kälviäläisille kysely

kysyjä z

Että mitä Kälviällä tapahtuu tulevalla viikolla? onko mitään seuratapahtumia? onko siellä hyviä ruokapaikkoja? onko elokuvateattereita? onko juna-asemaa? onko poliisi asemaa? jos niin onko siellä vielä poliiseja?

7

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko tuo pilaa

      No ei tasan ole mitään kyselemääsi mutta seuroja voi löytyä, katso seurakuntauutisista. Jaa nyt valehtelin, siellähän se on Käläviän kylän kaskulmassa ravintola Peltopyy, siinä on hyvä ruokapaikka. Juna asema on Kokkolassa, 20 km Käläviältä. Poliisiasema samoin Kokkolassa ja elokuvateatteri myös. Mitä sinä niillä poliiseilla? Kyllä ne tulee pyyettäesä. Meinaakko panna rähinäks? Ei kuule auta, kyllä täälä tulhan viemhän navetan taaje semmoset jokka rähisee.

      • dfhdfh

        Ja mistäs lähtien peltopyytä on voinut sanoa hyväksi ruokapaikaksi?
        Hyi olkoon sanon minä!


      • löytyy

        Kälviää ei ole enää. Rautatieasema, poliisi , elokuvateatteri ja muut palvelut ja ravintolat löytyy aivan päinvastaisesta suunnasta kuin Kokkolan keskusta - nopeamman tien takaa 20 kilometrin päästä Kannuksesta.


    • täällä...

      vaika mitä!! Vaikka yksi pubi lopettaa.Jos sitte vaikka hyörinät alkais.

      • --- tahtoisi tietää

        Mikä pubi on lopettamassa?


      • !!!!!!!!!!!!!
        --- tahtoisi tietää kirjoitti:

        Mikä pubi on lopettamassa?

        Maijan pubi joutuu lopettaan ku turkkilaiset tulee tekeen pitsaa!


    • tänne vaan

      Ensi viikon tapahtumia; Mämmi nauttii Kälviän kermasta, hanihanikakkonen työntää banaanin sinne mistä on ollu puhetta. Paikallisissa baareissa hyvin tilaa; tule kolmanneksi pyöräksi tanssahtelemaan. Karaokevuorot valitettavasti varattu kahdeksi viikoksi eteenpäin vakioasiakkaille. Kookaupasa on lauantaimakkara tarjouksessa vain palana, ei siivuina - mutta senkin voi lämmittää Krannin mikrossa. Yksi elokuvateatteri; vain yksi seisomapaikka ja kassit jätettävä ulkopuolelle - löytyy mahdollisesti pupista lauantai-illan kähminnöissä. Juna asema löytyy, mutta juna ei enää siinä pysähdy. Ihailla voi ohikiitäviä. Poliisiasemaa ei löydy, poliisejakaan enää häävisti - hamstrasivat kaikki rasvat Haaparannasta peräkontisa ja saivat muikkarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2127
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2042
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1561
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1372
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1339
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      855
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      727
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      717
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      688
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      653
    Aihe