vapaita poikamiehiä saatuvilla.. :)
Vai pääseekö helpomalla kun pitää näppinsä erossa.. :D
Terv.Likka lännestä
Vai pääseekö helpomalla kun pitää näppinsä erossa.. :D
Terv.Likka lännestä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Kyllähän näiltä seutuvilta löytyy...heh.
yritä juksata mua.. :D
T:Likka lännestä
Ei rehellinen mies juksaile..:D. Ihan selkeästi tänne Suonenjoelle pitäisi saada
ihan oma "senssifoorumi". Paikalliset ihmissuhdekuviot on sen verran värikkäitä
että "senssifoorumi" voisi saada melko koomisia piirteitä.
tuun mielelläni hämmentään soppaa lisää :D
Miten siellä sekavia ihmis-suhteita?
Kyllä vapaita löytyy ja varattujakin ei sillä ole väliä kumman otat. Kaikki miehet ovat samanlaisia m....... siitä huolimatta hyvää kesän jatkoa
Pelkkä citylegenda että vain miehissä olisi vikaa siten että ajattelevat ainoastaan mansikkatytön pimppiä. Kyllä naisissakin voi jotain vikaa olla ja ajattelu tapahtua enimmäkseen sillä itsellään.
Tosin osa niistä on vaan valitettavasti sellaisia jotka eivät halua sitoutua - käyvät naapurikaupungeissä (Pieksämäki, Jyväskylä, Kuopio, Varkaus ja jopa Iisalmi) bilettämässä --- kuulemma omalla paikkakunnalla bilettämisesssä on omat vaaransa joten eipä niitä sitten näe kuin karnevaaleilla korkeintaan suonenjoella.
Eli itse ajattelin muuttaa taktiikkaa hyökkäävämmäksi eli suora ehdotus --- lähdetkö mun kanssa tansseihin/oluella/mun mökille tyyliin- lyhyt esittely että tajuaa etten ole mikään "tyrkky" mutta tosissani...eiku topakasti juttusille sillä täältä ukon helpoimmin saat...
vapaita poikamiehiä on ,mutta suurin osa juoppoja ,,elä vaan sotkeudu ,,pääset paljon helpommalla ,kun pidät näppisi erosta niistä ressukoista
Niin tällä foorumilla on usein mainittu, että Suonenjoella on vain juoppoja poikamiehia, se käsitys varmaan johtunee siitä, että jos lähet ravintolasta etsimään niin aniharvoin ne kunnolliset kehtaavat sinne juoppojen sekaan itseään tunkea.
Missä sitten ne kunnon Suonenjokiset poikamiehet ja sinkkutytöt luuraavat --- muutamista olen kyllä kuullut mutta penteleet eivät flirttaile kun kaupan kassan kanssa vaikka kuinka itse keikistelin vieressä (nauraa), mutta tosissaan oman aviuomieheni kohtasin aikoinaan Suonenjoella K-kaupan pakastealtaalla ja joskus satuimme samaan aikaan pururadalle ja Pieksämäellä tanssipaikalle --- eli jo haette kunnon miestä yhden kerran kapakkareissulla niin juoppoja siellä on suurin osa - joukossa saattaa olla muutama kaverikporukan mukana tullut kunnollinenkin.
Ei tietenkään ole mitenkään Suonenjoen vika, jos miehet ajattelevat tärkeimmät asiansa erään elimen päällä ja naiset tyhjällä reiällä. Ei siitä voi tulla järkevää soppaa missään eikä milloinkaan. Aina siihen liittyy kummallisia sivujuonteita vaikkei niitä haluttaisi tunnustaa.
Syy siihen evoluution. Sinne voi reklamoida.
Kukapa näissä paikallisissa räkälöissä viihtyy, kävin vuosia sitten Carneval:issa.
Tilasin cokiksen jäillä ja outo-hyypiö-kyyppäri mätti jäät lasiin paljain käsin, silloin ajattelin että on jumalauta meininki kuin Afrikassa.
Niin ja musiikki sitten, tahtilaji oli sama kuin puimurissa.
Samaa paskaa teinit luukuttaa kylänraitilla niin että rekisterikilpi rämisee.
Deekun alkua vain kiinnostaa kapakkatouhut ja miten päin niissä pyöritään. Nyt kaikkien mielenkiinto kohdistuu BB-taloon.
Se aivan hirveän tärkeä asia miten siellä ollaan ja mitä asioita tulee esille sekä mitä mieltä niistä on.
Kyllähän se jos kovin kiinnostunut kapakoista viittaa siihen että kehittymässä hyvää vauhtia deekuksi tai horoksi.
Tervehenkistä kiinnostusta osoittaa se, että seuraa kiihkeästi BB-talon tapahtumia, tietää sieltä kaiken ja omaa mielipiteen jokaisesta ihmisestä ja tapahtumasta. Se elämän peruspilari.
täytyy mennä Siwaan.Siellä kuulemma käy kelpo ehdokkaita.Paitsi että onko ne sitten vapaita vai ei.Välillä sormus,toisinaan taas ei..
Ja matka on niin pitkä,että ehtii pakasteet sulaa :D
Siwa:ssa on universumin surkein leipätiski ja hinnoissa on huomioitu elintarvikkeiden alv:n tuleva alennus
joten hintoja on nostettu ihan reilusti. Siellä kukaan tervejärkinen käy...
Kannattaa tulla talvella, niin seitipaketti ei sula fillarin tarakalla pitemmälläkään matkalla. :)
Toi on kyllä hyvä idea!
Mutta kun se matka on niin pitkä että,perhana soikoon,taitaa pukata kevättä takasi tullessa :D
Ei mopeti kävis..?
kunnon poikamiehiä täältä! Kuten jo aikaisemmin todettu, juoppoja ja väkivaltaisia peräkammarinpoikia. Kaikki hyvät menneet jo ajat sitten.
"Kaikki hyvät menneet jo ajat sitten." niin... lähteneet karkuun paikallisia yksinhuoltajia.
Niin tuskin Suonenjoella on ainakaan käyttämättömiä kunnollisia poikamiehiä jäljellä --- tosin muutamia on tänä syksynä tullut kierrätykseen osa heistä on vähän käytettyjä osa on kyllä aikatavalla loppuunajettuja.
Itse olen harkinnut ottaa koeajoon jonkun vähän ikkäämmän entisen sport -mallisen poikamiehen näitä löytyy kuulemma iltamyöhällä lenkiltä. Toisaalta vähemmän halutuista malleista voisi edullisesti ja hiukkasen tuunaamalla saada melko kelvollisenkin miesystävän --- mutta karttakaa malleja jotka ovat olleet 80 ja 90 -luvuilla kovassa käytössä, näissä on yleensä paljon kulumia ja osassa näkyy selvästi käytön jäljet. Toki jos et ole aikaisemmin ole menevää poikamiestä omistanut niin kyllä näissä hiukan vanhemmissa malleissakin on senverran valinnanvaraa, että voi heiltäkin kunnon kyydit saada.
Tarkkana tulee ollakin, koska monesti ulkonäkö voi pettää. Voi olla saanut sellaisia kolhuja jotka eivät näy ulospäin, mutta aiheuttavat sitten myöhemmin isojakin ongelmia. Ja voi vaikuttaa hyvin sporttiselta ulkonäöltään ja hetkittäin, mutta sitten todelliset voimavarat kuitenkin puuttuvat.
Entisiltä käyttäjiltä voi vainvihkaa kysyä suorituskyvystä sekä tyyppivioista onko niitä ilmennyt kesken ajosuorituksen. Silloinhan ne ikäviä, koska silloin ei ole aikaa eikä tahtoa ryhtyä analyysejä tekemään. Ne tulee tehdä jo ennen koeajoa.
Tietenkin paljon riippuu omasta kärsivällisyydestä mitä sietää ja mitkä puutteet ja viat vielä menevät hilseeseen.
Mutta vain kokeilemalla karttuu oppia. Kunhan itse pysyy ajokunnossa.
Tietenkään ei voi tietää mitä tarjolla ellei koeaja. Mutta siinäkin syytä olla tarkkana, koska omalle imagolle ei ole hyväksi jos kaikenmaailman trabantteja koeajaa joilla ei sitten pääse puusta pidemmälle. Vaikka sitä kuinka sitten moittisi, niin kuitenkin oma hieno imago saa kohlun että mennyt sellaisee sekaantumaan.
Mutta toisaalta jos ei koeaja, ei voi tietää mitä ulkokuoren alla piilee eikä tiedä sitä matkustamisen ihanuutta. Täytyy vain tyytyä päiväuniin ja silloin omat jutut ja todellisuus eivät käy yksiin ja yleisilmeeksi tulee täydellinen tyytymättömyys kaikkea tarjolla olevia kohtaan.
Ja tietenkin se omakin suoritus koeajolla vaikuttaa siihen tunnelmaan mikä syntyy ja minkä vaikutelman saa. Oma mieliala sekä se miten herkällä otteella tarttuu vaihdekeppiin vaikuttaa siihen miten parhaat ominaisuudet tulevat esille.
Ja tietenkin paras olisi ettei kirjoittaisi koeajosta mitään, eikä esiinneistäsi ihmisiä koska siitä voi saada potkut eikä se siten ole sivistynyttä toimintaa eikä mene edes huumorista.
Mie voin olla koeajettava kauniille rintaville neidoille
Toisaalta vaikka koeajolla voi vähän maine kärsiä, niin joskus se kuitenkin aloitettava. Ja ehkä silloin syytä kokeilla jo vähän rupsahtanutta kuin jotain megaturboa. Siitä syystä että sitä silloin itsekin vähän jännittynyt ja ei välttämättä ole valmis kovaan kyytiin. Jo pelkkä ajatus asiasta voi kiristää paikkoja siten että parempi jos kyseessä ei ole turbo, joka ei väsy koskaan.
Ja vaikka se olisikin kiva eka kerran ajella jo parhaat päivänsä nähnyttä, niin asiasta ei kannata huudella, vaan pitää tutkimusmatkat ja niiden tulokset omana tietonaan. Siinä joutuu valitettavasti toimimaan kuin KGB:n kaksoisagentti jos aikoo erilaiset kyydit selvitellä eikä vain kuvitella mitä ne olisivat.
"erilaiset kyydit selvitellä eikä vain kuvitella mitä ne olisivat." jokos olet kimppakyytiä kokeillut?
On siinä sellainenkin piire koeajossa, että vaikka siitä puhutaan iloisesti ja se jo itsessään naurattaa ja tyttöporukassa hihitellään sille, niin itse suoritus todella vakava homma. Se oikeastaan aivan oma maailmansa sillä hetkellä eikä siihen aina kuulu läpän heitto, vaan asiat vain menevät kuten menevät. Riippumatta siitä millä otteella ja asenteella vaihdekeppiin tarttuu niin voi tuntua siltä että asia ei ole enää oikein kontrollissa ja sitä mennään mihin mennään.
Eikä se välttämättä siinä huumassa edes tärkeää millainen rakkine alla, kunhan vain edes auttavasti pelaa, eikä sylkäisi öljyään pihalle aivan kesken leikin.
Mutta etikikettisääntö sääntö se, että asialle pitää vähän hihitellä, vaikka sattuisikin megaturbon kanssa traumaattinen kokemus. Se sitä liikennekulttuuria.
Suonenjoella on pulaa nuoremmista varteenotettavista miehistä --- ikäluokasta 40-60 jo löytyy kierrätykseen pistettyjä yksilöitä, joissa useimmissa on jotain häiriöitä mutta joukossa ihan kunnollisiakin --- mutta vakavasti ottaen Suonenjoen miestarjonta on aika suppea --- kyllä ne on yhden käden sormilla laskettavissa --- tosin ehkä jostain vanhemmasta sportista saisi vielä kunnostamalla kelpo pelin ja useimmiten ovat luotettavampia kuin nuoremmat yksilöt.
Loppupelissä olen miettinyt mitä me naiset oikein odotamme --- jos joku kiinnostaa niin ei muuta kun puhelin kouraan ja ehdotetaan treffejä jos täältä vieläjoku kiinnotava mies löytyy --- harmittavan moni hyvä mies on menetetty naapurikuntiin --- tosin aika moni meistä naisista myös...
tälläisen,varteenotettavan vaihtoehdon.Eipä nuo kovin tyrkytä itteään,ainakaan täällä.Olihan tuo SjoenJuoppo ilmoittautunut mutta kun vaatimus oli rintava..Eikä tuo varustus ole nyt entisaikojen loistossa ja nosteessa pysynyt.Pikkusen on laskeumaa havaittavissa.Mutta kaippa se on laskeuma käynyt SjoenJuopollakin,nimimerkin perusteella.Ainakin kurkun seutuvilla.. :D :D
Meillä Paskiaisen suvussakin on paljon poikamiehiä, asutaan täällä Hackmannin saloilla, ajellaa potkukelkalla kesät talvet.
Naisia ei ole paljon näkynyt 40 vuoteen, mitä nyt muutama marjastaja on eksynyt
torpan viereen, karkuun ne on yleensä lähteneet kun kun serkkupoika on Onanias Paskiainen on mennyt heiluttelemaan vehkeitään...vähäjärkinen kun poika rukka on.
Voisin melkein tuntea sinut tuosta puheen vuorostasi.......
Kun siellä Suonenjoella ei ole sopivaa, niin ota minut, olen naapuripitäjän "poikia"
Kaljaa en ota ja muutenkin reippaan oloinen otus :)
Jospa vaikka ihan oikeesti ?
tämmönen passaa.Tätähän tässä jo odoteltu onkin :)
Kun tuo matka on niin pitkä,jotenkin muuten sitä kai on aloitettava,kuin heti tapaamisella.Miten aloitetaan?
Ja tämä on ihan oikeasti :)
Jospa annat osoitten johon kirjoitella ? Vai annanko minä ?
Naapurikylän mies
Täällä kun näitä hjuumoriveikkoja piisaa.. :D
Mistä voin tietää ettet ole sitten Heikki etkä Helena ?
Et kai mistään.Ihan rehellisesti voin kertoa että nimeni ei ole kumpikaan noista.
Ehkä tässä kohtaa pitää vaan luottaa.
En minäkään tiedä kuka oikeasti olet,oletko aidosti asialla vai pilaillaanko minun kustannuksellani..
Mutta otan riskin,petyn tai en.Ja jos petyn,eipä ole ensimmäinen kerta :(
Mistä naapuripitäjästä olet?
En juo minäkään!
JA ihan oikeesti tositarkotuksella liikkeellä:)!
Kyllä.
Nimeni on Unto Petteri Oksalärvä.
Ikäni on 56 vuotta.
Olen koulutukseltani yli metsämies eli halonhakkaaja.
Sukuni on kuuluisa laiskuudestaan.
Olen ainut tosimies koko Suonenjoen reservaatissa.
Olen 165 cm pitkä,saman verran paksu.
Hiukseni olivat vaaleat.
Olen neitsyt en horoskoopilta vaan muuten.
Etsin tositarkoituksella ja ototan vastausta.
Raha ei kohdallasi ole tärkeä,vaan suositeltava.
Nam!!Kuullostaapa hyvältä :)
taas yksi mulkvisti.Loppupahan juupas-eipäs leikki.Pitäkää arvon leidit hyvänänne!
mitä vithua...tarkoittanee, että tällä kylällä on taas yksi yksinhuoltaja lisää.
Ei nyt ihan noinkaan.Meille kun niitä lapsia ei siunaantunut.
Siellä näyttäs nykyään olevan aika komia ehkä kolmekymppinen katsastaja ja ei ainakaan mitään sormuksia näkynyt olevan. Itse pyytäisin koeajoa, mut en uskalla...
:D
myöskään juo eikä polta ja on kuulemma joku entinen ihan maajoukkuetason urheilija. Olisko sitten kylän ainoa kunnon mies???:D
tukevasti varattu, vaikkei sormusta näykään..
rehellistä ihmistä. Tästä lähdetään. Täällä asuu vai rappioalkoholisteja ja huoria. Kaikki työttömiä, veloissaan kieriskeleviä ihmisraunioita. Ainoa mikä kestää lähempää tarkastelua, on itse joki. Se on edelleen kirkas ja kalaisa. Jos haluat saada hampaatonta, haisevaa, köyhää, savvoo viäntävää, piereskelevää, nenää kaivavaa, 45 vuotiasta ensikertalaista, niin tule ihmeessä Suonenjoelle.
siellähän asuu kuvailemasi kaltaisia ihmisiä.
Tietenkin Suonenjoelta ja muista periferiakeskittymistä työttömyyttä pakoon. Stadilaiset eivät ole kuvaukseni mukaisia ihmisiä. Suonenjokelaiset ovat kaiken lisäksi eläimiin sekaantujia. Aina kun käyn Suonenjoella, mieleeni tulee se menneiden aikojen suosikki leffa, syvä joki.
vaan Suomen surkein väestö koostuu juuri alkuperäisistä stadilaisista. Tottakai kun aikansa asuu tsadissa itsekin alkaa muuttumaan pikkuhiljaa samanlaiseksi mitään osaamattomaksi vetelykseksi.
"...aikojen suosikki leffa, syvä joki." Elähän nyt se banjo sävelmä on meidän Paskiaisten suuri suosikki, sitä me rämpytellään täällä saloilla illat pitkät ja hotkitaan mummun tekemää cajun-ruokaa.
Oravaa pienemmät otukset jätetään kyllä rauhaan...
Suonenjoella hetkenaikaa majaa pitänyt muualta tullut Mieshenkilö olisi seuraa vailla. Olisi mukava tutustua 30-45 vuotiaaseen naispuliseen henkilöön. Epäilen vahvasti, etten ole ollut Suonenjoen kartalla sinkuksi luokiteltuna. En ole aktiivisesti seuraa haeskellutkaan, enkä tunne täältä oikein ketään. Tulen hyvin toimeen yksinänikin, mutta nyt olisin kuitenkin valmis tekemään tuttavuutta avoimin mielin. Uskalla arttua tilaisuuteen saatat saada ystävän ja jopa enemmänkin.
Elä ota puliakkaa :D
Mutta eihän Suonenjoella sellaisia olekkaan..
löytyykö Suonenjoelta vapaita miespuolisia mussukoita,vai onko lähettävä muualta kyselemään?
Kyllä löytyy, mutta ei mitään mussukoita.Sylikoirat pitää etsiä sitten ihan muualta.