Näkyykö se jossain testeissä, että se on?
Entäs oireet? Mulla on ollut kovia vatsakipuja (yleensä ulostamiseen liittyen) ja ulostaminen kovin epäsäännöllistä. Pahoinvointiakin silloin tällöin.
Vai onkohan tää sitten jotain ihan muuta...
Entäs oireet? Mulla on ollut kovia vatsakipuja (yleensä ulostamiseen liittyen) ja ulostaminen kovin epäsäännöllistä. Pahoinvointiakin silloin tällöin.
Vai onkohan tää sitten jotain ihan muuta...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan ekaksi, oletko käynyt lääkärissä, jotta kaikki tavallisimmat ongelmat on suljettu pois?
Juu, siis kaikki verikokeet sun muut on kyllä jo tutkittu, ultrattukin on. Ei keliakiaa, laktoosi-intoleranssia... Suolen tähystystä en vielä ole saanut.
Hienoa. Hiivasyndroomadieetti on kamalan rankka, ja sen takia suosittelisin sua eka kokeilemaan sekä maidotonta että homogenoimatonta dieettiä muutaman viikon ajan. Uusimpien tutkimusten mukaan maitoallergiasta kärsii jopa 3% aikuisista suomalaisista ja joidenkin arvioiden mukaan homogenoidulle maidolle jopa miljoona suomalaista on yliherkkä.
Itse olen yliherkkä homogenoidulle maidolle, vaikken sitä olisi ikinä uskonut. Oireet kun tulivat miten sattuu, eivätkä tuntuneet olevan mitenkään yhteydessä maitotuotteiden käyttöön. Juju onkin se, että oireet saattavat tulla 2h-2vrk maitotuotteiden käytön jälkeen ja saattavat kestää parikin viikkoa. Näin ollen minulla ainakin oireet olivat päällä käytännössä koko ajan.
Ehdottomasti kannattaa siis kokeilla dieettiä, et ainakaan häviä siinä mitään. Lisätietoja saat http://www.susiraja.net/sivut/susielamanmeno/2263 tuolta. Varsinkin se Keskustelu/Palautteet -kohta on aika mielenkiintonen.
Btw. Itselläni suolisto oli aluksi niin huonossa kunnossa yliherkkyyteni vuoksi, etten voinut käyttää myöskään kotimaisia viljoja enkä hiivaa. Nyttemmin asia on jo korjautunut, mutta sunkin kannattaa ottaa asia huomioon. Niin ja ilman mitään yliherkkyyttä maidolle ihminen saattaa olla yliherkkä esim. rukiille.