Simppu

Onko Simppu hyvä vene saaren ja mantereen väliseen liikenteeseen? matka noin 3 km.
131768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ainakin venelehdissä sitä on kehuttu, tilaa vaikka muille jakaa. Hidas se on mutta jos ei ole kiire niin hällä väliä.

Äänestä
  • onko avotila oikeasti itsetyhjentyvä?

    Äänestä

Tuon hinnalla saat jo paljon paremminkin varustettujakin veneitä. - Ja eihän siitä mitään haittaa ole, jos veneellä pääsee vähä nopeamminkin paikasta toiseen kuin tuolla pesufadilla.

Samalla rahalla saa jo käytetyn Busterinkin, joka jo on oikea vene jolla ehtii saman päivän aikana vähän pidemmällekin. Eihän siellä saaressa kuitenkaan jatkuvasti jaksa olla.

Äänestä

Tässä lainaus Kippari-lehden testiraportista:

"Uuden saarimökin yhteysveneeksi tuli
muutama vuosi sitten ostettua Uudenmaan
rannikolle tyypillinen alus. Kuusimetrinen
peltivene ja siinä reilu sataheppainen perämoottori.
Vähintään sellaisia ne edellisetkin
olivat olleet, ja naapureilla alkavat moottoreitten
koot siirtyä jo kolmannellesataa.
Pari vuotta sitä jaksoi kuunnella pellin
moukunaa aallokossa ja noukkia röykytyksessä
irtoilevia varustekaaren muttereita.
Retkillä piti toisen navigoida toisen ajaessa,
muut roikkuivat kiinni missä taisivat. Pikainen
käynti mökiltä parkkipaikalla tai kesäkaupassa
vei ämpärillisen bensiiniä. Oliko
hauskaa? Ei oikeastaan ollut.
Peltivene lähti ja Simppu tuli tilalla. Entinen
viiden minuutin venematka kestää vartin,
mutta se on jo rentoa lomaa joka merimaili.
Kokonaismatka kotoa mökille kestää
nyt tunnin ja kolme varttia entisen puolentoista
sijaan, mitätön muutos kokonaisajassa.
Enemmän aikaa kuluu jo tavaroitten, koirien
ja auton siirtelyyn satamassa. Vaikka
vene on melkein sentilleen entisen kokoinen,
mahtuu tavaraa ja väkeä kyytiin aivan
eri malliin.
Vaikka bensiinikulut eivät edelliselläkään
veneellä (vielä) konkurssiin vieneet, ei sillä
hyvällä omallatunnolla voinut ajella huvikseen
paikkoja katselemassa ja saaristoa
ihailemassa. Vähäisestä käytöstä huolimatta
sitä sai kuskata vuosittain tyyriiseen merkkihuoltoon
ja joutui syksyllä rakentamaan
tukevan telakkakatoksen. Jonka myrsky
kertaalleen repi auki joka talvi. Jarrullista
traileria sai olla alvariinsa katsastamassa.
Vaikuttaa siltä, että veneilijöitä vaivaa
vauhtisokeus. Veneen on oltava entistä
isompi ja nopeampi, mielellään suunniteltu
kuin autoksi ja mahdollisimman monta telkkaria
kajuutoissa. Ainakin venevalmistajat
näin tuntuvat uskovan. Siitä huolimatta, että
polttoaineen käyttöä aletaan enenevässä
määrin tarkastella myös eettiseltä eikä vain
taloudelliselta kannalta.
Lukijat pyytävät Kipparilta uusien uppoumarunkoisten
testejä, mutta niitä ei suunnitella
orastavasta kiinnostuksesta huolimatta.
Milloin valmistajat haistavat uusvanhat
tuulet, vasta sittenkö, kun polttoaineen
hinta on kolmikertaistunut ja EU on lyönyt
päälle rangaistusverot kaikelle hupiajelulle?
Simppu on oire tulevasta.
Uskon, että Simpulla ajavat vielä lastenlapsenikin,
mutta missä ovat silloin ne
tuhannet suuret moottoriveneet, joitten
bensarosvoa moottoria saa luvan perästä
käyttää varttitunnin vuodessa?

Äänestä
  • En pitäisi mökkiä saaressakaan kovin eettisenä tai ekologisena..

    Äänestä

Simppu tuo uusia näkökulmia veneenrakennuksesta, aina tervetullutta. Muistaakseni Simppu on Terhi 600 muottiin leivottu vai oliko se Joonas 600 en ole varma, mutta periaate mite se on suunniteltu on hyvä ja kohdallaan. Keskeneräinen se tietenkin on koska tulokas on kehitys asteella.
Niin miksi pitää olla akseli veto kun perämoottorinkin voi asentaa kätevästi koloonsa ja kun niitä on nelitahtisinakin nykyään, eivätkä karmeita ole syömään esim. tuon kuusimetrisen runkonopeudella.
Tuota perusratkaisua on helppo soveltaa pienten retkiveneitten suunnittelussa enemmänkin.
Hyvä kokonaisuus ja aloitus !

Äänestä
  • Akselivetoisessa on sellainen ongelma, että kaupassa ei taida tällä kertaa olla ainuttakaan pientä bensamoottoria myynnissä. Jos 10 heppasen haluaa, pitää sen olla diesel johon taas ei muuten löydy mitään perustetta tuollaisessa veneessä. Purkkareiden apumoottorinakin bensamoottori olisi paljon järkevämpi.

    Äänestä

Minulla on 3½ km matka saareen mökille ja Simpulla sen taittaa n. 25 minuutissa. Koneena Honda 8 ja nopeus navigaattorin mukaan puolella kaasulla 10 km/h ja täyskaasulla nokka pystyssä 11 km/h. Kestopuuta(28x120) olen vienyt kerralla 90 metrin nipun 3 hlöä. Paatti on todella kätevä, jos on vähän enemmän kuljetettavaa.

Äänestä
  • Helsingin uivassa tuli koelenkki heitetyksi Simpulla. Veneeseen oli lisätty perään vanerinen kantotaso ja moottori oli 15 hv Suzuki. En tiedä paljonko oli huiput, mutta Suzuki kuulosti meluisalta. Tilaa veneessä on tosi runsaasti ja meno on leppoisaa, mutta roiskeita esiintyy jonkinverran.

    Äänestä

  • huonokuuloinen kirjoitti:

    Helsingin uivassa tuli koelenkki heitetyksi Simpulla. Veneeseen oli lisätty perään vanerinen kantotaso ja moottori oli 15 hv Suzuki. En tiedä paljonko oli huiput, mutta Suzuki kuulosti meluisalta. Tilaa veneessä on tosi runsaasti ja meno on leppoisaa, mutta roiskeita esiintyy jonkinverran.

    että jos sitä vauhtia yrittää taikoa tuollaiseen uppoumaveneeseen, niin helpoin tapa on se kun valitsee toisen veneen.
    Simppuhan on ihan ok, mutta ei siitä kannata yrittää liukuvaa tehdä.

    Ajelee sen 5 solmua mihin se pystyy.

    Äänestä

hyvä

Äänestä

hyvä

Äänestä
  • Se on paras 8)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simuttaja kirjoitti:

Onko Simppu hyvä vene saaren ja mantereen väliseen liikenteeseen? matka noin 3 km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu