mitä noi elämäänsä kyllästyneet kirjoittaa Egyptistä sontaa. Tiedän tämän satavarmasti. Egypti on hyvä lomakohde meille Suomalaisille, niin hintansa kuin säittensä suhteen. Olen menossa lokakuussa neljättä kertaa peräkkäin Egyptiin, sekin jo sanoo jotakin.Joku paskaväärä voi luulla etten ole käynyt muualla kuin Egyptissä, vastaan sulle, en ole ensikertaa pappia kyydissä.
Älkää hyvät ihmiset uskoko
kaikkea roskaa
8699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Matkaamalla tuonne, päävammasta on hyötyä.
Olet menossa neljättä kertaa peräkkäin, hah, sehän sanoo vain sen
että taidat olla nelinkertainen idiootti.
Olen samaa mieltä kanssasi ja myös meidän perhe lähtee lokakuussa neljättä
kertaa Egyptiin.Matkan hinta sopiva, takuuvarma aurinko ja lämpö niin säässä
kuin ihmisissä, "niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan".
N. 6 vuotta töissä (valitettavasti) egyptissä olleena/asuneena voin
sanoa, että kierompia ihmisiä ei löydy. Vääräuskoista saa kusettaa, ja
typerät seuramatkalaiset kiltisti maksaa, ja voivoi kun oli ystävällisiä
arabeja. Huhhuh, tyhjän saa pyytämättäkin, mutta jos aivot on
kuin jäätynyt kaali, ja rahaa on, niin mikä ettei. Ehkä parempi kuitenkin
että ostatte pelkän menolipun.
Hauska havaita, miten näihin keskusteluihin aina ilmestyy "kuusi vuotta paikanpäällä asuneita" itämaan tietäjiä. Just joo :) Oma kokemukseni ihan tavan turistina ona, että näiden kusettajien kanssa ihan kimpassa naurettiin kusetusyritysten epäonnistumista, kaikilla oli hauskaa ja kompromissiin päästiin. Tämä siis pahimmassa tapauksessa, yleensä ei edes yritetty kusettaa vaan oltiin kohteliaita, ystävällisiä ja kaikin puolin mukavia.
kovin olis naama toisen näköinen jos vaan tietäisit totuuden.olen kuullut sen egyptiläisen suusta varastaminen on anteeksiantamatonta,mutta väärä uskoista saa huijata.me väärä uskoiset emme pääse taivaaseen.( heidän mielestään) mene ja kysy saat vastauksen. olkaa tarkkoina. jos et usko ja taakses jätät varoitukset,niin edestäs löydät.
Huijataanhan täälläkin päivästä toiseen, esim. tuo nimim. 777 takuulla kusetti. Ihanko oikeesti olet ostanut väitteen, että suomalaiset ovat rehellisiä? No,olet tullut huijatuksi :)
Luxorin tienoilla asuu paljon myös koptilaiskristittyjä. He nyt ainakaan eivät huijaa vääräuskoisina meitä kristittyjä, koska itsekin ovat kristittyjä. Sitä paitsi Niilin varren kylissä on usein samassa risteyksessä sekä moskeija että koptilasikirkko aivan lähellä toisiaan, tie vain välissä, eikä mitään ongelmaa näytä olevan.
Kauppiaat nyt tietysti yrittävät tavaroistaan nyhtää niin paljon rahaa kuin ikinä joku suostuu maksamaan, mutta eihän se ole huijaamista vaan kaupankäyntitapa. Niinhän nuo kauppiaat tekevät täällä Suomessakin. Eihän se ole hullu, joka pyytää, vaan se, joka maksaa. Yleensä, jos toinen haluaa myydä ja toinen haluaa ostaa, niin se sopiva hinta löytyy neuvottelemalla.