Sisustin pari päivää sitten uuden, kypsän akvaarion. Runsaasti kasveja ja omenapuun oksia. Nyt omenapuun oksien päälle on ilmestynyt kummallinen, läpikuultava höytyväkerros. Mitä hittoa se on? Untuvamaista, vaaleaa höytyvää on tasaisesti koko pinnalla, kaikissa omenapuun oksissa. Näkyy kun läheltä katsoo.
Oksat oli olleet kuivina useamman kuukauden, ne kuorittiin ja liotettiin muutama päivä vedessä kunnes liotusvesi pysyi kirkkaana. Vesi ei olekaan värjäytynyt ja vesiarvotkin ovat kunnossa...mutta mitä tuo untuva on oksien pinnalla??
Akvaariossa ei ole vielä muita kaloja kuin partamonni, ja sekin on muuton jälkeen ollut niin ujona ettei ole vielä oksiin koskenut, piileskellyt vain.
Ihme höytyvä...?!
5
532
Vastaukset
- fish KING
Miten/millä/kauanko akva kypsyi?
Tuota höttöä tulee tuoreen akvan koristeiden/kasvien pinnoille aina jos ollaan liian hätäisiä kypsytyksen kanssa, häviää kyllä aikanaan.- What?
Tää on mun alottama ketju, näin kypsytin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8275975
Ja kypsytys meni oppikirjan mukasesti....olen jatkanut nitriitin ja nitraatin mittauksia sen jälkeenkin, kun allas oli kypsä. Vaihdettiin vettä että saatiin nitraatit 10mg tasolle. Siitä taitaa olla n. viikko kun nitriitti laski nollille ja joka päivä on nollat ollu. Kalojakin jo akvassa. Höytyvää ei ole kasveissa eikä kivissä eikä mangroveissa!
Otettiin oksat pois ja laitettiin saaviin, ne oli ihan limaisia. Kokeiltiin yks oksa silleen, että kuorittiin vielä yks kerros siitä pois, ja laitettiin testiks akvaan eilen. Vielä ei oo höytyvää... - tulipyrstö
What? kirjoitti:
Tää on mun alottama ketju, näin kypsytin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8275975
Ja kypsytys meni oppikirjan mukasesti....olen jatkanut nitriitin ja nitraatin mittauksia sen jälkeenkin, kun allas oli kypsä. Vaihdettiin vettä että saatiin nitraatit 10mg tasolle. Siitä taitaa olla n. viikko kun nitriitti laski nollille ja joka päivä on nollat ollu. Kalojakin jo akvassa. Höytyvää ei ole kasveissa eikä kivissä eikä mangroveissa!
Otettiin oksat pois ja laitettiin saaviin, ne oli ihan limaisia. Kokeiltiin yks oksa silleen, että kuorittiin vielä yks kerros siitä pois, ja laitettiin testiks akvaan eilen. Vielä ei oo höytyvää...Laitoitko Easy-life ffm ainetta akvarioon?
Mulla tulee aina hetkeksi höytyvää veden parannus aineen laiton jälkeen. - What?
tulipyrstö kirjoitti:
Laitoitko Easy-life ffm ainetta akvarioon?
Mulla tulee aina hetkeksi höytyvää veden parannus aineen laiton jälkeen.ja höytyvää ei ollut missään muualla kuin omenapuun oksien pinnalla. Kuin sellainen läpinäkyvä kerros siinä. Sitten kun otti oksat pois, niin olivat limaisia....huonosti kuorittu vai mikähän on...?
- tulipyrstö
What? kirjoitti:
ja höytyvää ei ollut missään muualla kuin omenapuun oksien pinnalla. Kuin sellainen läpinäkyvä kerros siinä. Sitten kun otti oksat pois, niin olivat limaisia....huonosti kuorittu vai mikähän on...?
fish KING:n ajatus tuntuu oikealta sen liman aiheuttajana,
joten vastaile niihin kysymyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi434006Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal513651- 703218
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak933087Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no882066- 352028
- 241889
- 311841
- 341830
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231774