kälviäläisille kysely

kysyjä z

Että mitä Kälviällä tapahtuu tulevalla viikolla? onko mitään seuratapahtumia? onko siellä hyviä ruokapaikkoja? onko elokuvateattereita? onko juna-asemaa? onko poliisi asemaa? jos niin onko siellä vielä poliiseja?

7

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko tuo pilaa

      No ei tasan ole mitään kyselemääsi mutta seuroja voi löytyä, katso seurakuntauutisista. Jaa nyt valehtelin, siellähän se on Käläviän kylän kaskulmassa ravintola Peltopyy, siinä on hyvä ruokapaikka. Juna asema on Kokkolassa, 20 km Käläviältä. Poliisiasema samoin Kokkolassa ja elokuvateatteri myös. Mitä sinä niillä poliiseilla? Kyllä ne tulee pyyettäesä. Meinaakko panna rähinäks? Ei kuule auta, kyllä täälä tulhan viemhän navetan taaje semmoset jokka rähisee.

      • dfhdfh

        Ja mistäs lähtien peltopyytä on voinut sanoa hyväksi ruokapaikaksi?
        Hyi olkoon sanon minä!


      • löytyy

        Kälviää ei ole enää. Rautatieasema, poliisi , elokuvateatteri ja muut palvelut ja ravintolat löytyy aivan päinvastaisesta suunnasta kuin Kokkolan keskusta - nopeamman tien takaa 20 kilometrin päästä Kannuksesta.


    • täällä...

      vaika mitä!! Vaikka yksi pubi lopettaa.Jos sitte vaikka hyörinät alkais.

      • --- tahtoisi tietää

        Mikä pubi on lopettamassa?


      • !!!!!!!!!!!!!
        --- tahtoisi tietää kirjoitti:

        Mikä pubi on lopettamassa?

        Maijan pubi joutuu lopettaan ku turkkilaiset tulee tekeen pitsaa!


    • tänne vaan

      Ensi viikon tapahtumia; Mämmi nauttii Kälviän kermasta, hanihanikakkonen työntää banaanin sinne mistä on ollu puhetta. Paikallisissa baareissa hyvin tilaa; tule kolmanneksi pyöräksi tanssahtelemaan. Karaokevuorot valitettavasti varattu kahdeksi viikoksi eteenpäin vakioasiakkaille. Kookaupasa on lauantaimakkara tarjouksessa vain palana, ei siivuina - mutta senkin voi lämmittää Krannin mikrossa. Yksi elokuvateatteri; vain yksi seisomapaikka ja kassit jätettävä ulkopuolelle - löytyy mahdollisesti pupista lauantai-illan kähminnöissä. Juna asema löytyy, mutta juna ei enää siinä pysähdy. Ihailla voi ohikiitäviä. Poliisiasemaa ei löydy, poliisejakaan enää häävisti - hamstrasivat kaikki rasvat Haaparannasta peräkontisa ja saivat muikkarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7280
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      266
      1278
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      990
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      763
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe