Norwichin terrierin omistajat

minä ja Norwich

Olen miettinyt koirakseni Norwichin terrieriä. Se olisi sopivan virkeä, ihmisystävällinen ja ei ole vaikea kouluttaa. Liian voimakastahtoista koiraa en halua, enkä isokokoista. Haluaisin sellaisen iloisen lenkkikaverin, josta ei olisi liian paljon huolta.

Kertokaa Norwichien omistajat, olisiko Norwichin terrieristä mulle sopivaa kaveria?

Meillä on omakotitalo ja vähän pihamaatakin.Perhe on kolmihenkinen ja lenkkeilyttäjiä kaikki. Sellainen perhekoira olisi kiva, josta olisi iloa.

3

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukka-Musti

      Minulla itselläni ei ole norwichinterrieriä, mutta tutullani oli vähän aikaa sitten. Se pysyi iloisena ja leikkisänä kuolemaansa asti. Se kuoli 15-vuotiaana.

      Kuvaatte norwichinterrieriä aivan oikein. Huomautan kumminkin, että se ei väsy melkein mistään liikuntamäärästä ja se tarvitsee myös paljon aktivointia. Erittäin terve rotu, mutta niinhän ne liikunnallisimmat ja aktiivisimmat yleensä ovatkin. Se tuttuni norwichinterrieri oli paljon minunkin kanssani, joten tutuksi tuli.

    • wuf

      Minulla oli Norwichinterrieri narttu. Kyseinen yksilö oli kovapäinen ja esimerkiksi temppuja oli hankala (en sano, että mahdoton) opettaa. Peruskäskyt oppi kyllä pentuna hyvin ja niitä osasi (yleensä :D) noudattaa.
      Kotona sisällä koira oli rauhallinen sohvaperuna, mutta innostui heti ulos lähtemisestä ja rakasti autoilua.
      Sitä sai ottaa syliin, mutta aina sen piti vähän murista, ilmaista oma mielipiteensä :D Vaikka siis oli pennusta asti tottunut käsittelyyn..

      Ihana ja helpohko koira terrieriksi. Ikävä on vieläkin kova, muori juoduttiin päästämään sateenkaarisillalle 10 vuoden ikäisenä, pikkukoirille/lyhytkaulaisille koirille ominaisen, pahan trakeakollapsin vuoksi :(

      Luonteethan koirilla vaihtelevat, joten sen takia hankalaa sanoa sopisiko tai ei. Minun koirani luonteinen Norwichi olisi todennäköisesti perheeseenne soveltunut. Kannattaa kysellä kasvattajilta, he kyllä osaavat suositella tiettyä pentua teille kun pentujen luonteet alkavat näkymään :)

      Toivottavasti löydätte oman "sellaisen perhekoiran, josta olisi iloa" :)

    • norkku

      Olen ostamassa norwichin terrierietä voisiko joku kertoo miten sitä ruokitaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe