Millaista porukkaa teologisessa opiskelee?
Ollaanko avoimia ja ymmärretään toisia hyvin?
Onko porukka sellaista ns. hippityylistä vai löytyykö
teologisesta (helsingistä) myös ns. pissiksiä?
Millaista porukkaa
7
1069
Vastaukset
- osviittaa.
Seurakunnat ovat työpaikkakiusaamisen pahimpia pesäkkeitä (googlaa uutisia ja tutkimuksia) ja uskontoon liittyvillä aloilla kiusaaminen ja öykkäröinti on poikkeuksellisen laajaa. Papin ominaisuuksiin näkyy kuuluvan olennaisesti omahyväisyys, vallanhalu ja halu alistaa muita. Tästä voi päätellä sen, millaisia teologian opiskelijat pääsääntöisesti ovat. Opiskelijoina he vaikuttavat vielä harmittomilta, joskin oudon säikyiltä, mutta eipä heillä siinä vaiheessa vielä ole mahdollisuuksia tölviä muita kuin toisiaan.
- Teologisessa opiskelee
n. 700 ihmistä. Siihen joukkoon mahtuu monenlaista. Laidasta laitaan. Myös tuollaisia katkeria ja negatiivisia ihmisiä :)
- Huhhuu!
Teologisessa opiskelee kirjoitti:
n. 700 ihmistä. Siihen joukkoon mahtuu monenlaista. Laidasta laitaan. Myös tuollaisia katkeria ja negatiivisia ihmisiä :)
Teologisessa opiskelee näköjään myös porukkaa, joka ei ihan osaa hahmottaa lukemaansa. No, uskohan se teologin tiellä ja kymmenyksen syrjässä kiinni pitää, ei tieto eikä taito.
- tervemenoa
Huhhuu! kirjoitti:
Teologisessa opiskelee näköjään myös porukkaa, joka ei ihan osaa hahmottaa lukemaansa. No, uskohan se teologin tiellä ja kymmenyksen syrjässä kiinni pitää, ei tieto eikä taito.
vaan teologiseen :D
- sivuaineilija :)
Teologisessa opiskelee kirjoitti:
n. 700 ihmistä. Siihen joukkoon mahtuu monenlaista. Laidasta laitaan. Myös tuollaisia katkeria ja negatiivisia ihmisiä :)
Työpaikkakiusaaminen karkeasti: yksityisellä 1 %, kunnallisella 2 % ja kouluissa 4 % paikoista. Lähteenä erään kunnan luottamusmiehen esitys dioineen. Alalla työskenteleviltä olen kuullut, että armeijassa ja seurakunnissa on myös paljon ongelmia.
Entä teologinen tiedekunta? Kokemukseni on, että ihan tavallista kansaa. Välillä yllätti, että osa "ei usko" evoluutioteoriaan, joka kestää empirisen validoinnin, kun taas yliluonnollisuus missään muodossa ei. Uskonnollinen suvaitsevaisuus on tärkeää, kuten Komulainen opettaa, joten ei tämäkään haittaa. Ihmetyttää vain tieteellisen ajattelun hmmm... kehittyminen. Huomaa, että papeiksi teologisesta haluaa ani harva, vaikka se on yksi suurimmista työllistymismahdollisuuksista (ks. Niemelä: Teologiksi? ja Monikasvoinen kirkko (2008) kirkko vuosina 2004–2007).
- hipsukka
Löytyy pissiksiä siinä missä hippityyppejäkin. Suurin osa porukasta on ihan tavallista tallaajaa. Mukaan sopii. :)
- empsku
ainakin itse olen siellä sitten näiden perusteella varsinainen luonnonoikku sillä olen kyllä ihan tavis-maalaistyttö.En hippi,pissis,omahyväinen-nilkki tai mikään mukaan. Sopii kyllä toivoa että löytyis muitakin meitä normaaleita sieltä.. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390