on täysikasvuinen vasta noin 3-vuotiaana, joten on pojalla vielä aikaa kasvaa. Joillekin on tullut komea kauluri vasta kahden vuoden ikäisenä.

    • Anonyymi

      Maine coonini on 1 vuotinen ja 3,6 kiloa (naaras). Eläinlääkäri sanoi että ihan normaali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      50
      1168
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. 68
      732
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      500
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      421
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      389
    20. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      31
      389
    Aihe