neuvoja carverin ostoon?

teukka

kyselisin vähän vinkkiä carver-suksien ostoon. oon 193 cm pitkä ja lasken melko lujaa ja tiukasti mutkitellen. minkä mittaiset sukset ja minkä suuruisella kääntösäteellä ne pitäis olla? onko kokemuksia kohtuuhintaisista atomicin,fisherin tai rossignolin suksimalleista?

6

7294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kynäilijä

      Enpä osaa muuta sanoa kuin että jos tiukkaa käännöstä haet (puikkaat niin kuin minäkin) niin 9-15 metrin kääntösädettä varmaan haet. Käytännössä siis puikkareita. Sinulle sopinee 165 senttiset sukset. Ja jos vauhti on kova niin suosittelen Atomic SL11 (malli Palander), Fischer RC4 (Raich) tai Salomonin kisamallit (en muista mallinimikkeitä). Olen näillä kaikilla laskenut vaikka nykyisin omat kamat ovat mallia Fischer. En suosittele "kohtuuhintaisia" kamoja vaan ostaisin jopa vähän käytetyt kisatason vehkeet keskihintaisten uusien sijasta.

      Salomonit ovat parhaimmillaan tiukkalumisessa rinteessä kun taas Fischerit toimivat parhaiten jäisellä alustalla. Yhtälailla Salomonit ovat vielä ärtsymmät joka olosuhteissa, mutta ne eivät anna takapainoa ollenkaan anteeksi.

      • Tietää kyllä..

        Kerroit äsken tossa et fisherin suksi pitää hyvin jäisellä... no ei tod pidä... Koita elan SLX tai atomic SL9 niin tiedät mikä puree jäähän!!!
        (p.s maku asioista ei voi kiistellä)


      • Kynäilijä
        Tietää kyllä.. kirjoitti:

        Kerroit äsken tossa et fisherin suksi pitää hyvin jäisellä... no ei tod pidä... Koita elan SLX tai atomic SL9 niin tiedät mikä puree jäähän!!!
        (p.s maku asioista ei voi kiistellä)

        Paitsi tuota Elania en ole laskenut. Atomic SL9 on kyllä enhdotonta kärkikaartia, mutta voihan se olla että kokeilusuksissani ei ollut kantit enää parhaassa terässä. Fischereissä sen sijaan oli. Oletko itse kokeillut priimakuntoisia RC4:ia?


      • Tuleva Tomba
        Kynäilijä kirjoitti:

        Paitsi tuota Elania en ole laskenut. Atomic SL9 on kyllä enhdotonta kärkikaartia, mutta voihan se olla että kokeilusuksissani ei ollut kantit enää parhaassa terässä. Fischereissä sen sijaan oli. Oletko itse kokeillut priimakuntoisia RC4:ia?

        Okei, mulla on vähän ongelmaa. Olen lasketellut viimeksi 90-luvulla, kunnon Fischerin laudan pätkillä. Silloin vedin todella agressiivisesti ja kääntösade oli helvetin lyhyt. Nyky-suksista ei ole pienintäkään hajua, joten minkälaista suksea mun kantsis alkaa katsomaan? Noissa aikaisemmissa viesteissä mainittiin Atomicin SL-9 suksi, josta uskomatonta kyllä pistin viestiä eräälle firmalle ja kysyin sopivuutta tarkoituksiini, mutta onko se ok ostaa heti tuollaiset sukset, kun en tosiaan ole tälläisiä 2000-luvun skimboja ennen kokeillut?


    • pöh

      Suksitestit ovat ehkä paras tapa ottaa selvää omaan makuun sopivista kamoista, mutta jos kanttilasku ei ole hallussa, ei suksista voi mitenkään saada irti niiden ominaisuuksia.

      Helposti tulee ostettua liian löysät pelit koska niillä on mukavampi vedellä "vanhalla tyylillä". Tiukasti leikkaava lyhyt suksi voi myöskin tuntua alkuun vikuroivalta, koska suksi lähtee viemään heti kun kantti ottaa lumeen.

      Jos lasket agressiivisesti, älä tosiaan osta mitään keskitason pelejä. Kun vauhtia alkaa tulla laskuun, suksen löysyys alkaa pian ottamaan päähän.

      Itselläni Atomicin SL 9.12. Melkoisen leikkaava ja tosi nautinnollinen laskea hoidetussa mäessa. Jäisessä ja epätasaisessa rinteessä kovassa vauhdissa kärjet alkavat läpättää, mikä on suksien ärsyttävä piirre.

      • teukka

        kiitti vastauksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2827
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      207
      1108
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      75
      1033
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      942
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      66
      858
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      812
    7. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      92
      670
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      666
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      65
      665
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe