Hei,
kuka kumma on tehnyt tämän videon ja biisin?
http://www.youtube.com/watch?v=zIQH4htm6TY
Me ollaan sitä kaveripiirissä naurettu ja moneen kertaan katsottu. On kuin suoraan Venäjältä olisi kuvattu. Joku on saanut Loimaasta tarpeekseen ja tehnyt kapinabiisin.
Ei tiedetä kuka on takana? Amk-opiskelijat? Vaiko AA-opistosta Turuntieltä?
Joku Hulmilta? Mutta biisi on sarkastisuudessaan aivan huippu. Biisi on tosi hyvä. Olen meinaan asunut Hulmilla tuossa korkeimmassa ja pahamaineisimmassa talossa.
Kiitos tästä, mutta kenelle?
The boys of Loimaa -video netissä
15
1153
Vastaukset
- Paskasakkiin
-se näkyy kielenkäytössä, VALITETTAVASTI
- ootte
Loimaalaisia jos ton pätkän jaksatte katsoa moneen kertaan ja aina vaan naurattaa...
- todellakaan
olla korkee äo jos tolle jaksaa nauraa aina ja aina vaan. tai sit ootte jotain 15 kesäsiä nöösipoikia. ei voi muihin toi huumori kolahtaa.
- kyl kun
Mikko/SoN kirjoitti:
olit domuksella kesätöissä. todella lapsellista tehdä laulu kuin kauhee joku kaupunki on missä oot opiskellu ja ollu kesätöissä. oisit soittanut vaan suoraan äitilles ja kertonu et sulla on ikävä niin ois toiki ikävä laantunut. ei ois tarvinnu lauluja luritella. veikkanpa ettei sunkaan kotikaupunkis niin kummonen oo. ja vittuakos täällä kärseit? monta tietä vie pois.
- Serafiina-
Mikko/SoN kirjoitti:
Tässä ketjussa ainoa asiallinen vastaus oli nimimerkin Mikko/SoN
Mikko, jos tätä luet, niin kertoisitko vielä, tulkitsinko biisin oikein vai väärin? Ajattelin sen sarkastiseksi ja kyyniseksi, mutta en ilkeällä mielellä tehdyksi. Voi tosin olla, että sua jäi harmittamaan tämä kaupunki, mutta siten en tuota biisiä tulkitse.
Loimaalaiset taitavat vetää hernettä kaksinkäsin nenään.
- kyllähän sen
silimälläkin näkkee... jarno hiltunen.
- .......
vitun lapsellista!!!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=oFA_8FTdy68&feature=related - Kunnianosoitus
En tiedä kuka soittaa ja laulaa,mutta hieno meininki ja on hienoa huomata,et nuoriso on kiinnostunut kotipaikastaan ja tekee siitä meneviä biisejäkin. Loimaasta on tosin tehty lauluja ennenkin,mut kyl tää peittoo mennen tullen ainakin Solistiyhtye Suomen onnettoman rallatuksen. Keravasta en oo kuullu laulua ,mut sanontahan kuuluu nykysuomessa,et joku asia voi olla "Keravalta" ja syvältä. Ehkä se mesta ei ansaitse edes lauluakaan.
- Viiskyt ja risat
Ihan totta en tajua mitä tässä on sellaista, että menee herneenpalotkin nenään. Tämähän oli hyvin tehty ja kaikki nuo ankeat paikat mitä näytetään - ei niitä lavastettu ole, ne on olemassa. Jos joku näin herättää näkemään sen, miten ympäristömme voi myös nähdä, niin kiitollinenhan siitä pitäisi olla ja ruveta näitä rumuuksia siivoamaan.
Hyvä, persoonallinen ote, kohtuullinen sanoituskin, ehjä henki. Olkoon sitten sarkasmia tai mitä vaan tämä tunne kappaleen takana. Faktahan sekin on, että ihan turha kuvitellakaan, että täällä Loimaallakaan kaikki viihtyisivät. Eikä kaikilla ole edes mahdollisuutta valita.
Tuon katsomisen jälkeen näkee hyvin myös ne kauniit kohdat mitä tässä kaupungissa on! - !!!!!!!
Viiskyt ja risat kirjoitti:
Ihan totta en tajua mitä tässä on sellaista, että menee herneenpalotkin nenään. Tämähän oli hyvin tehty ja kaikki nuo ankeat paikat mitä näytetään - ei niitä lavastettu ole, ne on olemassa. Jos joku näin herättää näkemään sen, miten ympäristömme voi myös nähdä, niin kiitollinenhan siitä pitäisi olla ja ruveta näitä rumuuksia siivoamaan.
Hyvä, persoonallinen ote, kohtuullinen sanoituskin, ehjä henki. Olkoon sitten sarkasmia tai mitä vaan tämä tunne kappaleen takana. Faktahan sekin on, että ihan turha kuvitellakaan, että täällä Loimaallakaan kaikki viihtyisivät. Eikä kaikilla ole edes mahdollisuutta valita.
Tuon katsomisen jälkeen näkee hyvin myös ne kauniit kohdat mitä tässä kaupungissa on!oot paskasakista.
- Jonna1234
Loistava biisi kyllä!=D Sanat on osuvat ja video kertoo karua todellisuutta Loimaasta. Itse oon lapsesta asti asunut siellä mutta vihdoin pääsin onneks pois..:D Ei tuu ikävä!!
- kertoo
vain tekijöidensä tasosta.
- .......
täällä sitten pyörit!!!! kirjoittele sen kaupungin sivuilla jonne oot muuttanut!
- Anonyymi
Kiitos kuuluu Shades Of Nowheren laulajalle Jarnolle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1506801MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635913Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884549NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004466Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1614290Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941670- 4021566
- 821379
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301355Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411141