Hyvä hotelli lapsiperheelle?

Kukka28

Mikä olisi hyvä hotelli lapsiperheelle Dubaissa? Meillä on vuoden ikäinen lapsi mukana. Kiitos vastauksistanne!

15

1529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on mistä valita

      Dubaissa on tuhansia hotelleja, niistä löytyy paljon sopivia lapsiperheelle. Riippuu mistä päin haluaa ja mitä vaatimuksia asettaa hotellille. Katso vaikka Booking comin kautta ja laita kriteeriksi mm. "perhehotelli", josko se auttaisi valinnassa. Vai oletko kenties menossa Finnmakojen ja/tai Aurinkomatkojen matkalle ja heidän käyttämiin hotelleihin?

      • Kukka28

        Haluaisimme hotellin mikä olisi suhteellisen lähellä rantaa ja joitain ostoskeskuksia. Tärkeintä olisi, että hotelli olisi siisti, hyvä tasoinen ja rauhallisella paikalla. Iso uima-allas olisi kiva.:)


    • perhe 4 hlö

      Hei! Josko joku tämän bongaisi, niin kysyn samassa.

      Samoja kriteerejä hotellille. Hyvä sijainti tarkoittaa meille sitä, että olisi lähellä kivoja nähtävyyksiä ja/tai hyviä kulkuyhteyksiä. Ollaan Dubaissa 3 pv ennen Dubain risteilyä ja 4 päivää jälkeen.

      Ehdotuksia?

    • perhe 4 hlö
      • kentältä pääsee hyvi

        Dubain lentokenttä sijaitsee Dubai-Sharjah tien ja Emirates tien välissä. Tuota bookingin karttaa kun katsot niin hotellista vasemmalle ja hieman alaspäin näet todella ison lentokentän (harmaa alue).


      • perhe 4 hlö
        kentältä pääsee hyvi kirjoitti:

        Dubain lentokenttä sijaitsee Dubai-Sharjah tien ja Emirates tien välissä. Tuota bookingin karttaa kun katsot niin hotellista vasemmalle ja hieman alaspäin näet todella ison lentokentän (harmaa alue).

        Mä luulin, että se on joku toinen lentokenttä kuin International kenttä? Siis tuo Dubai-Sharjah tien ja Emirates tien välissä?


      • 2 + 19
        perhe 4 hlö kirjoitti:

        Mä luulin, että se on joku toinen lentokenttä kuin International kenttä? Siis tuo Dubai-Sharjah tien ja Emirates tien välissä?

        Kun katsot bookingin karttaa, niin lähempänä Coral hotellia näkyvä lentokenttä on Sharjahin (International sekin) lentokenttä, mutta Dubain kenttä (jonne siis arvatenkin teidän lento tulee), on melkienpä keskellä Dubain kaupunkia. Etsi vaikkapa hotelli Dubai International Terminal Hotel, niin näet missä Dubain kenttä sijaitsee 8siis tämän hotellin vieressä). Matkaa Dubain kentältä ei ole kovin paljon Sharjahiin, mutta ajoaika on hankala sanoa riippuen ruuhkista.
        Coral Beach sijaitsee Sharjahin laitamilla, meren rannalla. Sieltä käsin on ihan hyvä retkeillä ympäriinsä, mutta Dubaihin mennessä tosiaan matka voi kestää luultua kauemmin jos on pahoja autoruuhkia. Kuitenkin perusjuttuja kuten ostoskeskuksia löytyy myös Sharjahista, meno on siellä rauhallisempaa. Alkoholitarjoilu ei kuulu Sharjahiin joten se on otettava huomioon vertailussa Dubaihin.
        Rantahotellit Sharjahissa ovat paljon edullisempia kuin Dubaissa ja lisäksi Dubain rantahotellit Jumeirah rannalla ovat vähintään yhtä kaukana Dubain "keskustasta" kuin tämä Coral ! Joten ihan hyvä valinta tämä hotelli mielestäni on, jos tykkää lasten kanssa asua meren rannalla.


    • hyvää lomaa!

      Luin tuosta toisesta ketjusta että teidän ( 4 hlö perheen) on tarkoitus mennä risteilylle ja sen ohessa tutustua Dubaihin. Tällöin varmaan olisi kiva idea että esim. ennen risteilyä majoittuu Sharjahiin rantahotelliin lepäilemään ja sitten risteilyn jälkeen johonkin Dubain kaupunkihotelliin katselemaan "nähtävyyksiä" ja shoppailemaan ennen kotiinlähtöä. Tai ehkä näin olette ajatelleetkin. Silloin Coral B on varmaan kiva valinta (ainakin jos uimasäitä sattuu olemaan matkanne ajankohtana), sillä sen hieman syrjäinen sijainti ei haittaa niin paljon jos kuitenkin on loppulomaksi muuta aktiviteettia tiedossa.

    • perhe 4 hlö

      Itse asiassa varasin Jumerah Beachilta (Sheraton) jo rantahotellin alkumatkaksi ja risteilyn jälkeiseksi ajaksikin päädyin (eilen) varaamaan sitten Dubai Creekin (Sheraton tämäkin) rannalta (läheltä vesitakseja) hotellin. Joten hotelliasiat taitaa olla kunnossa :) . Kiitos vastauksista.

      • Tiedoksi

        Jumeirah Beach Sheratonin vieressä on todella suuri rakennustyömaa.


    • perhe 4 hlö

      Haittaako rakennustyömaa rantaelämää? Mitä siihen rakennetaan, mahtaisikohan edistyä joulukuuhun mennessä?

      • Asuva

        Mielestäni haittaa. Rakennetaan isoa hotellia. Rakennetaan vielä muutaman vuoden, veikkaan.


    • perhe 4 hlö

      Siis pääseekö siellä uimaan mereen ollenkaan? Tarkoituksena meillä ei ole viettää rannalla koko päivää, kunhan lapset pääsevät pulikoimaan.

      • Asuva

        Miettisin muuta hotellia ihan varmuuden vuoksi. Kuitenkin kyseessä on suuren hotellin rakennustyömaa.


      • perhe 4 hlö
        Asuva kirjoitti:

        Miettisin muuta hotellia ihan varmuuden vuoksi. Kuitenkin kyseessä on suuren hotellin rakennustyömaa.

        Noh, me ei voida varausta enää muuttaa, kun oli tarjous, jossa peruutusehdot tiukat. Eikä me olla siinä tosiaan kuin 3 yötä ja sitten suunnataan 7 pv:n risteilylle ja sieltä tullessa ollaan sitten 4 yötä toisessa hotellissa. Noh, kerrankos tuota. Kai siellä sitten altaille pääsee edes pulikoimaan. Ei stressiä etukäteen :).


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2878
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      4
      1610
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1305
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1037
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      902
    Aihe