Miten elätte?

ohlojo

Hajusteyliherkkyys äityy itselläni kesällä aina pahemmaksi.
Liikunnankin harrastaminen on lähes mahdotonta kesäisin. Ulkona kaikissa luonnonkukkien hajuissa hengitys ei kulje ja kuntosalilla lemuavat erilaiset deodorantit ym. On se sitten mukava kotona sisällä vain kuntopyörällä sotkea, kun ulkona paistaa aurinko.

Itselläni alkaa pian yliopistoon menon suunnittelu parin vuoden päästä ja se on vähän hirvittää hajusteiden puolesta. Nytkin käyn kouluani etälukion kautta, koska normaali lukio ei hajusteiden takia olisi kulkenut. Miten sitten yliopistossa, luennoilla porukka vetää mandariinia ja minä samaa tahtia hengitysteitä avaavaa lääkettä, vai kuinka? Tai julkiset liikennevälineet, opiskelijana ei varaa tietenkään omaan autoon, mutta ei busseissakaan huvittaisi pahemmin kulkea jo huonon ilmaistoinnin takia! Entäpä sitten opiskelusta eteenpäi työelämään? Varmasti sattuu sellainen työpaikka, jossa ns. hajupommeja vilisee!

Välillä tuntuu mahdottomalta elää hajusteyliherkkyyden kanssa kun on ennen pystynyt menemään erilaisiin paikkoihin ilman, että on tullut mitään hengitystie oireita. Nyt on ihan eri tilanne!

Miten te selviätte hajusteyliherkkyytenne kanssa? Olisiko vinkkejä positiiviseen ajatteluun?

0

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        41
        1897
      2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        710
        1280
      3. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        99
        1031
      4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

        Tässä hetkessä tai menneestä?
        Ikävä
        102
        908
      5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        88
        894
      6. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        66
        751
      7. Taidan olla pelkuri

        Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
        Ikävä
        33
        632
      8. Olinko yhden viestin arvoinen?

        Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
        Ikävä
        68
        518
      9. Kuka om uusi kylän mies?

        Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
        Suomussalmi
        13
        508
      10. oot mun silmissä

        Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
        Ikävä
        78
        501
      Aihe