Onko täällä muita diabeetikkoäitejä, jotka ovat raskaana tai osaisivat muuten vaan kertoa. Elikkä oletteko jääneet aikaisemmin äitiyslomalle tai joutuneet ottamaan pitempiaikaisen sairasloman töistä sen takia, että voitte paremmin huolehtia verensokereista, jne. Itse työskentelen vielä lisäksi aika fyysisesti raskaassa työssä ja aloin jo miettimään, onko siellä mitään kevyempää hommaa, mutta eipä taida olla, joten jääkö ainoaksi vaihtoehdoksi hakeutua jossain vaiheessa sairaslomalle.
Diabeetikko, raskaana ja työt.
-pinjana-
473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä siihen saa sairaslomaa. Yhtä hyvin sen huolehtimisen voi tehdä töiden lomassa.
Kiitos vinkistä.
Täällä diabeetikko joka odottaa toista lasta. Ekassa raskaudessa sokerit oli hyvät. Tässä raskaudessa oli alussa pahoinvointia ja verensokeri sekaisin niin sain kuukauden sairaslomaa työharjottelusta. Nyt rv37 ja odotellaan että vauva syntyis.. tai että millo saa äitiyspoliklinikalta käynnistys ajan..
Itse myös odotan toista lasta. Esikoinen on jo melkein teini ja häntä odottaessa opiskelin, mutta vietin välillä aikaani sairaalassa. Nyt vaan tilanne on tosiaan huomattavasti erilaisempi, kun olen töissä ja työajat vaihtelevat aika paljon. Työ on enimmäkseen fyysistä, painavien tavaroiden nostelua, siirtelyä. Välillä kyykkimistä ja välillä joutuu kiipeämään korkealle. Kiire on kova ja työ muutenkin aika paineen alla olemista. Ei juurikaan ehdi hengähtämään. Tiedän jo ennakolta, että jossain vaiheessa alkaa todella matalat sokerit, joten periaatteessa mun pitäisi yrittää kokoajan pitää sokerit ylhäällä, etten mene shokkiin, mutta vastaavasti se ei tee sikiölle hyvää. Mun täytyy varmaan jutella lääkärin kanssa tästä asiasta, mitä mieltä hän on.
Niin, itse synnytin esikoisen rv 37 alussa. :)