Mystinen vika vm-73 Taunuksessa.Seisottuaan muutaman tunnin ei käynnisty kuin hinaamalla.Vaihdettu tulpat,tulpanjohdot,puola,kärjet,kondensaattori,sytytys ok.Saa bensaa kaasarista ja kun hinauksen jälkeen käynnistyy käy hyvin.Puristukset ok ja kone ei savuta.Ainut vika on että ei voi jättää tyhjäkäynnille koska kone keittää silloin 15min jälkeen.Syytä en tiedä.Monta eri seppää ihmetellyt.Onko kellään vastaavaa ollut?
Taunus ei käynnisty
7
1894
Vastaukset
- Retkuilija
lähiaikoina? Vaihdettu mm.männänrenkaat? Pyörittääkö startti kunnolla?
- sama taas
koneremonttia.Startti pyörittää pirusti,ostin suurtehoakun mutta ei vaikutusta.Muutama vuosi sitten starttasi hyvin kovillakin pakkasilla
- Retkuilija
sama taas kirjoitti:
koneremonttia.Startti pyörittää pirusti,ostin suurtehoakun mutta ei vaikutusta.Muutama vuosi sitten starttasi hyvin kovillakin pakkasilla
en voi muuta sanoa...
- kokeiluja...
Koitas semmoista, että seisomisen jälkeen heität pikkaisen bensaa suoraan kaasarin kurkkuun ja koitat startata. Kaverikin voi kaataa bensaa samalla kun starttaat. Jos hyrähtää pyörimään, niin sitten vika on ilmavuoto jossain imupuolella. Hinatessa imu on voimakkaampi, kuin startilla pyöritettäessä ja siksi se hinauksella lähtee. Jos tuo ei onnistu, niin vikaa vois hakee tulpanhatuista. Tulpanhattu voi lyödä läpi ja silloin kipinä ei riitä startilla. Samoin läpilyönti voi olla virranjakajassakin. Onkos sulla häiriönpoistajaa missään kohti virtapuolen johdoissa. Yleisimmin puolalta tulevassa jakajan puoleisessa päässä on oskus häiriönpoistaja, joka aiheuttaa virta puolella murheita.
Keittäminen taas johtuu luultavimmin huonosta termarista tai vesipumpusta. Vaihda molemmat.- yleisimmin
Keittäminen johtuu kyllä yleisimmin siitä, että jäähdytin on muurautunut umpeen hiekasta ja piestä. Katsohan sitä jäähdyttäjää. Jos siinä on vain pieni reikä propellin kohdalla, ei jäähdytys riitä paikallan seisten. Ajossa ajoviima tehostaa jäähdytystä sen verran, että veden lämpö pysyy aisoissa.
- xl
Onko ohc vai Vinnkeli? Jos ohc ja kone saa bensaa (täyttyykö suodatin?) niin säädä kärkiväli ja venttiilivälykset oikeaksi (kärjetkiinni tai pakoventtiilit kantaa)
Lisää neuvoja löytyy: http://www.taunusfinland.com/sen verran, että onhan termostaatissa VARMASTI se 3 millin ohivirtausreikä runko-osassa? Jos ei ole, niin poraa. Yleensä uusissa termostaateissa sitä ei ole mistä seuraa ilmanpoistovaikeuksia ja ei se kuuma vesikään yleensä pääse termostaatin tunnusteltavaksi, ellei kylmä pääse virtaamaan edestä pois...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718