Olen 15-vuotias, kohta 16. Harrastin seksiä poikaystäväni kanssa, ja vaikka käytimme kondomia, niin tuntuu siltä ettei kaikki nyt ehkä mennytkään ihan nappiin. Aamuisin on ollut paha olo, ja rinnat aristavat. Voisitteko auttaa ja kertoa että saanko tehtyä terveyskeskuksessa raskaustestin sekä varata ajan aborttiin sillein, ettei kukaan perheestäni saisi tietää? Tapahtuneesta on nyt melkein viikko. Vai olenko vain vainoharhainen?
Raskaana?
Vainoharhainen?
10314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis vajaa viikko vasta yhdynnästä? Ovatko kuukautisesi jo myöhässä? Oliko yhdyntä ovulaation aikana? Nyt on vielä aivan liian aikaista sanoa, oletko raskaana vai et. Erittäin erittäin todennäköisesti et ole. Mutta sitten, jos kuukautisesi jäävät myöhään, osta raskaustesti ja stressaa vasta sitten.
Unohdin tuossa mainita että minulla on itselläni hyvin epäsäännölliset kuukautiset joiden takia olen lääkärissäkin ravannut. Tänä vuonna minulla on ollut yhdet kuukautiset, joten en voi niistäkään päätellä että olenko nyt raskaana vai en.
Ne säännöllistää kierrotkin.
että olisit raskaana, eikä sitä vielä voisi tietääkään.
Hommaa nyt e-pillerit tai muu varmempi ehkäisy kumien lisäksi ettei tarvi jatkossa mitään abortteja ajatella!
Noh, odotellaan tässä nyt sitten ainakin parisen viikkoa, jos oireet olisikin hävinneet.
Joo, onhan mulla e-pillereihin reseptikin että voisi olla ihan järkevä sijoitus!
virtsatestin tekoa joudut viikon verran odottelemaan. Nyt se ei vielä näyttäisi oikeaa tulosta
hmmm.. tiedän tunteen olin 15vuotias kun harrastimme entisen poikakaverini kanssa seksiä. kaikki ei kanssa mennyt ihan nappii. :S
kaikki alkoi iha yllätäen aluksi luulin sen olevan normaalia ja ajattelin,että ei kondoomi petä juuri meillä? mutta taisi tehdä niin.
ny olen 17vuotias ja omistan yhdenvuoden ikäisen lapsen.
äitini hoitaa häntä välillä ja minusta tuntu että olen liian nuori äidiksi,mutta onneksi kaverit/suku/perhe tukevat minua. :o äitinä oleminen voi olla onni tai vahinko. :s minusta tuntuu juuri nyt että se on melkoinen mysteeri, en osaa olla lapselle juuri se paras äiti, olen kamalan nuori vielä elämä edessä olisin halunnut 21 vuotiaana lapsen jotta tietäisin jo mailmasta jonkin verran,mailman on melko iso enkä ole niin kokenut vielä mitä pitäisi, en tiedä aina kaikkea mitä pitäisi tehdä,mutta silti taidan olla todella rakastunut lapseeni hän on suloisin kauttamaan!
Onneksi teillä menee hyvin!
ota yhteyttä terveyskeskuksen terveyden hoitajaan.
raskaustesti