Vielä vaan vuokra-autojen vakuutuksista

LaCrosse

Eli olen lueskellut näitä viestejä ja blondi kun olen en silti ole ihan varma mitkä kaikki vakuutukset jenkeistä vuokratussa autossa pitää olla, jotta ei tulisi ikäviä ylläreitä..?

1

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trenomar

      Vakuutus on kolme vaiheinen. On pelkkä autovakuutus, mikä korvaa vain jos autolle tapahtuu jotakin. Lisäksi on kolmannen osapuolen vakuutus, mikä korvaa sen mitä sinä kolaroimisellasi aiheutat muille. Viimemisenä henkilövakuutus mikä korvaa hoitokulusi. Minä ottaisin kaksi ensin mainittua vakuutusta ja huolehtisin että on erittäin kattava matkavakuutus joka korvaa ko. hoitokulut. Amerikassa vakuutus on paljon tärkeämpi kuin Suomessa ja niissä ei kannata tinkiä (tingi mieluummin vaikka auton kokoluokasta). Vuokrahinta sisätää yleensä vain tuon ekan vakuutuksen.

      Autovuokraanoista itse olen käyttänyt National-Alamoa ja siellä kannattaa aina mainita olevansa paljon vuokraava heidän vakioasiakas ja näin saat ilmaisen upgraden seuraavaan kokoluokkaan.

      Kovasti on myös myötyä, jos olisi käytettävissä jonkin "kaverin" osoite USAssa missä voit sanoa että asustelet, sillä säästät vielä 10-20% hinnassa. Ne ei tarkista mitenkään osoitetta, joten kannattaa. Luottokorttisi maksukyky on ainoa mikä niitä kiinnostaa. Voit kokeilla hintaeroa heidän nettisivuilla.

      Hauskaa matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      206
      3786
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      96
      2192
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1234
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1216
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      447
      978
    Aihe