Alfasalpaaja, onko tuttu

kenelle?

Minulle lääkäri enempiä kyselemättä vaihtoi beetasalpaajan tilalle alfasalpaajan. Mitenhän se eroaa pitkällä tähtäimellä beetasta, onko kellään kokemuksia.

Vaivana minulla on ollut korkea verenpaine ja aamuöiset sydämet tykyttelykohtaukset.

4

3531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääke,

      koska kukaan ei ole siitä kuullut tai ei ainakaan ole saanut kokemuksia. Itsekin syön beettoja enkä ollut alfoista kuullutkaan. Mutta kyllä niistä Googlella tietoo löytyy.
      Miehille mielenkiintoista, että ne näyttäisivät auttavan eturauhasvaivaankin omalla tavallaan ja kaikille on hyvää se, että parantavat ääreisverenkiertoa millä on merkitystä sokeritautisille.

    • ghf

      Alfasalpaajat ovat yksistä vaarallisimmista lääkkeistä jota tiedän.

    • Huhuilija-pöllö

      Lopettakaa huhupuhe-roskan levittely ja laittakaa viitteet tutkimuksiin, jos uskotte että teillä on faktoja.

    • Anonyymi

      Itselläni todettiin feokromosytooma ja koska kasvain oli jo päässyt kasvamaan kookkaaksi lisämunuaisessa, määrättiin minut leikkaukseen. Syön normaalisti verenpaineeseen kahta verenpainelääkettä sekä beta-salpaajaa päivittäin. Nyt minulta lopetettiin beta-salpaaja, koska 2 viikkoa ennen leikkausta, minun on otettava alfa-salpaajaa. Lääkkeen otto aloitettiin meilahdessa valvonnassa, jossa oli määrä olla 2-3 tuntia. Verenpainetta mitattiin 45 minuutin välein istuen ja seisten.
      Minulla alfa-salpaaja aiheutti huiman yläpaineen laskun, joka normaalisti on lääkkeiden kanssa 135-160/80-90. Yläpaine laski 60:een ja leposyke nousi 165:een/min. Lisäksi nenäni meni tukkoon ja hengittäminen oli vaikeaa. Hengästyin jo istuessani paikalla. Jouduin sydänfilmiin, mutta iskeemaa/ värinöitä ei todettu. Kuvat olivat siistit. Jatkan alfan syömistä kotona ja olen päivittäin lääkäriin ja hoitajaan yhteydessä. Tarkkailen myös paineitani ja pulssiani. Alfaa syön leikkaukseen asti, jotta komplikaatioita ei leikkauksen aikana tulisi. Alfa-salpaaja lopetetaan myös samalla leikkaus päivänä. Nuo puheet vaarallisuudesta... no, kaikki lääkkeet ovat vaarallisia, jos ne eivät sovi henkilölle, tai niitä nautitaan väärin. Onneksi minulle on valvonta/kontrolli järjestetty koko alfa-salpaajan ajaksi. Turhia huhuja on turha täällä levitellä "vaarallisimmasta" lääkkeistä. Huumeet ovat vaarallisia kaikessa muodossa, niistä saisi minun mielestäni ennemmin huutaa täällä vaarallisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      74
      8367
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2825
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2028
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2001
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      20
      1949
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1861
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1720
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      43
      1495
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1487
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1246
    Aihe