Menemme syyskuussa lomailemaan Albufeiran lähistölle.
Miten kaupat ovat avoinna Portugalissa, ovatko sunnuntaisin kiinni? Vietetäänkö Portugalissa mitään siestaa tms?
Kauppojen aukiolo?
3
3039
Vastaukset
Yleisesti ottaen tilanne on seuraava: isot kauppakeskukset ovat ovat avoinna joka päivä noin klo 9-22. Kaikki kaupat ovat kiinni joulupäivänä (joita on yksi) ja uudenvuodenpäivänä. Isojen supermarkettien (hipermercados) aukioloajat ovat muuten jota kuinkin samat samat paitsi, että sunnuntaina ja juhlapyhinä laki määrää ne sulkemaan ovet klo 13. Tähän on poikkeus vain joulumyynnin aikaan.
Pienemmät marketit (supermercados, minimercados) voivat pitää ovensa avoinna myös sunnuntai-iltapäivisin ja juhlapyhinä koko päivän.
Vanhojen kaupunkikeskustojen pienet perinteiset liikkeet saattavat noudattaa perinteisiä aukioloaikoja: ma-pe noin klo 9-19.30, la noin klo 9-13, su suljettu. Kaupungeissa, joissa on runsaasti matkailijoita, kuten Albufeirassa, aukioloajat voivat olla laajemmat eikä mitään siesta/lounastuntisulkemisia (1-3 t) tunneta. Kauppakeskuksissa liikkeet ovat avoinna keskeytyksittä. Ranta-alueiden turistimyymälät ovat avoinna päivät pitkät iltamyöhään taukoamatta.
Siesta/lounastunti alkaa yleensä klo 13.- sunnuntaina
Eli kun lentomme on perillä Farossa sunnuntaina n.klo 13, saamme ostettua jostain kaupasta ruokatarvikkeita huvilalle sunnuntai-iltapäivänä?
Onko kaupoissa tuotteiden nimet hyllyissä vain portugalin kielellä? Ja yleisesti, kuinka paljon sanakirjaa tarvitsee esim. liikkuessa omatoimisesti, onko esim. tienviitat ja opasteet pelkästään portugalin kieliset? sunnuntaina kirjoitti:
Eli kun lentomme on perillä Farossa sunnuntaina n.klo 13, saamme ostettua jostain kaupasta ruokatarvikkeita huvilalle sunnuntai-iltapäivänä?
Onko kaupoissa tuotteiden nimet hyllyissä vain portugalin kielellä? Ja yleisesti, kuinka paljon sanakirjaa tarvitsee esim. liikkuessa omatoimisesti, onko esim. tienviitat ja opasteet pelkästään portugalin kieliset?Samoihin aikoihin kanssanne kentälle saapuu tuhansia lomalaisia muualta Euroopasta, joista monille on sama huoli kuin teillä. Ruokakaupat ovat auki, sillä parhaana matkailusesonkina on tarpeen tehdä rahaa, talvella kun on hiljaista.
Alueella on mm. seuraavan nimisiä kauppoja Lidl, Alisuper, Pingo Doce (jonka osoite aukea alla olevasta linkistä). Pienehköjä Alisuper-valintamyymälöitä on yleensä tiheässä. Pingo Doce on kunnon supermarket. Lidlin tuntenette Suomessa. Lidlin myymälät löytyvät tältä sivustolta: http://www.lidl.pt/pt/home.nsf/pages/c.service.s.sts.index
http://www.pingodoce.pt/popupmapa.aspx?id=111&cntx=8RhSCIkaWfnzzvNS8hHLjFXCibMbW2wYezMMO6cVsqk=&sid=43ca8a51-4d5b-4367-8853-fbfdc773cb45
Tässä vielä Modelon sivu karttoineen. Laki saattaa vaatia liikkeen sulkemisen sunnuntaina klo 13, ellei siihen ole poikkeusta huippumatkailusesonkina.
Kaupoissa saattaa olla opasteita englanniksi. Kun tuotteet on tarkoitettu Portugalin markkinoille, on niiden tekstit lähtökohtaisesti portugaliksi, mutta kun alueella liikkuu ja asuu pysyvästi runsaasti ulkomaalaisia, etenkin brittejä ja saksalaisia, on paremmin varustetuissa liikkeissä myös runsaasti tuontitavaraa ja luonnollisesti kansainvälisiä elintarvikermerkkejä
Alueilla, joissa liikkuu matkailijoita, on myös englanninkielistä viitoitusta.
Sanakirja on luonnollisesti hyödyllinen, sillä tehokas kommunikointi saattaa joskus olla yhdestä sanasta kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815