Että mitä Kälviällä tapahtuu tulevalla viikolla? onko mitään seuratapahtumia? onko siellä hyviä ruokapaikkoja? onko elokuvateattereita? onko juna-asemaa? onko poliisi asemaa? jos niin onko siellä vielä poliiseja?
kälviäläisille kysely
7
681
Vastaukset
- onko tuo pilaa
No ei tasan ole mitään kyselemääsi mutta seuroja voi löytyä, katso seurakuntauutisista. Jaa nyt valehtelin, siellähän se on Käläviän kylän kaskulmassa ravintola Peltopyy, siinä on hyvä ruokapaikka. Juna asema on Kokkolassa, 20 km Käläviältä. Poliisiasema samoin Kokkolassa ja elokuvateatteri myös. Mitä sinä niillä poliiseilla? Kyllä ne tulee pyyettäesä. Meinaakko panna rähinäks? Ei kuule auta, kyllä täälä tulhan viemhän navetan taaje semmoset jokka rähisee.
- dfhdfh
Ja mistäs lähtien peltopyytä on voinut sanoa hyväksi ruokapaikaksi?
Hyi olkoon sanon minä! - löytyy
Kälviää ei ole enää. Rautatieasema, poliisi , elokuvateatteri ja muut palvelut ja ravintolat löytyy aivan päinvastaisesta suunnasta kuin Kokkolan keskusta - nopeamman tien takaa 20 kilometrin päästä Kannuksesta.
- täällä...
vaika mitä!! Vaikka yksi pubi lopettaa.Jos sitte vaikka hyörinät alkais.
- --- tahtoisi tietää
Mikä pubi on lopettamassa?
- !!!!!!!!!!!!!
--- tahtoisi tietää kirjoitti:
Mikä pubi on lopettamassa?
Maijan pubi joutuu lopettaan ku turkkilaiset tulee tekeen pitsaa!
- tänne vaan
Ensi viikon tapahtumia; Mämmi nauttii Kälviän kermasta, hanihanikakkonen työntää banaanin sinne mistä on ollu puhetta. Paikallisissa baareissa hyvin tilaa; tule kolmanneksi pyöräksi tanssahtelemaan. Karaokevuorot valitettavasti varattu kahdeksi viikoksi eteenpäin vakioasiakkaille. Kookaupasa on lauantaimakkara tarjouksessa vain palana, ei siivuina - mutta senkin voi lämmittää Krannin mikrossa. Yksi elokuvateatteri; vain yksi seisomapaikka ja kassit jätettävä ulkopuolelle - löytyy mahdollisesti pupista lauantai-illan kähminnöissä. Juna asema löytyy, mutta juna ei enää siinä pysähdy. Ihailla voi ohikiitäviä. Poliisiasemaa ei löydy, poliisejakaan enää häävisti - hamstrasivat kaikki rasvat Haaparannasta peräkontisa ja saivat muikkarin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522127
- 622042
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131561- 621372
- 501339
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41855Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit90727Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118717Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33688- 40653