Sen mitä mä luin tuosta englanninkielisestä wikistä (suomeksi ei ole artikkelia tuosta aiheesta) niin olenko mä ymmärtänyt oikein että A2 stereossa ääni lähetetään siten että vasen kanava = mono eli kanavat summataan ja oikeassa kanavassa on vain oikean kanavan ääni? Mun mielestäni toi sotkee koko stereon perusperiaatetta, koska jos kerran vasempaan kanavaan tungetaan monoääni joka siis sisältää myös oikean kanavan informaation niin miten siitä enää stereota saadaan?
Aasiassa ne on tehnyt tuosta jonkun M-version eli siinä kai vasempaan kanavaan laitetaan se L R summa ja oikeaan kanavaan L-R eli erotus?
Voisko joku selventää koska mä olen jo ihan pihalla tuosta..
Aasiassa ne on tehnyt tuosta jonkun M-version eli siinä kai vasempaan kanavaan laitetaan se L R summa ja oikeaan kanavaan L-R eli erotus?
Voisko joku selventää koska mä olen jo ihan pihalla tuosta..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuolaisissa järjestelmissä kanavista saadaan alkuperäiset stereokanavat L ja R summaama ja vähentämällä.
FM-stereo-lähetyksissä käytetään L R ja L-R tapaa. Mono vastaanotin toistaa L R kanavan ja stereovastaanotin laskee vasemman kanavan (L R) (L - R) = L. Oikea kanava saadaan vähentämällä (L R) - (L - R) = R.
A2 Stereossa toinen lähetetty kanava sisältää L R ja toinen kanava suoraan 2*R.
että oikea kanava saadaan 2*R ?
Tuon L-R:n vielä jotenkin ymmärrän, tai no..ymmärrän ja ymmärrän mutta tuo 2*R menee multa yli hilseen. Siis oikea kanava kahteen kertaan?
2*R on kaksinkertainen voimakkuus.
Alun perin lähetykset käyttivät monoääntä. Jotta vanhat laitteet olisi taaksepäin yhteensopivia, stereolähetyksissä lähetetään edelleen monoääni (L R). Stereolaitteet osaavat poimia L - R tai 2*R signaalin ja muodostavat tämän ja monoäänen perusteella stereosignaalin.
Muuten... L R kanavasta, kun vähentää 2*R tulee itseasiassa L - R.
Nyt mä alan päästä jo vähän jyvälle tuosta jutusta. Ja siis kun L R kanavasta (eli monosta) vähentää sen kaksinkertaisen voimakkuuden 2*R niin välitulos L-R ja L R ja L-R yhdistelmästä jollain laskutavalla (en tiedä tosin miten) saadaan sitten L ja R?
No sitten jos tuo noin kerran menee niin ei se sitten hukkaa sitä stereoinformaatiota.
Mulla on huom! ollut aina vaikeaa käsittää myös sitä FM-puolen L R ja L-R systeemiä. Koska mä olen kaiketi niin putkiaivoinen ja yksinkertainen että ymmärrän että jos kerran L R summataan eli monotetaan niin siitä ei enää millään ilveellä saisi stereota ja L-R:ääkään en välttämättä ole oikein sisäistänyt ja tuossa A2 tapauksessa vielä enemmän hämäsi tuo 2*R. Mutta jos tuo (L R)-2*R = L-R niin se jo helpottaa, vielä kun tajuaisi miten (L R) ja (L-R) signaaleista saadaan muodostettua se lopullinen stereo niin koko homma valkenisi mulle eikä olisi enää kysymysmerkkiä. :)
"Muuten... L R kanavasta, kun vähentää 2*R tulee itseasiassa L - R."
Kirjoitin tuon vain esimerkkinä. Tuosta huomaa sen, että vähentämällä 2*R päästään samaan tilanteeseen kuin FM stereolähetyksissä.
FM stereossa. Signaaleista L R ja L-R saadaan stereo, kuten aiemmin kerroin. Tosin pieni virhe lipsahti omaan viestiin. Sillä summaamalla L R ja L-R saadaan 2*L, eikä L kuten vahingossa väärin kirjoitin. Laskemalla erotus saadaan (L R)-(L-R) = L R-L R = 2*R.
En tiedä mitä kautta vastaanottimet A2 lähetyksen muuttavat stereoksi, mutta signaaleista L R ja 2*R saadaan 2*L esimerkiksi laskemalla 2*(L R) - 2*R = 2*L.
Hieman epäselvästi selitin asiat sori.
mutta voitko kertoa millainen on tuon A2 modulaattorin toiminta käytännössä, tai siis millaisia lohkoja siinä on ja voiko tuollaisen rakentaa itsekin ja onko miten kallista ja vaikeaa alkaa rakentaa? Osaan kyllä juottaa ja tunnen komponentit ym mutta erilaisten laitteiden toiminta, varsinkin analogisten, ei aina ole mulle päivänselvää. Digitaalisia ymmärrän ehkä paremmin.
Niin ja sellanen että kun Suomessa myydään König Satmod4:ää joka sanotaan nettikauppojen sivuilla olevan Stereo modulaattori niin liekö se A2? Tuskin Suomessa myytäisiin muita stereomodulaattoreita kuin joko Nicam tai A2 modulaattoreita, meinaan ei löydy mistään mainintaa A2:sta tuon laitteen kohdalla, jokapaikassa on vain että Stereo RF modulator. Mä en kumminkaan usko että se on Nicam, Nicam-modulaattorit kai maksaa ainakin pari tonnia kappaleelta alveineen.
Juu, tää taitaa olla jonkinlainen pakkomielle mulla, tosin onneksi ihmisellä voisi olla pahempiakin pakkomielteitä. Elektroniikkahan on kumminkin hyvä ja kehittävä harrastus. :)