Millaista porukkaa teologisessa opiskelee?
Ollaanko avoimia ja ymmärretään toisia hyvin?
Onko porukka sellaista ns. hippityylistä vai löytyykö
teologisesta (helsingistä) myös ns. pissiksiä?
Millaista porukkaa
7
1056
Vastaukset
- osviittaa.
Seurakunnat ovat työpaikkakiusaamisen pahimpia pesäkkeitä (googlaa uutisia ja tutkimuksia) ja uskontoon liittyvillä aloilla kiusaaminen ja öykkäröinti on poikkeuksellisen laajaa. Papin ominaisuuksiin näkyy kuuluvan olennaisesti omahyväisyys, vallanhalu ja halu alistaa muita. Tästä voi päätellä sen, millaisia teologian opiskelijat pääsääntöisesti ovat. Opiskelijoina he vaikuttavat vielä harmittomilta, joskin oudon säikyiltä, mutta eipä heillä siinä vaiheessa vielä ole mahdollisuuksia tölviä muita kuin toisiaan.
- Teologisessa opiskelee
n. 700 ihmistä. Siihen joukkoon mahtuu monenlaista. Laidasta laitaan. Myös tuollaisia katkeria ja negatiivisia ihmisiä :)
- Huhhuu!
Teologisessa opiskelee kirjoitti:
n. 700 ihmistä. Siihen joukkoon mahtuu monenlaista. Laidasta laitaan. Myös tuollaisia katkeria ja negatiivisia ihmisiä :)
Teologisessa opiskelee näköjään myös porukkaa, joka ei ihan osaa hahmottaa lukemaansa. No, uskohan se teologin tiellä ja kymmenyksen syrjässä kiinni pitää, ei tieto eikä taito.
- tervemenoa
Huhhuu! kirjoitti:
Teologisessa opiskelee näköjään myös porukkaa, joka ei ihan osaa hahmottaa lukemaansa. No, uskohan se teologin tiellä ja kymmenyksen syrjässä kiinni pitää, ei tieto eikä taito.
vaan teologiseen :D
- sivuaineilija :)
Teologisessa opiskelee kirjoitti:
n. 700 ihmistä. Siihen joukkoon mahtuu monenlaista. Laidasta laitaan. Myös tuollaisia katkeria ja negatiivisia ihmisiä :)
Työpaikkakiusaaminen karkeasti: yksityisellä 1 %, kunnallisella 2 % ja kouluissa 4 % paikoista. Lähteenä erään kunnan luottamusmiehen esitys dioineen. Alalla työskenteleviltä olen kuullut, että armeijassa ja seurakunnissa on myös paljon ongelmia.
Entä teologinen tiedekunta? Kokemukseni on, että ihan tavallista kansaa. Välillä yllätti, että osa "ei usko" evoluutioteoriaan, joka kestää empirisen validoinnin, kun taas yliluonnollisuus missään muodossa ei. Uskonnollinen suvaitsevaisuus on tärkeää, kuten Komulainen opettaa, joten ei tämäkään haittaa. Ihmetyttää vain tieteellisen ajattelun hmmm... kehittyminen. Huomaa, että papeiksi teologisesta haluaa ani harva, vaikka se on yksi suurimmista työllistymismahdollisuuksista (ks. Niemelä: Teologiksi? ja Monikasvoinen kirkko (2008) kirkko vuosina 2004–2007).
- hipsukka
Löytyy pissiksiä siinä missä hippityyppejäkin. Suurin osa porukasta on ihan tavallista tallaajaa. Mukaan sopii. :)
- empsku
ainakin itse olen siellä sitten näiden perusteella varsinainen luonnonoikku sillä olen kyllä ihan tavis-maalaistyttö.En hippi,pissis,omahyväinen-nilkki tai mikään mukaan. Sopii kyllä toivoa että löytyis muitakin meitä normaaleita sieltä.. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855010- 473262
- 1003220
- 1992453
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj312240- 1332019
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171653Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51599- 1781590
- 201566