"Hartaana eläydyin tehtäviini ja akkojen silmiä vesitin"!

Mainio Veikko Lavi joutui myös UKK:n määräämään julkaisukieltoon Yleisradiossa.
Kuulin, ettei UKK:tä miellyttänyt VL laulun sanoituksessa mainittu kohta; kekkonen on tämän ajan ilmiömies.

Niin että pientä herkkähipiäisyyttä aikansa kymenlaaksolais"turpatuuria" kohtaan oli havaittavissa.

9

279

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köpötä

      nyt tutimaan, olet ihan hyvä, ei mittää hättää...

      • Ympäri vrkn

        Miten ne jaksaa, kyllä ovat katkeria mistä niille muuta virkistystä


      • samat mummot
        Ympäri vrkn kirjoitti:

        Miten ne jaksaa, kyllä ovat katkeria mistä niille muuta virkistystä

        jotka kuiteski kehuu et on niin paljo kaikkee muuta.


      • samat
        samat mummot kirjoitti:

        jotka kuiteski kehuu et on niin paljo kaikkee muuta.

        kommentaattorit kulkevat ketjusta ketjuun ja viestistä viestiin, vaikka määrä ei korvaa laatua.


      • saavatpa
        samat kirjoitti:

        kommentaattorit kulkevat ketjusta ketjuun ja viestistä viestiin, vaikka määrä ei korvaa laatua.

        halvalla terapiansa, suodaan se heille!


    • capt.cöpenick*

      En koskaan tavannut Lavia, mutta paljon hänen kappaleitaan soitettiin alueradiossa. Myös haastateltiin.

    • varmaan niitä viimeisiä elinvoimaisia oman tyylinsä säilyttäjiä.
      No,Lavin kanssa kyllä Haminan useerikerholla samassakin pöydässä usein istuttiin ja joskus Kotkan Kairossakin.
      Parikymmentä vuotta sitten oltiin vielä aika nuoria...nääs.

      Ai-ai...muisteloita riittäis,muusikkopiirejä kun satuin aika paljon tuntemaan.Yhden,omasta mielestäni hauskankin,kerron Watt Vainiosta.
      Kun itekin aikani olin OKK:ssa(opettajakorkeakoulu),jonka kyllä jätin kesken vuoden "opiskelun" jälkeen, niin olin itse siellä musiikkkitunnillani veivaamassa hemmetin harmonia,jotta oppisin virsiä soittamaan (enpä oppinut),niin Watti tuli sinne suorittamaan ehtojaan,oli muuten sannut open paperit,mutta musiikista ehdot.Että nninkin voi käydä.
      Olipa se vuosi siellä mielenkiintoinen (opiskelu taisi mennä päin prinkkalaa,kun oli muuta niin mielenkiintoista,heh),esimerkiksi Jukka Kuoppamäki,Aulikki Oksanen,kirjailija,ynnämuita nimeä saaneita taiteilijoita olikin sillä kurssilla.
      On muuten tosi paljon taiteilijoita,joilla alunperin opettajan ammattiin pätevyys,vaikkeivät sitten ehkä päivääkään juuri opettajina olleet.

      Noniin.....tulipas taas poikettua aiheesta,mikähän lieneekään ollut....ainiin,no väliäkö hällä.

      • Toinen OKK

        Kertoisitko vastauksen?


      • Toinen OKK kirjoitti:

        Kertoisitko vastauksen?

        johan siitä herranen aika lähemmä 50 vuotta aikaa...niin ne vuodet ovat hujauksessa menneet.En kyllä usko tältä istumalta,että niin vanha oon,vaikka viel kaiken lisäks niin höperö,että kysyttäessä vahingossa viel vuoden lisään...heh.No,se kai meinaa,etten välitä vuosista,kun erehyn omassa iässänikii.

        Kerran kokeiltiin tuolla netissä jotain "oikean" iän testiä...kehtaanko sannookaan,ensin tuli 21 vuotiaaks,sitten toisen kerran kokeiltiin,niin viel nuoremmaks,16-vuotiaaks. Mitähän ois kolmas kerta sanonut!
        Sen jälkeen en ennää ihmetellykkään sitä,että olen ikäni identiteettikriisiä pitänyt,toisin sanoen ollut murrosikäinen.
        Jokunen vuosi sitten tuntui ihan mukavalta,kun lapset sanoivat,että millonkahan meiän äitistä tullee aikuinen.
        No,on merkkejä kyllä jo nähtävissä...

        Taas sotkeuduin muihin juttuihin,vaikka vastaukseksi olisi riittänyt Helsingissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe